Skocz do zawartości

Pająk


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pająki złapane często "przy okazji"

 

Ten złapany na goracym uczynku w Twierdzy Kłodzkiej jak straszył niewinne niewiasty.

IMG_5686.jpg

 

Ten spuścił się kilka miesięcy temu przed ekran z sufitu akurat na finał Ligi Mistrzów.

IMG_4058.jpg

 

Fascynat monitorów kineskopowych

IMG_0622.jpg

 

Ten sam tylkow trakcie imprezy .

IMG_0611.jpg

Właśnie zbliżał się do głośnika gdy wszyscy uczestnicy zamarli z przerażeniaa , pajączek wlazł na głośnik i ... zaczął się rytmicznie gibać przez kilka sekund ,wszyscy padli ze śmiechu na podłogę. :ha:

Chyba dobrze mu było u mnie ,widywałem go całe lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie "pajonki" :szczerbaty: sa pod scisla ochrona. Dziecko ma zakaz nekania, slubna omija przy sprzetaniu wszelkie pajeczyny, a ja cierpliwie wyjmuje je z pulapki wanny gdy ktorys za bardzo sie rozbryka i wpadnie do srodka. Generalnie mamy non-stop 3-4 stalych rezydentow i kilku na goscinnych wystepach. Nasi znajomi pukaja sie w czolo, a ja je lubie. Anka jednego nawet chyba nazwala, ale za cholere nie pamietam jak :Boink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawsze praktycznie wszystkie pajaki, oprocz tych ze zdjec Darka_B i sumasa to jeden gatunek...

... i chyba Mirka?

 

Mirku, wreszcie wiadomo, skąd się bierze CZERWONA PAJĘCZYNA po kryjomu rozprzędzona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny pająk, ale z tego co widzę to chyba nie Polski gatunek

 

Zdziwilbys sie jakie pajaki zamieszkuja nasze szerokosci geograficzne.

Niektore sa ludzaco podobne do popularnych krzyzakow, ale nie sa krzyzakami.

 

Kiedys widzialem sporego pajaka (olbrzyma jak na nasze warunki) ktory po spadnieciu na ziemie blyskawicznie zmienil barwe i zwial :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten ze zdjecia Mirka Krasnowskiego to Araneus Marmoreus (krzyzak dwubarwny)

Nazwa polska pochodzi od tego, że w ubarwieniu tych pająków dominują zawsze 2 wyraźne kolory, np.: żółty i brązowy, biały i czarny, czerwony i beżowy. Jego zwyczje są bardzo podobne do A. quadratus, z tym, że najczęściej tworzy on swe sieci zdecydowanie wyżej, na krzewach lub niskich drzewkach, na wysokości 1-2 m. Za dnia nigdy nie czatuje na sieci, zawsze w kryjówce obok, najczęściej utworzonej z liści zlepionych pajęczyną. Gatunek zdaje się preferować stanowiska bardziej wilgotne, często spotykać można je w pobliżu rzek wśród krzewów.

 

Na zdjeciu wlad'a to araneus diadematus (krzyzak ogrodowy), ktorego bez watpienia mozna zaliczyc do czolowki najpopularniejszych pajakow polskich ;)

 

Darek B sfotografowal kosarza - nie pajaka, a pajeczaka. Jako, ze tymi zwierzetami tez sie interesuje, stwierdzam, ze jest to: Leiobunum rotundum (labun) chociaz nie na 100%, bo systematyka tych pajeczakow nawet arachnologom ciezko przychodzi ;)

 

Reszty niestety nie rozpoznam od tylu... co najwyzej moge powiedziec jaka maja plec ;) ale jest to malo istotne ;)

 

PS. Przepraszam za opoznienie w odpowiedzi na ten temat, ale dopiero teraz mam klawiature

PS2. Jak by byly jeszcze jakies problemu w rozpoznaniu pajeczakow smialo piszcie do mnie

PS3. Zapraszam rowniez na forum serwisu arachnea.pl tam jest rowniez podforum o naszych rodzimych pajaczkach :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.