Skocz do zawartości

Bliski Księżyc


56

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu się doczekaliśmy.

Amerykanie przed historyczną rocznicą pierwszego lotu na Księżyc, zdążyli opublikować kilka wybranych fotografii z miejsc lądowań. Pomimo tego że nie osiągnięto jeszcze rozdzielczości docelowej to i tak jakość zdjęć jest niesamowita. Obecnie, widać tylko moduły lądowników które nie odróżniają się zbytnio od wielkich głazów ale po obniżeniu orbity na jakiej znajduje się sonda LRO można będzie spodziewać się dostrzeżenia większej ilości szczegółów i śladów pozostawionych przez astronautów i ich sprzęt ( księzycowy pierwowzór ziemskiego quada :szczerbaty: )

Na fotografii z miejsca lądowania Apollo 17 ( Littrow Valley ) nie udało mi się zlokalizować śladów łazika chociaż porównywałem ją mapką z zaznaczonymi obszarami badań. http://www.lpi.usra.edu/expmoon/Apollo17/A17_Lsite.Traverse.gif

capture_17072009_221213 a.jpg.A17_Lsite.Traverse.gif

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/nacr00000d11

Natomiast powyżej rejonu badań misji Apollo 17, na zboczu Masywu Północnego widać bardzo wyraźne i liczne ślady jakie pozostawiły po sobie staczające się po pochyłości olbrzymie głazy. Porównując wielkość ich cienia z cieniem lądownika można pobieżnie oszacować ich wielkość na 10-30 metrów a długość pozostawionego odciśniętego w regolicie śladu na kilkaset m.

capture_17072009_220155 a.jpg

A przecież zabawa z wyszukiwaniem ciekawostek dopiero się zaczyna. B)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce lądowania LM "Eagle" wyprawy Apollo 11 było fotografowane w latach 1966-1967 przez kamery satelitów Lunar Orbiter i dziś możemy je porównać ze zdjęciem uzyskanym z kamery NAC satelity LRO. Zdjęcie "Bazy Spokoju" kamerą satelity LO-5 zostało wykonane po wschodzie Słońca (wysokość nad horyzontem - 27.5 stopni) z wysokości 98.3km. LRO sfotografował tę okolicę 12 Lipca 2009 przed zachodem Słońca (wysokość nad horyzontem - 10 stopni) z wysokości 114km.

 

a11lslo5lro.jpg

 

Przeciwstawne oświetlenie do pewnego stopnia zmienia wygląd nierówności na powierzchni, lecz punkt lądowania łatwo odnaleźć po dwóch charakterystycznych kraterach, nad którymi LM przelatywał i które są również widoczne na kolorowym filmie, nakręconym z okna statku podczas lądowania (chodzi o kratery WEST i LITTLE WEST).

 

Na najnowszym zdjęciu z LRO stopień lądujący LM rzuca długi cień, który z powodu prześwitu nad gruntem, jest zwężony. Rozdzielczość zdjęcia - 1.14m/piksel nie pozwala dostrzec zbyt wielu elementów pozostawionych na powierzchni i oprócz samej lawety, nieco na południe dostrzegam wąski cień, rzucany przez baterie pasywnego sejsmometru (PS).

 

a11lslrotraversmap.jpg

 

Bez wątpienia, z dwukrotnie niższej wysokości powinniśmy zobaczyć retroreflektor do pomiarów laserowych oraz ślady wędrówki Armstronga i Aldrina.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając zdjęcia wysokiej rozdzielczości wykonane przez kamerę NAC można pokusić się o próby identyfikacji niektórych obiektów badanych w czasie misji Apollo. Moje zainteresowanie wzbódziło zdjęcie na którym astronauta E.Cernan uwiecznił jedynego naukowca w programie, dołączonego do lotu Apollo 17. Widać na nim jak H. Schmitt z ciekawością ( wrodzoną prawdopodobnie wszelkim badaczom :rolleyes: ) ogląda wielki księżycowy "boulder". Wiedząc że zdjecie to zostało wykonane w czasie ostatniego, trzeciego wyjścia poza lądownik Challenger w miejscu badań nr 6, znalazłem nieco bardziej dokładne mapki ukazujące interesujący nas teren.

s73-22871.jpg.s72-01712.jpg http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/apollo17/html/s72-03145.html

Na powiększeniu (3,7 Mb) podlinkowanej mapki można już dosyć dokładnie zlokalizować miejsce postoju i porównać je z niedawną fotografią uzyskaną przez LRO.

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/nacr00000d11

capture_24072009_200828.jpg

Powyższy zrzut z ekranu pokazuje rejon u podnóża Masywu Północnego gdzie strzałką zaznaczyłem omawiany głaz ( widoczny również na fotce z ost. postu jurama ) i orientacyjny kierunek z którego wykonano zdjęcie.

Jescze jedna mapka pokazująca dolinę Taurus Littrow i kerunki badań w bardziej plastycznym ujęciu.

S72-49760.jpg

http://images.jsc.nasa.gov/luceneweb/caption.jsp?searchpage=true&maxresults=5&selections=AS17&query=AS17&startat=0&browsepage=Go&hitsperpage=5&field=missionid&pageno=7&photoId=S72-49760

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota art69! Sporo kamulców leży w malowniczej Dolinie Taurus-Littrow.

