Skocz do zawartości

Newton, czy refraktor?


Gość suchy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych użytkowników,

 

Czytam forum od pewnego czasu, jednak wciąż nie jestem pewien co powinieniem kupić. Mieszam na obrzeżu Częstochowy, mam możliwość wyjadu poza miasto, póki co prowadzę obserwacje lornetką. Teleskopu chciałbym używać do obserwacji Księżyca i planet ale również do nauki fotografowania - tutaj głównie DS. Montaż - tylko paralaktyczny.

 

Teleskopy nad jakimi się zastanawiam to (Newton):

 

- Soligor MT-750

- Celestron C6-N

- Tal 150P

 

...i do któregoś z nich kupiłbym okular (ortoskopowy, jaki?) do obserwacji planet.

 

Czy do obserwacji planet i wstępnej nauki astro-foto (DS) ten wybór jest dobry?

 

A może jednak refraktor ?

 

- Celestron C4

- Tal 100rs?

 

DS będą tutaj słabiej wypadać wizualnie, ale chcę je fotografować, więc pomyślałem że w refraktorze spadek jasności nadrobię czasem naświetlania - prawda to?

 

Proszę o radę, pozdrawiam uczestników forum.

Edytowane przez suchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAŁ 150P waży 40kg - sprzęt b.dobry, aczkolwiek niezbyt mobilny.

 

Zgadzam się z McArtim. Poza tym C6N optycznie bardziej sprzyja foto w ognisku niż długi i ciemny refraktor - ma większą aperturę i światłosiłę. 100RS czy C4R to sprzęt bardziej planetarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAŁ 150P waży 40kg - sprzęt b.dobry, aczkolwiek niezbyt mobilny.

 

Zgadzam się z McArtim. Poza tym C6N optycznie bardziej sprzyja foto w ognisku niż długi i ciemny refraktor - ma większą aperturę i światłosiłę. 100RS czy C4R to sprzęt bardziej planetarny.

 

 

Namawiałem kolegę na Newtona, kupił refraktor i teraz strasznie żaluje bo aberracja go dobiła i mały zasięg a cena była dużo większa od dużo większego Newtona.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiałem kolegę na Newtona, kupił refraktor i teraz strasznie żaluje bo aberracja go dobiła i mały zasięg a cena była dużo większa od dużo większego Newtona.

 

Dlatego achro jaśniejszych niż F 10 bezpieczniej nie kupować, jaśniejsze to tylko apo (właśnie ze względu na aberrację).

Jeszcze zależy jaki refraktor kupił twój znajomy i do czego chciał go używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C6N optycznie bardziej sprzyja foto w ognisku niż długi i ciemny refraktor - ma większą aperturę i światłosiłę. 100RS czy C4R to sprzęt bardziej planetarny.

 

Planety też chciałbym trochę poobserwować ;)

Mógłbym dokupić jakiś "planetarny" okular do C6N. Tylko jaki? Czytałem że dobre do tego celu będą okulary ortoskopowe, ale nie mam nic konkretnego na oku. Co radzicie?

Edytowane przez suchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym radził Tala. Ciężki ale solidny montaż i mechanizmem zegarowym. W komplecie zestaw okularów i barlow.

Miałem go i uważam, że do 150mm nie ma lepszego newtona (w podobnej cenie).

Jeśli jednak stawiasz na mobilność to chyba lepiej wybrać jakiegoś dobsona, bo dobry montaż paralaktyczny z prowadzeniem zawsze będzie bardzo ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o okulary...

Zamiast ortho, wybierz raczej lantana... będziesz miał o wiele bardziej komfortowe obserwacje ze względu na daleko wysuniętą źrenice wyjściową (20mm) - testy mówią że to co widać w obydwu okularach tylko nieznacznie jest na kożyść ortho.

 

Przy C6-N, ja wybrałbym okular Vixen LV 4mm (187X)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym radził Tala. Ciężki ale solidny montaż i mechanizmem zegarowym. W komplecie zestaw okularów i barlow.

Miałem go i uważam, że do 150mm nie ma lepszego newtona (w podobnej cenie).

