Skocz do zawartości

Którą wybrać


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, która z tych lornetek będzie najbardziej przydatna do przeglądu nieba, żeby na przykład namierzyć jakiś obiekt przed teleskopem czy wyskoczyć rano i ustrzelić jakąś kometkę czy gromadę.

 

ps. mam statyw

 

Oto i one:

Kronos 20x60 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Taiga 11x70

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Taiga 16x80

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Taiga 9x60

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Celestron 12x60

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Celestron 15x70

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...38d5ad92887038f

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie, to do wymienionych celów potrzebujesz 2 lornet: 10x50 i którejś z tych większych 70-80mm. To będzie optimum, mówisz bowiem o dość zróżnicowanych zastosowaniach. 50-tka 'z ręki' to najlepszy sprzet do współpracy z teleskopem. Jako samodzielny instrument lepsza będzie oczywiscie wieksza lorneta ze statywu i tu gorąco namawiam na conajmniej 70mm. Taiga 80mm wymaga wyjątkowo mocnego statywu [jaki masz? -to ważne!] i od ręki musisz wymienić L-adapter, ten w komplecie jest tak słaby,że grozi urwaniem lornety ze statywu. Identyczny jest w 15x70, ale choć za słaby [lorneta trzęsie sie jak osika], to już nie grozi tak awarią. Jeśli nie chcesz mieć 2 lornet [do czego jednak gorąco namawiam], to najlepsza bedzie najwieksza lornetka, jaka da sie użyć efektywnie bez statywu, czyli np. 12x60. Ja zacząłem 'karierę' od 15x60, by skończyć na zestawie 10x50 i 15x70. Abstrahuję tu od jakości poszczególnych modeli, co oczywiscie jest ważne, ale raczej nie brałbym lornetek ze źrenicą wyjściowa wiekszą niz 5mm, czyli raczej 15x70 a nie 11x70, 12x60 a nie 9x60 itp. Ale to moja subiektywna opinia. Jesli potrzebujesz 60-tki do obserwacji 'z ręki' [współpraca z teleskopem], to 9x60 moze być wygodniejsza.

Na zakończenie: jeśli sie zdecydujesz na wariant 2 lornetek, a na razie nie masz kasy, to możesz zaryzykować 15x70. Jest ona na tyle lekka,że daje sie nią zerkać przez kilka sekund bez statywu. Wygodne to nie jest, ale od dużej biedy da sie nią wstępnie namierzyć rejon nieba z reki. Kiedyś uważałem to za herezję niemal, bo to zdecydowanie lorneta pod statyw, ale faktycznie to się udaje, choć trudno mówić o wygodzie. Jakąś tanią 50-tkę możesz zawsze potem dokupić, a 70-tkę eksploatowac ze statywu.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zdecydować się na Kronosa 20x60 to polecam - nigdzie nie znajdziesz takiego sprzętu za tak niską cenę. Nie jest idealny, ale to on wprowadził mnie w świat amatorskiej astronomii :banan: Przeczytaj sobie recenzję na optyczne.pl

Edytowane przez Wojciech Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, recenzje lornetek są znakomite, wielkie podziękowania dla wykonawców, ale nie ma to jak pogadać na forum zawsze człowiek się czegoś więcej dowie, zresztą forum od tego jest. Co do Kronosa to mniej więcej wiem czego oczekiwać dzięki tej lornetce rozpocząłem przygodę z astronomią, zobaczyłem przez nią małą plamkę na niebie i byłem strasznie ciekawy co to jest, he he wtedy czułem się jak odkrywca, teraz wiem że to była M13. Niestety to było dawno a nawet bardzo dawno wiec nie mogę się tym sugerować, a lornetka była wujka. Kronos mnie bardzo kusi bo jest stosunkowo tani i bardzo solidny ale Celestron to Celestron no i te 80mm w Tajdze co tu wybrać, do bogatych nie na leże 400zł to dla mnie sporo oszczędzania więc nie chce uczyć się na swoich błędach, cholera ale się rozpisałem i kto to teraz przeczyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytamy, czytamy :) W cenie około 400 zł Kronos to dobre wyjście, choć faktycznie decydując się na dwie lornetki: 50 i 60 mm

masz dwa instrumenty, które różnią się od siebie tylko o 1 cm. Jak bym celował w taki zestaw dla siebie, wziąłbym 10x50 i

coś o obiektywie 70-80 mm. Proeblem w tym, że w cenie do 500 zł jest problem z dobrą lornetką i to z tak dużym obiektywem.

U nas w testach dość dobrze wypadł SkyMaster 15x70. Najlepiej byłoby więc abyś przed zakupem sam go pomacał i sprawdził czy ta jakość Ci odpowiada.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E jak to ma być przeglądówka do teleskopu to kup jedną dobrą (jasną) lornetę ?x50 ewentualnie ?x60 tylko pamietaj aby powiekszenie nie było wieksze od 10-12.

Po co ci jakaś 80-ka do przegladania nieba będziesz tachał ze soba dodatkowy statyw - to głupota. Zainwestuj lepiej w dobry szukacz.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E jak to ma być przeglądówka do teleskopu to kup jedną dobrą (jasną) lornetę ?x50 ewentualnie ?x60 tylko pamietaj aby powiekszenie nie było wieksze od 10-12.

Po co ci jakaś 80-ka do przegladania nieba będziesz tachał ze soba dodatkowy statyw - to głupota. Zainwestuj lepiej w dobry szukacz.

Przeczytałem pierwszy post i ... zgadzam się w 100% z Mariem2005. Przeciez masz jasnego Newtona, który może zapewnic Ci szerokie pola widzenia, więc mając ograniczone środki lepiej kupić bardzo dobra lornetkę 10x50. Np. Minolte Activę mozna dostać za 650-750 zł. To sprzet na lata.

A jak bedziesz potrzebował lornetkowego hardcore'u to zafunduj sobie później coś z przedziału 20x80 - 25x100 + żuraw + statyw (to ładnych dziesięć kilogramów do wytargania - fajna rzecz na kilkudniowe obserwacje całonocne, ale wyskocz z takim zestawem przed dom na godzinkę upolować kometkę - wiem coś o tym, próbowałem, dziękuję...).

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Postanowiłem nie zakładać nowego identycznego wątku, lecz podpiąć się pod już istniejący. Mam nadzieję, że nikt nie będzie mi miał tego za złe. Otóż, bardzo często pojawia się na forum stwierdzenie iż Celestron 25x100 w porównaniu z Taigą 16x80 to przepaść jakości - na kożyść Celestrona oczywiście. Moje pytanie zatem brzmi: czy będzie występować przepaść, jaka ona będzie, między wspomnianą wyżej Taigą a BPC Kronos 20x60?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową lornetką przeglądową jest każda o parametrach 10x50. Gdybym miał wybrać drugą większą, to o proporcji powiększenie-średnica jak 1:5, czyli nie wiekszą niż 15x70, która pozwala jeszcze na obserwację z ręki. Kronos 20x60 ma dobry zasięg dzieki powiększeniu, ale daje przez to ciemniejszy obraz i wymaga statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.