Pragnę na moment wrócić do zdjęcia "BAZY SPOKOJU", na którym widać podstawę LM "EAGLE". Nałożyłem na to zdjęcie narysowaną ręcznie szczegółową mapę plastyczną z zaznaczonymi elementami zestawu naukowego ALSEP. Jak widać, stara mapa dobrze zgadza się z aktualnym zdjęciem.

 

eaglemapk.jpg

 

Na powierzchni sytuacja zapewne wygląda tak, jak na tym edytowanym zdjęciu AS11-40-5950.

 

tranquilitybase.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wcześnie aby definitywnie wyrokować ale jeżeli aluminiowy trzonek wbito solidnie to podmuch może ją tylko obrócił. Powiększając dostępne zdjęcie można mieć jeszcze mały cień nadziei.

capture_25072009_223042.jpg

To trochę dziwne że Armstrong i Aldrin mając przecież doświadczenie w lotach odrzutowcami zapomnieli o możliwych konsekwencjach działania gorących gazów wylotowych na zbyt blisko ustawiene przedmioty.

Tak czy inaczej, w przyszłości jacyś łowcy pamiątek z pewnością ją odnajdą i nie ważne czy będzie ona dalej dumnie powiewać czy też bądzie stopiona i przysypana pyłem. Zostanie przywieziona z powrotem na Ziemię jako cenna relikwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęcie lądowiska LM "CHALLENGER" w dolinie Taurus-Littrow (Apollo 17), nałożyłem mapę sytuacyjną, na której zaznaczono położenie zestawu instrumentów ALSEP, pojazdu LRV oraz kilku charakterystycznych głazów.

 

a17alsepsytuacjab.jpg

Edytowane przez juram
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porównanie najnowszego zdjęcia lądowiska LM "ORION" z mozaiką zdjęć wykonaną z okna kabiny w drodze powrotnej. W tamtej chwili Słońce stało znacznie wyżej, dlatego nierówności terenu są słabo zaznaczone, za to uwidoczniły się ciemniejsze ślady odciśnięte kołami pojazdu LRV, który również widać.

 

lmlrv16ascentlro.jpg

 

Z tego wnioskuję, że subtelne ślady wydeptane przez astronautów i rozjeżdżone pojazdami LRV, powinny być lepiej widoczne przy obniżonej orbicie LRO i wysokim Słońcu, ponieważ zruszony grunt ma niższe albedo.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli przypomnienia - tak oto wyglądały pozostawione na powierzchni Księżyca trzy ostatnie moduły lądowania statków LM, tuż po starcie załóg w kabinach powrotnych. Są to obrazy telewizyjne, transmitowane zdalnie z kamer, zainstalowanych na pojazdach LRV.

 

descentstages151617.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż po lądowaniu statku LM "FALCON" (Apollo 15) fotografowano to miejsce kamerą panoramiczną z rozdzielczością jednego metra. Słońce oświetla teren od wschodu (z prawej strony)

 

as15a.jpg

 

Białą linia obrysowałem obszar widoczny na drugim zdjęciu, wykonanym tuż po starcie kabiny powrotnej. Są to kadry filmu, kręconego z prawego okna LM ascent module.

 

as15b.jpg

 

Ten sam obszar zaznaczyłem dla porównania na najnowszym zdjęciu z LRO. Teren oświetlony jest z przeciwnej strony.

 

as15c.jpg

Edytowane przez juram
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z powierzchni Księżyca LM "Antares" był filmowany kamerą 16mm z prawego okna kabiny. Kilka sekund po starcie w polu widzenia kamery ukazał się obszar, widoczny na zdjęciu. Traf chciał, że uwiecznione zostały ślady które wydeptali A.Shepard i E. Mitchell, lecz podstawa statku LM w kadrze się nie zmieściła. Szkoda!.

 

a14ascent.jpg

 

Kamery satelity LRO zdołały uchwycić cały teren lądowiska i można było skonfrontować obydwa zdjęcia, nakładając je na siebie.

 

a14lroascent.jpg

 

Jak widać, zgodność jest zupełna. :rolleyes:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze zdjęcie z galerii LROC przedstawia wschodni brzeg wału krateru BURG. W zbliżeniu, na fragmencie stromego zbocza widać nagromadzony w zagłębieniach rumosz skalny, który zsunął się ze szczytu wału. Miejscami przykrywają go podłużne pasma drobniejszego materiału - prawdopodobnie pyłu.Jest to pierwsze tego typu znalezisko na Księżycu.

 

burga.jpg

 

burgb.jpg

 

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/nacl00000e09

Edytowane przez juram
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od dzisiejszego wieczora LRO przez kolejnych 5 dni ponownie będzie przelatywał nad miejscami, gdzie znajdują się pozostałości wypraw Apollo. Obecnie orbita sondy przebiega w odległości ok. 37-38 stopni na zachód od terminatora, zatem Słońce będzie oświetlać teren pod znacznie wyższym czyli mniej korzystnym kątem, niż to miało miejsce w Lipcu.

