Skocz do zawartości

Synta 1200/200. Z dobsona na paralaktyk


Bartiw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy montaż paralaktyczny można użyć do synty 200/1200 na dobsonie. Pomijam fakt zamocowania można jakoś sobie poradzić, ale czy tuba jest wystarczająco mocna? Zapewne orginalne zestawy synty na paralaktykach o zbliżonych ogniskowych są z grubszej blachy. Czy ktoś miał jakiś kontakt wzrokowy z takim wynalazkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na astro4u.net ktos pokazywal swoje obejmy i deske mocowane do synty 200/1200 .

Obejmy ma daleko od siebie . Piszacy nie zauwazyl roznic w kolimacji, ale tez nie sprawdzal bo obrazy mial dobre .Mozesz dac z 3 obejmy . Mozesz tez tube wregami wzmocnic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy montaż paralaktyczny można użyć do synty 200/1200 na dobsonie. Pomijam fakt zamocowania można jakoś sobie poradzić, ale czy tuba jest wystarczająco mocna? Zapewne orginalne zestawy synty na paralaktykach o zbliżonych ogniskowych są z grubszej blachy. Czy ktoś miał jakiś kontakt wzrokowy z takim wynalazkiem?

Tez chciałem powiesić swoją Synte na HEQ5 lub naEQ6, mialem w planach przeróbke szyny i tak jek kolega Zbig już pisal też chciałem zapiąć ja w trzy lub cztery obejmy... i w końcu sprzedalem Synte i kupiłem C8N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez chciałem powiesić swoją Synte na HEQ5 lub naEQ6, mialem w planach przeróbke szyny i tak jek kolega Zbig już pisal też chciałem zapiąć ja w trzy lub cztery obejmy... i w końcu sprzedalem Synte i kupiłem C8N

 

Obserwje syntą na dobsonie i w czasie dużych powiewów wiatru tuba drży. Myślę, że na paralaktyku bedzię jeszcze gorzej! Nawet mały wietrzyk wprowadzi w drgania....

 

 

pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwje syntą na dobsonie i w czasie dużych powiewów wiatru tuba drży. Myślę, że na paralaktyku bedzię jeszcze gorzej! Nawet mały wietrzyk wprowadzi w drgania....

 

 

pogodnego nieba!

Ale Mnie teraz rozbawiłeś MPP. Jak się zastosuje do synty EQ-6 lub mocniejszego to drgań nie ma prawa być. A doboson jest cholernie niewygodny. lepszy paralaktyk :Beer: Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mnie teraz rozbawiłeś MPP. Jak się zastosuje do synty EQ-6 lub mocniejszego to drgań nie ma prawa być. A doboson jest cholernie niewygodny. lepszy paralaktyk :Beer:

 

Jak dla kogo :) Ja wole wygodnie siedziec przy swoim i gapic sie w okular, niż stać przy paralaktyku. Ale każdy lubi co innego :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobson jest fajny na początek bo prosty w obsłudze. Natomiast ja nie mam żadnego konkretnego montażu na myśli, oczywiście HEQ6 jest super, ale jego cena już mniej. Raczej myślałem żeby wpierw się zorientować, czy mój pomysł jest w ogóle realny a następnie może znaleźć coś przyzwoitego w śród używanych montaży. Szkoda mi trochę rozstawać się z moją syntą i kupować coś innego po pomimo różnych opinii na temat synty (zresztą w większości pochlebnych) moja daje super obrazy i do wizuala jest rewelacyjna, ale chyba rozsądne przejście na paralaktyka jednak będzie się wiązało z wyminą całego zestawu, więc na razie chyba pozostanę przy tym co mam. Można w sumie pobawić się w napęd do dobsona to w sumie też jest jakieś rozwiązanie, a i focenie będzie możliwe. Jak na razie lewa ręka na dobsonie w prawej aparat a i kolano się przydaje do popychania zestawu :-)

 

tez mi się wydaje Sumas że EQ5 to zamało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mnie teraz rozbawiłeś MPP. Jak się zastosuje do synty EQ-6 lub mocniejszego to drgań nie ma prawa być. A doboson jest cholernie niewygodny. lepszy paralaktyk :Beer:

 

ja wiem czy Dobson jest niewygodny ...prawde mowiac to nie widze zadnych komplikacji w uzytkowaniu Dobsona ....jedyny minus to ograniczenia w astrofoto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mnie teraz rozbawiłeś MPP. Jak się zastosuje do synty EQ-6 lub mocniejszego to drgań nie ma prawa być. A doboson jest cholernie niewygodny. lepszy paralaktyk :Beer:

 

Nie wierzę, że tak lekka u długa tuba jaka jest w 200/1200 może dobrze sie zachowywac na montażu (nawet takim jak EQ-6). Tuba waży 5.5kg (zważyłem) , co przy dużej powerzchni bocznej musi powodowac wrażliwość na powiewy. Ale może się mylę...

 

 

pogodnego nieba

 

ps. zreszta w tym wątku: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7818.0 ... marvas pisze. że wszystko drzało (uzywal eq-5) ... i sie wycofał z tego pomysłu...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, że tak lekka u długa tuba jaka jest w 200/1200 może dobrze sie zachowywac na montażu (nawet takim jak EQ-6). Tuba waży 5.5kg (zważyłem) , co przy dużej powerzchni bocznej musi powodowac wrażliwość na powiewy. Ale może się mylę...

pogodnego nieba

 

5.5 kg? Moja wazy gdzies 8kg :D Trzeba pamietac o szukaczu, okularach, barlowach i innych pierdolach a to wyjdzie troche wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.5 kg? Moja wazy gdzies 8kg :D Trzeba pamietac o szukaczu, okularach, barlowach i innych pierdolach a to wyjdzie troche wiecej.

 

no własnie wazyłem z szukaczem.! nawet z plastykowymi zatyczkami. zaloze jeszcze okular 32mm i barlow...zważę i napisze ile wyszło.

 

 

pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o EQ6 to na dość dużym wietrze (dobsony same kręciły się wokół osi :) ) obserwowaliśmy achromatem Ryśka 150/1200 i tam drgań żadnych nie było widać, nawet prz dużych powerach , a newton jest na paralaktyku o wiele niżej zamocowany i nie powinien być tak narażony na podmuchy wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o EQ6 to na dość dużym wietrze (dobsony same kręciły się wokół osi :) ) obserwowaliśmy achromatem Ryśka 150/1200 i tam drgań żadnych nie było widać, nawet prz dużych powerach , a newton jest na paralaktyku o wiele niżej zamocowany i nie powinien być tak narażony na podmuchy wiatru.
Potwierdzam. Ja rok temu też obserwowałem przez refraktora Ryśka (zlot w Bieszczadach). Wiał wiatr a mimo to drgań nie było :Beer:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.