Skocz do zawartości

okularki??


Rammstein5

Rekomendowane odpowiedzi

Do Ds ów wystarczy Ci nawet powiększenie 40 x. Dzięki temu możesz objąć sporą częśc Veila lub Ameryki.

 

A jeżeli chcesz widzieć więcej szczegółów (mówię o Ds ach) to polecam http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=337

to okular do teleskopu o dużej światłosile.

 

Piszę z własnego doświadczenia.

Przykład ? M 42 bedziesz widział tak jak by w 3D po prostu rewelacja. Natomiast do planet ten okular to totalna porażka.

 

7,5mm przy ogniskowej 1600 da powiększenie x213 a to do DS chyba troche zadużo :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7,5mm przy ogniskowej 1600 da powiększenie x213 a to do DS chyba troche zadużo :blink:

 

Nie jest tak źle jak by mogło się wydawać. Musisz brac pod uwage jeszcze kąt samego okularu !!!!

 

Poeksperymentuj z takimi ustawieniami w CdC. Da Ci on przybliżony obraz tego co będziesz widział.

 

Tutaj masz Mod erfl 30 i SWA 7,5.

 

Decyzja należy do Ciebie.

 

Capture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle jak by mogło się wydawać. Musisz brac pod uwage jeszcze kąt samego okularu !!!!

 

Poeksperymentuj z takimi ustawieniami w CdC. Da Ci on przybliżony obraz tego co będziesz widział.

 

Tutaj masz Mod erfl 30 i SWA 7,5.

 

Decyzja należy do Ciebie. Pole widzenia dla ogniskowej 1500 mm.

 

Capture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
A wracając do tych lantanów to czym się różni Vixen LV 9mm od Oriona 9,5mm?? Który z nich będżie lepszym wyborem do obserwacji planet??

 

W Polsce znajdziesz wielu uzytkownikow okularow serii LV, w tym 9mm, ale z lantanowymi Orionami jest juz gorzej...

 

Dlatego, patrzac na ceny tych okularow, proponowalbym Ci brac LV9 ktory jest sprawdzony w boju i tanszy.

Ale decyzja nalezy do Ciebie.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze najpierw uzasadnij dlaczego uparles sie na Oriona ;)

 

 

Nie ja sie wcale nieuparłem na niego ale chciałbym się dowiedzieć czego można sie spodziewać po tym okularku. Jak narazie to jestem bardziej zdecydowany na tego Vixena bo to sprawdzony okular przez wielu użytkowników, a o tym Orionie wiem tyle co nic :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie mialem kontaktu z lepszymi okularami i dlatego nie moge sie wypowiadac odnosnie obrazu . Z tym 9 mm to sie zgodze . W srednich warunkach to 177 x powinno byc osiagane , Co do DS to wszystkie zabiegi do obserwacji duzego obszaru skutkuja wybraniem jak najmniejszego powiekszenia aby zrenica byla do 7 mm . U Ciebie to pow. 50x i okular 32 mm daje taka zrenice - jak lustro 350 mm . Jak masz ciemne niebo to o takiej ogniskowej kup jakis 2" szerokokatny . Ten okular jest wazny bo w lichym znieksztalcenia bokow pola beda przeszkadzac . Pod jasnym niebem max 28 mm .

W/g mnie im mniejsza ogniskowa okularu tym mniej problemow z koma i znieksztalceniami . Do 20 mm nie musisz brac pod uwage znieksztalcen od okularu w swiatlosilnym telepie jako glowna przyczyne wyboru okularu - ale to jest moje spostrzezenie i nie wiem czy inni podobnie uwazaja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie mialem kontaktu z lepszymi okularami i dlatego nie moge sie wypowiadac odnosnie obrazu . Z tym 9 mm to sie zgodze . W srednich warunkach to 177 x powinno byc osiagane , Co do DS to wszystkie zabiegi do obserwacji duzego obszaru skutkuja wybraniem jak najmniejszego powiekszenia aby zrenica byla do 7 mm . U Ciebie to pow. 50x i okular 32 mm daje taka zrenice - jak lustro 350 mm . Jak masz ciemne niebo to o takiej ogniskowej kup jakis 2" szerokokatny . Ten okular jest wazny bo w lichym znieksztalcenia bokow pola beda przeszkadzac . Pod jasnym niebem max 28 mm .

W/g mnie im mniejsza ogniskowa okularu tym mniej problemow z koma i znieksztalceniami . Do 20 mm nie musisz brac pod uwage znieksztalcen od okularu w swiatlosilnym telepie jako glowna przyczyne wyboru okularu - ale to jest moje spostrzezenie i nie wiem czy inni podobnie uwazaja .

