Skocz do zawartości

LCD czy Plazma?


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam jak kiedyś przyglądaliśmy się z tatą telewizorom LCD i plazmowym na wystawie, na których był wyświetlany ten sam film. LCD wyraźnie przegrywało w momentach kiedy była akcja i ruch. Obraz stawał się taki jakby rozmazany - piksele za wolno gasły, czy co... :unsure: Miałem wrażenie, że kolory plazmy były żywsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupił bym dzisiaj ani jednego ani drugiego oglądałem wiele telewizorów plazmowych i LCD niestety jeszcze żaden nie dorównywał jakością lampie kineskopowej, a cenowo jest to przynajmniej 2-5x droższe rozwiązanie. Napewno przyszłość należy do technologii dającej płaskie cienkie ekrany ale czy to będzie plazma czy LCD, a może coś trzeciego np. nanotechnologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup to co ci się podoba tak będzie najlepiej.

 

 

LCD - ciekawy jestem jak długo obraz będzie bez plam. W monitorach świetlówki po 2 latach intensywnej pracy wypalają się na końcach i daje to efekt nierównej jasności. Współczynnik kontrastu w LCD (np. 3000:1) jest około 6-10 razy mniejszy niż w plaźmie.

Plazma - niewiele się tym interesuję. Wyższy współczynnik kontrastu około 15000:1 daje bardziej wyrazisty obraz w jasnych pomieszczeniach. Co do trwałości plazmy nie mam pojęcia jak to obecnie jest.

Projektor - energochłonny, drogie lampy, do długiego oglądania trzeba kupić bardzo solidny projektor a to jest jednoznaczne z wydatkiem ponad 6tyś.. Do projektora trzeba mieć odpowiednie pomieszczenie takie w którym promień projektora nie będzie przeszkadzał domownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zarówno plazma jak i LCD maja swoje wady. W LCD czas reakcji daje o sobie znać w bardziej dynamicznych akcjach filmu. Plazma charakteryzuje się dużą plamką. Wedlug mnie obydwie technologie maja tylko jedna zalete jaką jest plaski ekran. Jednak pod wzgledem jakosci obrazu minie sporo czasu zanim dorownaja standardowym lampom kineskopowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno przyszłość należy do technologii dającej płaskie cienkie ekrany ale czy to będzie plazma czy LCD, a może coś trzeciego np. nanotechnologia.

 

Ja stawiam na LED, oczywiście jak rozwiążą problem odwzorowania wszystkich barw. Pierwsze tego typu monitory pokazała Toshiba.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plazmy sa poprostu obrzydliwe :wacko:

 

widziałem taki LCD z duzym kontrastem i powiem, że podobał mi sie i nic nie chciał bym od ekranu więcej. może podejde po pracy zobaczyc jaki to typ i napisze co to jest to co mi sie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coby temat nie umarł.

Dodam fragment oferty ze sklepu firmowego.

Jest z czego wybierać - ale tajemnicze nazwy tam są dla mnie:

Np.:

Technologia Pixel Plus 1 Filtr grzebieniowy 3D, Digital Crystal Clear Active Control, układ Progressive Scan Rozdzielczość WVGA 852 x 480 pixeli Kąt widzenia 160/160 (stopni w pionie / poziomie)

lub

Technologia Pixel Plus 2 Technologia aktywnego podświetlania tła - AmbiLight Filtr grzebieniowy 3D. Digital Natural Motion,Digital Crystal Clear, Active Control, układ Progressive Scan Panel HD typu ALiS,

rozdzielczość 1366 x 768 pixeli Kąt widzenia 160/160 (stopni w pionie / poziomie) Dekoder Virtual Dolby

4 wbudowane głośniki, system wOOx

 

Niestety nie mam uprawnień do wstawiania plików ***.xls

:angry:

Edytowane przez Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie LCD. Plazma przestaje byc produkowana dlatego zaczynaja sie pojawiac takie "promocje".

 

Jezeli komus wydaje sie, ze wspolczesne LCD daja gorszy obraz niz od CRT to niech poprosi o prezentacje materialu HD (np. WMHD). Wtedy nie bedzie juz mial wiecej watpliwosci.

 

Widzialem w ktoryms Saturnie filmy 1080i. Brak slow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jak masz zamiar kupować, to kupuj, bo na nowe technologie ciagle bedziesz czekał i ciagle będą drogie po ukazaniu się na rynku. Sam kupiłem LCD (plazmę znajomy kierownik działu RTV odrazdał dla domowych zastosowań). Mam model JVC LT-32C50BU. Wcześniej miałem tradycyjny, kineskopowy telewizor i z LCD jestem jak najbardziej zadowolony. Do pokoju o wymiarach 4x5,20m LCD 32" wystarczy. Jeśli chodzi o kino domowe to nie polecam zestawów z maleńkimi plastikowymi głośnikami. Lepiej jakąś dużą wieżę i konkretne głośniki dobrej firmy. Sam mam Kenwooda 7,1 z THX i jestem bardzo z tego zestawu zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę potwierdzić opinię Mirka Krasnowskiego. Ja także jakiś czas temu zdecydowany byłem na kupno nowego TV. Mój wybór padł oczywiście na LCD (w tej kwestii popieram Jesiona) jednak aby można było wykorzystać zalety LCD należy sobie wyraźnie powiedzieć, że taki sprzęt nadaje się jedynie do kina domowego. W tej chwili nasza TV nie nadaje obrazu, który pokazałby nam wyższość LCD nad CRT. Powiem szczerze po - długich poszukiwaniach i porównywaniach dałem sobie spokój. Zostałem przy starym TV. Ostatecznie szukałem telewizora a nie monitora. Ale gdy kupię kino domowe to tylko LCD (oczywiście z małą bezwładnością pikseli) jakieś nowszej generacji. Plazma jest be,be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Adam.

