Skocz do zawartości

Eskimo Nebula (NGC 2392)


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

czyli DS-ów z nieprzerobionego webcama ciąg dalszy, to już nr 4. Co prawda twarzy Eskomosa dopatrzyć się nie da ale otoczka jest. Muszę się na nią zamierzyć poza miastem i bez Księżyca bo w tamtym kierunku gołym okiem miałem zasięg niecałe 4 mag.

CCDCap0003eskimo_z_df_211.jpg

 

Po podbicu kanału zielonego wyszło co neco zewnętrznej otoczki, ale szum wszystko psuje. Kiedyś może spróbuję pod ciemnym niebem.

 

CCDCap0003eskimo_z_df_211_test2.jpg

 

Zestaw standardowy - soligor MT800 + ToUcam Pro , res. x2

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nieprzerobionym, niestety nad światłami centrum. No i kawałek moon-a zaraz obok.

Jakbym miał przerobioną toby się na tych kilku ds-ach nie skończyło :)

Ta gromada to szum, zewnętrzna otoczka jest niemal na poziomie szumu i jej wyciąganie powoduje wyciąganie szumu.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, wyniki są zaskakujące jak na nieprzerobionego webcama, ale pomyśl co możnaby zdziałać przerobionym! :blink: Dzięki tym próbom masz spore doświadczenie, a toucam SC1 (albo SC3, a jeśli nie to przynajmniej matryca B/W...) + światłosilny MT800 to świetna para do DS. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a toucam SC1 (albo SC3, a jeśli nie to przynajmniej matryca B/W...) + światłosilny MT800 to świetna para do DS. :szczerbaty:

Co udowodnił Heniek z vestą :D Ładnie wyszło, duzo sie złapało, ale nieskromnie myśle że moj kompakt by wiecej wyciągnął :). No ale w końcu to 15 sek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na nieprzerobiony, to sporo wyszło. Eskimos jest dosyć jasny i nie ma potrzeby jechania za miasto, nic więcej się nie zarejestruje.

Dobrze by było przeprogramować kamerkę na RAW mode, albo chociaż Optimized Colour. Znikną czarne uszy przy gwieździe centralnej. Przydałby się jeszcze filtr IR Cut.

A tak w ogóle, to przerób kamerkę chociaż na SC1. Naprawdę warto.

 

Mam Eskimosa sprzed 2 lat zrobionego za pomocą Vesty SC1 i Soligora MT-800.

Czas 20sek, RAW mode, 200%.

 

No Qbanos, chcę zobaczyć jak wychodzi kompaktem. :rolleyes:

eskimos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest dla mnie za mała - nie dam rady zrobić w takiej skali żeby sie różniła od gwiazdy <_<

Musiałbym wykorzystać Synte a na to mi montaz nie bardzo pozwala..

 

Zreszta przykład na M3 (kuliste jak widać tez odpadaja)

 

http://img234.imageshack.us/img234/9766/m33kq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest dla mnie za mała - nie dam rady zrobić w takiej skali żeby sie różniła od gwiazdy <_<

Musiałbym wykorzystać Synte a na to mi montaz nie bardzo pozwala..

 

Zreszta przykład na M3 (kuliste jak widać tez odpadaja)

 

http://img234.imageshack.us/img234/9766/m33kq.jpg

 

Powinna różnić się kolorem. ;)

M3 niczego sobie. Przecież nie wyjdzie jak z HST.

Popracuj nad ostrością i będzie bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się jeszcze filtr IR Cut.

 

Mam właśnie takie pytanie w tej materii. Czy odcinanie podczerwieni ma w reflektorach parabolicznych tylko wpływ na kolor? A może polepszają się jeszcze gwiazdy przez niezbyt doskonałą optykę... :blink: Zmierzam do tego, czy warto kupować filtr -IR dla SC3 z Newtonem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę przydałoby się więcej informacji i tutoriali na temat kamerek. Techniki rejestracji, przeróbek, wgrywania modyfikacji. Ja mam na przykład nieprzerobioną 840-kę z wgranym softem 900-ki i się zastanawiam czy modyfikować ją na tryb RAW. Czytałem parę wątków głównie na astro4u na ten temat i sprawa dla mnie nie jest do końca jednoznaczna. Jakoś tak wyszło, że niewątpliwie korzystny jest Optimized Colour, a RAW nie u każdego. A może to brak umiejętności poszczególnych osób w korzystaniu z RAW-a?

Zastanawiam się też co z filtrem UV/IR cut. On jest droższy od całej kamerki i na ile jest potrzebny np. w fotografowaniu Saturna. A może wystarczy taki filtr wydłubać z obiektywu kamerki i umieścić nad matrycą? Czy to jest podobny filtr jak wkręcane z DO?

Oczywiście podstawa to przeróbka samej kamerki, ja mam niestety dwie lewe ręce do elektroniki i raczej tego nie zrobię , mimo istnienia tak dobrych tutoriali jak ten PiotrkaT.

Może to nie jest odpowiednie miejsce na takie rozważania, może trzeba by założyć jakiś osobny wątek albo poddział w Astrofotografii?

