Skocz do zawartości

Astrofotografia - podzielenie się warsztatem wiedzą


luk1805

Rekomendowane odpowiedzi

Z punktu widzenia osoby zainteresowanej klasyczną fotografią, astrofotografia szczególnie z użyciem kamery mono może być dość abstrakcyjna. Szczególnie ten pierwszy etap (lighty, darki, biasy, flaty). Ciekawe i przydatne mogą sie wydać narzędzia z drugiego etapu (iteracyjne odszumianie, iteracyjne wyostrzanie, dekonwolucja itp). Ale generalnie to dość siermiężna robota i jeśli ktoś ma zacięcie do fotografii artystycznej to będzie tym mocno znużony.

 

Polecałbym raczej tzw. astropejzaże. To już klasyczna fotografia ale wciąż rządząca się swoimi astronomicznymi prawami (odpowiednia pora, odpowiednie miejsce, łączenie terenu z niebem itp) i specyficzną obróbką ale z wykorzystaniem klasycznych narzędzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, ja myślę, że jednak pokazanie fanom fotografii czegoś tak specyficznego, jak astrofoto jest bardzo fajnym pomysłem. Pokazanie tak różnego i nietypowego sposobu wykorzystania aparatu powinno być dla nich ciekawe. Na pewno poszerzy horyzonty, nawet jeśli nie zachęci bezpośrednio do astrofoto. Zmusi do głębszego zastanowienia się nad "naturą światła", może nauczy bardziej konkretnego spojrzenia na zdjęcie, bardziej w kategorii liczb i informacji, niż "dzieła sztuki". A kto wie, czy kogoś to bardziej nie zainteresuje i zarazi do astrofoto.

 

Ja od dziecka interesowałem się fotografią. W pewnym momencie zapragnąłem spróbować astronomii i od samego początku chciałem to połączyć z fotografią. Początkowo nie miałem żadnych teoretycznych informacji o astrofoto, nawet nie wiedziałem, że to się tak nazywa :) Sam odkrywałem kolejne tajemnice tym rządzące. Dopiero po pewnym czasie zacząłem czyta fora itp. Niezmiernie spodobało mi się to specyficzne wykorzystanie aparatu, pokazało mi to czym tak na prawdę jest zdjęcie :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna inicjatywa, powinien ktoś się znaleźć. Sam jestem ze Śląska ale nie uważam się za dobrego astrofotografa, co najwyżej początkującego (choć to już prawie rok)

 

Myślę że jest wiele ludzi którzy nawet nie wiedzą że można robić takie piękne zdjęcia, większość moich znajomych nie pomyślała że takie zdjęcia to nie tylko z hubblea. Myślę że takie spotkanie może nawet kogoś wciągnąć w to hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy od fotografii, tego tematu nie można odpuścić, to prawie jak konkurs na najlepsze zdjęcie.

Dla tych, którzy podejmą się tego zadania już dzisiaj ściskam prawicę, dziękuję za odwagę i poświęcenie swojego czasu, życząc udanych spotkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat do góry by zachęcić.
Wspomnę prowadziłem kursy w technikum elektronicznym i nie tylko, a praca z młodzieżą dawała mi naprawdę dużą satysfakcję.
Najwięcej pytań było podczas przerwy i to dopiero przerodziło się w normalną dyskusję, która całkowicie przysłoniła poczucie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.