 

Zwróć uwagę, że Plazma zużywa znacznie więcej energii niż zwykły kineskop, a tym bardziej LCD. To po pierwsze. Po drugie żywotność plazmy szacuje się na około 13 000 do 15 000 roboczogodzin co mniej więcej odpowiada 1,5 roku oglądania. Krótko mówiąc jest znacznie mniejsza niż LCD, w którym najwyżej poleci jarzeniówka a wymiana jej nie jest bardzo droga. W Plaźmie jak zaczną się po roku wypalać neonówki to praktycznie jest to już szmelc. Tyle ode mnie.

 

Pozdrawiam - Piotrek Badowski z Wawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Ja już kupiłem.

Ale dla tych co jeszcze się nie zdecydowali garść informacji na stronie interii:

Co lepsze? Plazma czy LCD? Wszystko o HDTV, platformach cyfrowych oraz przyszłości technologii HD.

 

http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/wszystko-o-hdtv,843402,

Pochwal się. :notworthy:

Za ostatno nabyłem 27 lcd Samsunga, wielkość w sam raz do małych pomieszczeń.

Czasem robi za duży ekran kompa.

 

Polecam też forum http://www.forum.hdtv.com.pl/

 

ps.

dużo trajlerów w hdtv

http://www.highdefforum.com/showthread.php?t=6537

oraz

http://www.microsoft.com/windows/windowsme...ntshowcase.aspx

 

Tylko uwaga w standarcie 1080p trzeba mieć przynajmniej 3 Ghz i szybki dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, widze że rynek przed gwiazdką się ruszył - tak jak przewidywali analitycy. Ja też kupiłem, tylko że 40"LCD - głównie do Xbox360 i TV HD, bo wiadomo, że do SD nie ma najmniejszego sensu.

 

Discovery HD robi wrażenie, o grach na X360 nie wspominam - masakra. Na n-tv jest nowy kanał z hitami poprzednich lat - MGM HD. Są to filmy skanowane z taśmy kinowej. Rewelacyjnie ogląda się coś takiego (nawet z odległości 1m). Polecam dla tych, co lubią starsze filmy, który wg mnie są znacznie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinie, że Plazma nie tylko pobiera dużo prądu, ale i strasznie się nagrzewa (jak ktoś powiesi na ścianie, to podobno nawet farba ze ściany odłazi albo zmienia kolor od temperatury).

Telewizor plazmowy nie wiem jakiej firmy, 42'' pobiera 350W. Tak na tylnej etykiecie pisało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinie, że Plazma nie tylko pobiera dużo prądu, ale i strasznie się nagrzewa (jak ktoś powiesi na ścianie, to podobno nawet farba ze ściany odłazi albo zmienia kolor od temperatury).

 

Nie zapominajcie, ze jest nowa generacja plazm, ktore wiele wspolnego z porzednikami nie maja. Widzialem takie plazmy i jezeli chodzi o czern, to bija na glowe LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od pewnego czasu SONY Bravie z serii KLD 32".

Powiem szczerze, że nie zamienił bym na dzień dzisiejszy tego sprzętu na inny (no chyba, że lepszy)

Czerń, kolory, dynamika multimedialność (podpinam sobie kompa przez złącze monitorowe - i z kolegami przy piweczku grywam w NFS Carbon).

 

 

Polecam

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno, ani drugie - polecam telewizor DLP - nietypowy telewizor, którego działanie w skrócie opiszę: z wnętrza pudła przez lampę projekcyjną rzucany jest obraz na szybę - i ot cała filozofia :szczerbaty: Nie radzę go jednak kupować jeśli ma chodzić non-stop przez cały dzień lub jest narażony na nagłe spadki napięcia (ze względu na często złodziejskie zakłady energetyczne) bo wtedy lampa bardzo szybko się zużyje. Ale obraz jest dużo lepszy niż na LCD czy plaźmie, przynajmniej jak dla mnie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, widze że rynek przed gwiazdką się ruszył - tak jak przewidywali analitycy. Ja też kupiłem, tylko że 40"LCD - głównie do Xbox360 i TV HD, bo wiadomo, że do SD nie ma najmniejszego sensu.

Jak dla mnie to byłyby zbyt duże piksele.

No chybaże masz full HD 1920x1080 pikseli. :blink:

 

No ale nawet na moim maleństwie oglądanie w bardzo starej technologii :lol: czyli Dvd to przyjemność.

Zwłaszcza podoba mi się format 16:9 który jest bardziej naturalny niż pal i 4:3 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.