 

 

Źrenice typu 7mm (od 5 wzwyż) nie są do oglądania DS tylko do przeglądu nieba. Przy takich źrenicach dostajesz duże pole widzania służące do oglądania obiektu razem z kawałkiem nieba wokół, np duże gromady gwiazd czy galaktyk. Jednak do oglądania DS najlepsze źrenice są 2-3mm na jasnym niebie i 2-4 na ciemnym niebie. Przy takich źrenicach zobaczysz najwięcej szczegółów w budowie galaktyk mgławic i gromad kulistych, przy gromadach kulistych można nawet schodzić poniżej 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest najgorszy z serii, odsylam do testu na Cloudynights. Najlepsza sa 7,5mm, 10mm. 14mm juz jest slabszy a 18mm najslabszy. Ale to wszystko w porownaniu z Naglerami :D Wiec, tak czy siak, sa swietne w porownaniu z innymi, prostrzymi konstrukcjami. Takze zoom 5-8mm zbiera same pochwaly.

Tak baj de łej, nie wiem czy sa jeszcze osiagalne w PL... a szkoda...

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenice typu 7mm (od 5 wzwyż) nie są do oglądania DS tylko do przeglądu nieba. Przy takich źrenicach dostajesz duże pole widzania służące do oglądania obiektu razem z kawałkiem nieba wokół, np duże gromady gwiazd czy galaktyk. Jednak do oglądania DS najlepsze źrenice są 2-3mm na jasnym niebie i 2-4 na ciemnym niebie. Przy takich źrenicach zobaczysz najwięcej szczegółów w budowie galaktyk mgławic i gromad kulistych, przy gromadach kulistych można nawet schodzić poniżej 2mm.

 

To co kupic do DS ?

W/g mnie 32 mm czy 26 mm / jak jasniejsze niebo/ okular powinien byc uzyteczny . 32 mm to najlepiej 2" .

Ponizej 26 mm wystarcza 1,25" bo nie winetuja z racji srednicy . Oko jast najczulsze ok 2mm zrenicy .

Warto tez miec okular 12, 18-20 mm ? Czulosc to jedno ale powiekszenie to drugie . 2x wieksze powiekszenie to 4 razy ciemniejszy obraz . Chyba cos trzeba wysrodkowac albo 2 okulary w srednim zakresie - pow. 80x i 130x . Ten 9 mm da zrenice z 2mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co kupic do DS ?

W/g mnie 32 mm czy 26 mm / jak jasniejsze niebo/ okular powinien byc uzyteczny . 32 mm to najlepiej 2" .

Ponizej 26 mm wystarcza 1,25" bo nie winetuja z racji srednicy . Oko jast najczulsze ok 2mm zrenicy .

Warto tez miec okular 12, 18-20 mm ? Czulosc to jedno ale powiekszenie to drugie . 2x wieksze powiekszenie to 4 razy ciemniejszy obraz . Chyba cos trzeba wysrodkowac albo 2 okulary w srednim zakresie - pow. 80x i 130x . Ten 9 mm da zrenice z 2mm .

 

 

Zamówiłem okular Vixen LV9mm do Syriusza dostane Polsll Soligor 25mm i szukam teraz coś pośrodku tych okularków i właśnie zastanawiam się nad 18mm bo to wypełniło by troche tą luke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci co bym kupił do tego teleskopu. Jakiś długi okular 2" do dużych obszarów, np. Swan 25mm, a docelowo Nagler-5 26mm. Do mniejszych DS-ów SWA 10mm, ewentualnie W70 9mm albo 14mm. Do planet, gwiazd podwójnych itp jakiś krótki lantan.

 

PS Po co Ci okular 17-20mm?

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

PS Po co Ci okular 17-20mm?

Bo ponoc z jak ktos pisal wczesniej lepsze do DS niz 26 mm /32/ , ktore maja sluzyc tylko do przegladania nieba . Tez mi to niepasuje . Ale moze tak jest , nie wiem bo mam za jasno .

Ten 18 mm to w/g mnie tylko jako nsp. wybor powiekszenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu kupować okularu dającego źrenicę 4mm. Podstawa to okular dający źrenicę 6-7mm do takich obiektów jak gromady otwarte, Cirrus, czy M31 i w oóle do "przeglądów", oraz typowy okular do DS-ów dający źrenicę 2-3mm. Dopełnieniem jest krótki okular planetarny. Dokupywanie dodatkowych pośrednich okularów to mnożenie bytów ponad konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mniejszych DS-ów SWA 10mm, ewentualnie W70 9mm albo 14mm. Do planet, gwiazd podwójnych itp jakiś krótki lantan.

PS Po co Ci okular 17-20mm?

 

10mm SWA z polem 82 stopnie miesci w moim teleskopie (254/1200) przy 120x caly Ksiezyc... wiec pole jakie daje, to nie tylko do mniejszych DSow, ale i spokojnie do tych wiekszych :) W70 nie wiem jak beda z jasnym Newtonem graly.

Radek dobrze pisze, tez uwazam ze w tym wypadku 17-20mm troche mija sie z celem.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.