PS. Żeby nie było, że tworzę offtopic dodam jeszcze, że Eskimos fajny, ale ja się chyba nie będę bawił w DS nieprzerobionym Philipsem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a toucam SC1 (albo SC3, a jeśli nie to przynajmniej matryca B/W...) + światłosilny MT800 to świetna para do DS. :szczerbaty:

 

trzeba przyznać że mt800 to po prostu astrofotograficzny wymiatacz i tu nie mam mocnych, widze że sam go kupujesz :D

Co do przerobienia kamerki to mam w planie ale w dalszej przyszłosci, na razie nie chcę ryzykować jej popsucia - jest ona potrzebna do astrofoto planet. Do pełnego Układu Słonecznego została mi tylko Wenus (tzn kiedyś ją miałem ale niechcący skasowałem <_< , a Wenus w dogodnym miejscu bedzie dopiero za rok). Kiedyś zabrałem się za przeróbkę ale o mały włos jej nie zepsułem, odciecie tych 2 nóżek to nie jest zadanie na moje nerwy :D . W ogóle w grę będzie wchodzić wyłacznie mod SC1 bo SC3 zepsuje możliwość focenia planet. Chyba że do planet kupię nowego webcama.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też co z filtrem UV/IR cut. On jest droższy od całej kamerki i na ile jest potrzebny np. w fotografowaniu Saturna. A może wystarczy taki filtr wydłubać z obiektywu kamerki i umieścić nad matrycą? Czy to jest podobny filtr jak wkręcane z DO?

 

Nie posiadam filtra UV/IR cut. Mogę tylko pokazać zastosowanie filtra IR-pass. Wiadomo że filtr IR-pass jest obowiązkowy dla posiadacza MT800 do fotografowania Marsa, na Saturnie moim zdaniem również jest trochę przydatny. Już niedługo zobaczymy co da na Jowiszu.

 

sat_porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyznać że mt800 to po prostu astrofotograficzny wymiatacz i tu nie mam mocnych

 

Mogę się spytac jakie kryteria decydują o tym, że dany sprzęt staje się "astrofotograficznym wymiataczem"? Zakładam, że jednym z podstawowych parametrów jest światłosiła i tutaj nie mam wątpliwości, ale co jeszcze? I czy masz na myśli tylko astrofoto webcamem czy wszystkim: webcamem, canonem 300d czy małym obrazkiem, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W 2003 i ja popełniłem Eskimo

 

http://sus.univ.szczecin.pl/~ecliptic/n030225_ngc2392.jpg

 

Czas naswietlania ok 80 minut TALem 150 /F5 i Vesta SC1

 

Wiecej takich wynalazkow jest pod http://www.cosmo.prv.pl/nowosci.html

ale strona daawno nie aktualizowana.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie takie pytanie w tej materii. Czy odcinanie podczerwieni ma w reflektorach parabolicznych tylko wpływ na kolor? A może polepszają się jeszcze gwiazdy przez niezbyt doskonałą optykę... :blink: Zmierzam do tego, czy warto kupować filtr -IR dla SC3 z Newtonem. ;)

 

 

Filtr IR-Cut nie poprawia obrazu gwiazd w reflektorze, bo wszystkie długości fal rejestrowane przez CCD mają ognisko w tym samym miejscu. Natomiast ma wpływ na kolor. Brak filtra powoduje mniejsze nasycenie barw, a przy metodzie LRGB nadmiar kanału czerwonego.

 

 

Pokażę na przykładzie R Leo, gwiazdy czerwonej, która dosyć mocno promieniuje w podczerwieni.

 

Tn_R_filtered.jpg

 

Ekspozycja wykonana przez filtr czerwony bez wbudowanego filtra IR-Cut.

 

 

Tn_L_filtered.jpg

 

Tutaj tylko z filtrem IR-Cut.

Filtr IR-Cut przepuszcza wszystkie trzy kolory i mimo to gwiazda na zdjęciu górnym jest jaśniejsza.

Powoduje to spora ilość podczerwieni w widmie.

 

Oczywiście, jeżeli komuś to nie przeszkadza, inwestycja w filtr nie jest konieczna.

Natomiast filtr IR-Cut jest niezbędny przy robieniu zdjęć przez obiektyw soczewkowy (np. Jupiter, Sonnar, Pentacon). Podczerwień źle się ogniskuje i powstają nieciekawe kożuchy wokół jaśniejszych gwiazd.

 

Tu jest przykład takiego zdjęcia. NGC7789 przez Jupitera 4/200 bez filtra IR-Cut.

 

NGC7789_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze dodam tu, w kwestii mojego pytania o tutoriale, odpowiedź Polarisa, na zadane przez kogoś innego podobne pytanie, którą znalazłem na jednym z mniej zaprzyjaźnionych forów ;)

cyt.:"...Masz tu link z ciekawa strona o nagrywaniu i obrobce:

http://www.astro-imaging.de/astro/

W dziale Articles znajdziesz tutoriale ktore opisuja krok po kroku jak sie nagrywa i obrabia avi."

Myślę, że się może przydać, tym bardziej, że chyba tam też jest mowa o kamerkach nieprzerobionych i sporo informacji jest o filtrach.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.