 

Na deltaoptical.pl piszą, że mechanizm zegarowy trzeba dokupić osobno... :blink:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...lang=pl&cur=PLN

 

Orientujesz się może jaki jest koszt tego napędu? Można jeszcze gdzieś dostać montaż w komplecie z mech. zegarowym? Podejrzewam że cena jednak skoczy do góry..

 

Jeśli jednak stawiasz na mobilność to chyba lepiej wybrać jakiegoś dobsona, bo dobry montaż paralaktyczny z prowadzeniem zawsze będzie bardzo ciężki.

 

Dobson odpada, chciałbym nauczyć się astro-foto..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podbiję temat, bo wpadło mi w oko jeszcze coś:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=344

 

Teleskop "Meade/Bresser" Messier N-150 - co o tym sądzicie w porównianiu do c6 celestrona lub tała 150?

 

światłosiła 1:8 czyli chyba dość ciemny jak na Newtona i może planety również wyglądały by w nim dość dobrze? (może jeszcze dodać jakiś okular planetarny..?)

 

wiem że nie ma sprzętu uniwersalnego, ale może uda się znaleźć jakiś kompromis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny pomysł do oceny przez pratyków:

 

...może na poczatek, zaiwestować w większe lustro np.

 

Synta Sky-watcher Dobson 1200/200 PYREX Reflektor

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=209&page=1

 

co prawda, na dobsonie, ale - na początek pewnie starczy - a potem z czasem dokupię montaż paralaktyczny do astrofoto.

 

I tu pytanie do osób fotografujących tym sprzętem - jaki (i za ile) montaż trzeba wziąć pod uwagę w przypadku tej Synty?

 

to chyba dość popularny teleskop więc może ktoś mi pomoże parktyczną radą

z góry dzięki za ew. info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zerknę w starsze wątki, poszukam..

 

Co do tego szkła - faktycznie można zaoszczędzić - na dfoto.pl różnica w cenie wynosi niecałą stówkę i jest tam taniej niż na fotoclassic.pl - też o jakieś 100zł

 

Po głowie chodzi mi jeszcze Celestron Starhopper 8 z deltaoptical...

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...p?id=71&lang=pl

 

...i teraz już zupełnie nie wiem na co się zdecydować :o

 

No nic, przeszukam jeszcze forum, może w końcu się zdecyduję na co zbierać i wydać kasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałeś o astrofoto - to jest przykładowe zdjęcie z C6N na montażu EQ5 (astro5).

 

M13_11_07_05.jpg

 

ideałem by był więc w tej cenie montaż jak w astrokraku (EQ5) i rura jak jasny C6N.

 

Osobono wychodzi jednak około 2300 zł - idąc dalej tym tropem proponuję dozbierać kasy na C8N którego cena wynosi 2550 - do tego napęd (który ostatnio staniał i w jednej osi kosztuje 189zł) i ma się piękny zestaw do pierwszych prób astrofoto i naprawdę dający sporo satysfakcji w wizualu !

 

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie, gratuluję! :helo:

 

Moje rozważania zacząłem właśnie od C6 bo niestety C8 jest dla mnie trochę za drogi :( ... ale ostatnio pojawiły się też nowe teleskopy które warto wziąć pod uwagę - co sądzisz o "Meade/Bresser" Messier N-150 za 1799.00zł

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=344

 

Jest na montażu, jaki proponujesz (EQ-MON2 - podobno odpowiednik 5-tki) ale jest ciemniejszy niż C6 - jego światłosiła wynosi 1:8 - dla mnie to chyba byłby dobry wybór bo - jak już pisałem chciałbym zerknąć też na planety - a przy ciemniejszym teleskopie z dobrym okularem planetarnym - chyba będzie to możliwe?

 

Oczywiście rozważam czysto teoretycznie... zupełnie nie mam doświadczenia praktycznego z teleskopami.. :(

Edytowane przez suchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...może inaczej - czy ktoś ma tego Messiera (dwa posty wyżej)? Jak się spisuje? Nie wiem czy dobrze kombinuję ale ta światłosiła wydaje się być dość uniwersalna... (1:8)

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=344

Edytowane przez suchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.