 

lrowhere.jpg

 

Czy zdjęcia miejsc lądowania będą powtórzone, nie wiadomo, natomiast za tydzień zaplanowano sformowanie kołowej orbity roboczej na wysokości - 50km.

Edytowane przez juram
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, załoga LM "ORION" wyprawy Apollo 16 - John Young i Charles Duke, po dotarciu pojazdem LRV (EVA-3)do krateru "North Ray", natknęła się na odłamek skalny wielkości domu - stąd jego nazwa "HOUSE ROCK".

 

houserockpan.jpg

 

Tę skałę o długości ok. 25 metrów widać na zdjęciu z automatycznej kamery panoramicznej, wykonanym z orbity z pokładu CSM "Casper".

 

northrayhouserockcsmpan.jpg

 

Znacznie dokładniej widać ją na zdjęciu z kamery NAC satelity LRO, gdzie znajduje się na granicy cienia przy przeciwstawnym oświetleniu.

 

northrayhouserocklro.jpg

 

Ps. W najbliższych godzinach można oczekiwać nowej porcji zdjęć z LRO.

 

http://twitter.com/LRO_NASA

Edytowane przez juram
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za tydzień zaplanowano sformowanie kołowej orbity roboczej na wysokości - 50km.

 

Takie były moje oczekiwania, gdyż z godnie ze scenariuszem misji miało to nastąpić 60 dni od daty startu LRO. Obecnie pojawił się komunikat, w którym określono datę zakończenia fazy testowej i przejścia na orbitę roboczą - 15 September (Wrzesień)b.r. Cóż, ten miesiąc oczekiwania zleci jak z bata. <_<

 

http://lroupdate.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się kolejne - pełne ujęcie trasy, jaką astronauci A. Shepard i E. Mitchell przebyli pieszo do krateru CONE i z powrotem. Wydeptany ślad marszuty i koleiny ciągniętego dwukołowego wózka odcisnęły się wyraźnie i po 38 latach nie uległy zatarciu.

 

http://lroc.sese.asu.edu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kiedyś o kraterze NECHO, położonym po drugiej stronie Księżyca i oto mamy wyjątkową okazję zobaczyć interesujące szczegóły jego wnętrza. Kamera NAC satelity LRO uchwyciła wąski pas terenu,

 

nechometric.jpg

 

na którym widzimy różnorodne ślady, powstałe podczas formowania niecki krateru.Cztery interesujące obszary zaznaczyłem ramkami A,B,C i D.

 

nechomozaika.jpg

 

"Bąble" to interesujące twory, które znajdują się w innych kraterach typu uderzeniowego (TYCHO, COPERNICUS, ARISTARCHUS). Wydaje się, że są to wypiętrzone pagórki miałkiego materiału, pokryte cienką warstwą większych odłamków skalnych.Wokół tych pagórków widać liczne fałdy i spękania gruntu.

 

24516528.jpg

 

Różnych rozmiarów odłamki pokruszonych skał zalegają wszędzie, lecz miejscami widać okazy wyjątkowej wielkości, jak ten 80 metrowy przełamany olbrzym, widoczny na zdjęciu - B,

 

18717971.jpg

 

czy ponad 130 metrowej długości skała, wystająca z gleby.

 

87173608.jpg

 

O różnorodności działających tu sił świadczą liczne obszary spękanego gruntu, ciągnące się setkami metrów układy wąskich szczelin.

 

45706644.jpg

 

Wygląd tych tworów sprawia wrażenie niezwykle świeżych, jak gdyby powstały zupełnie niedawno.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie stereograficzne uzyskane kamerą NAC z pokładu satelity LRO podczas dwóch kolejnych przelotów na obszarem lądowania wyprawy APOLLO 16 (orbita nr. 218). Zdjęcie powstało z komputerowego złożenia dwóch obrazów wykonanych pod odmiennymi kątami z uwzględnieniem profilu terenu. Widzimy dwa świeże kratery - "SOUTH RAY" o średnicy 750m oraz znacznie mniejszy - "BABY RAY", otoczone aureolą jasnego materiału silnie odbijającego światło- prawdopodobnie szkliwa.

 

southraycraterorthophot.jpg

 

Interesujące panoramiczne zbliżenie krateru "SOUTH RAY" od strony wschodniej (zbocze góry "STONE MOUNTAIN")wykonali astronauci wyprawy APOLLO 16 (J. YOUNG i Ch. Duke)z użyciem teleobiektywu f-500mm.

 

southraypanoramamed.jpg

 

Szerszą, barwną panoramę wykonaną z tego samego miejsca, można zobaczyć pod linkiem:

 

http://www.honeysucklecreek.net/images/images_Apollo_16/South_Ray_to_Smoky.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerszą, barwną panoramę wykonaną z tego samego miejsca, można zobaczyć pod linkiem:

http://www.honeysucklecreek.net/images/images_Apollo_16/South_Ray_to_Smoky.jpg

 

Dlaczego cien fotografującego pada inaczej niż cień kamieni (wiem że to pmanorama - mam na myśli tylko fragment z fotografującym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.