Skocz do zawartości

73P Schwassman-Wachmann 3 (2006)


Rekomendowane odpowiedzi

Warto poczekać aż się wyżej podniesie, bo osłabła. Widze jej podłużny kształt w lornecie 25X100 (jak to dobrze że ja kupiłem) jednak bez skondensowanego centrum, tylko taki słabiutki wązki stożek. Być może poza miastem jest troche lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upolowałem dzisiaj składnik B, ale był znacznie słabszy niż wczoraj jądro dużo mniej wyraźne i warkocz dużo mniejszy. Wydaje się że kometa słabnie. Wczoraj jądro było wyraźne dobrze widoczne dzisiaj zaledwie lekko widoczny punkcik. Może kometa pokaże nam jeszce swoje zęby i pojaśnieje :Beer: Gdyby nie pełnia księżyca :Boink: ....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu zero :huh: Pogoda super.Jasno jak diabli.Strach chodzić po dworze z rurą bo jeszcze któryś sąsiad zadzwoni gdzie trzeba że kradne złom.Ide spać jutro a wląściwie dziś chrześnica ma 18 lat będzie cięzki dzień :szczerbaty: Powodzenia w polowaniu na kometę,dalszy ciąg będzie gdy dojdzie n 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składnik B (MT800, MTO11CA,Tento10x50): jąderko nieco rozciągnięte warkocz zmienił sie z wachlarzowatego na bardziej wyciągniety (łysy psuje kontrast i wycina nam z warkocza subtelniejsze części ).

Składnik C (MT800): słabo widoczne jąderko (ledwo co zaznaczone), warkocz wąski jego granice słabo widoczne(łysy) ale obserwując zerkaniem zaskakująco daleko rozciągnięte.

Składnik G: można pomarzyć :D

 

Proszę korzystać z widoków bo trzeba coraz dłużej czekać aby kometka była dobrze widoczna :unsure:

 

pzdr

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę korzystać z widoków bo trzeba coraz dłużej czekać aby kometka była dobrze widoczna

Kolejna noc bezsenna, :angry: i znow nic. Prognozy obiecujace, (niby 0 chmur i czysta "wysoka atmosfera") ale ni cholere zobaczyc cos na tym niebie. 3mag. to maksimum co sie przebija prezz to cos. Na kolejne 6 dni zapowiadają ulewy :burza: więc się żegnam z kometą.. :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobne spostrzeżenia jak mario. Składnik B - jasność ok. 6,7 mag. W porównaniu do wcześniejszych dni wachlarzyk komety mniej rozłożony, zaczyna przypominać normalny widok, czyli otoczka z podłużnym ogonkiem. Niestety wszystko przytłumione przez blask Księżyca.

Dojrzałem też składnik C, ale gdy był jeszcze stosunkowo nisko nad horyzontem, więc nie byłem w stanie ocenić jego jasności, ale wydaje mi się, że jest w okolicach 7,5-8 mag. O kształcie nic nie napiszę, bo widziałem jedynie mglistą plamkę. Potem zmogła mnie senność. Tak to jest po tygodniu wczesnego wstawania do pracy :(. Może dzisiaj wytrzymam dłużej, o ile wytrzyma pogoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Wczoraj pomimo słabych warunków - wysoko zawieszony cirrus oraz Księżyc który mordował totalnie tło około północy zaobserwowaliśmy z Maksiem kometkę. Przez lornetkę nie było szans fragment B widoczny bez problemu (po konsultacjach z mapkami i poszukiwniu) zarówno w 6" f:5 jak i w Synci - trudno jednak oceniać jasność ze względu na wspomnianego morderce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i przedwczoraj obserwowałem skladnik B. Przedwczoraj znalazłem go bezproblemowo ale do teleskopu wyszedłem o 24:00 wczoraj było gorzej ale wyszedłem na bardziej otwarty teren i komety zaczołem szukać ok 22 niestety bez powodzenia dopiero ok 23 ją odnalazłem byla bardzo słaba. W okularze po dłuszym wpatrywaniu wygladała przyzwoicie to jak jej szukałem to w szukaczu tylko przez zerkanie, jednak ksieżyc skutecznie przeszkadzał, na składnik C w ostatnie dwa dni nie mogłem sie doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kometą jest problem jeśli idzie o ocenę jasności, ponieważ jedni oceniają ja w całości z warkoczem, a powinno się oceniać tylko głowę, czyli samą otoczkę. Jest ona obecnie mniejsza niż warkocz i tu jest pies pogrzebany, bo rozrzut ocen jest znaczny, od ok. 5,5, do 7,5 lub 8 mag. Ma też znaczenie jakim instrumentem się obserwuje, jeśli lornetką np. 10x50, to ocena będzie zawyżona, jeśli silniejszą lornetą to bliżej prawdy, jeśli teleskopem to zaniżona. Trzeba więc użyć właściwego sprzętu i powiększenia dla każdej komety indywidualnie, aby ocena była bliska rzeczywistej, choć jak wiadomo nie jest to proste i dokładne jak w przypadku gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia astronomow amatorow ze 'Starry Night' troche mnie poruszyly. Poza tym rozbicie komety na tak wiele kawalkow o dosc trudnych w takim wypadku do obliczenia ewentualnych trajektoriach kolizyjnych pobudza nieco wyobraznie.

Jesli juz jednak nawiazujesz do paniki to polecam TO

 

Ci chlopcy to sie dopiero nakrecaja. Zabawa na caly wieczor. :flower:

Ale tam leją wodę w żywe oczy, a reszta gwiedzi im wtóruje. Ostatnio odkryli statek RA na zdjęciach z satelity SOHO, czuby porąbane. :Boink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kometą jest problem jeśli idzie o ocenę jasności, ponieważ jedni oceniają ja w całości z warkoczem, a powinno się oceniać tylko głowę, czyli samą otoczkę. Jest ona obecnie mniejsza niż warkocz i tu jest pies pogrzebany, bo rozrzut ocen jest znaczny, od ok. 5,5, do 7,5 lub 8 mag. Ma też znaczenie jakim instrumentem się obserwuje, jeśli lornetką np. 10x50, to ocena będzie zawyżona, jeśli silniejszą lornetą to bliżej prawdy, jeśli teleskopem to zaniżona. Trzeba więc użyć właściwego sprzętu i powiększenia dla każdej komety indywidualnie, aby ocena była bliska rzeczywistej, choć jak wiadomo nie jest to proste i dokładne jak w przypadku gwiazd.

 

Tak, bardzo trudno ocenia się tę kometę, szczególnie w ostatnich dniach. Pierwsza sprawa to to, że składnik B ma trochę nietypową budowę i trudno zauważyć, gdzie kończy się otoczka, a zaczyna ogon. Druga sprawa to rozświetlenie nieba, które utrudnia ocenę jasności, gdyż przy rozogniskowaniu gwiazdy i kometa szybko "zlewają się" z jasnym tłem. Nic więc dziwnego, że zróżnicowanie ocen jasności jest duże.

Jeszcze większy jest problem z rzetelną oceną średnicy otoczki. Uważam, że w tych warunkach praktycznie każda ocena wielkości jest przybliżona i właściwie obserwujemy tylko główną część (większą lub mniejszą w zależności od warunków, użytego instrumentu i obserwatora), a delikatniejsza część otoczki jest niezauważana (a przynajmniej taka będzie do czasu późniejszych wschodów Księżyca).

 

Ja w ostatnich dniach starałem się oceniać (składnik B ) przez trzy instrumenty, czyli Taurusa 270 i lornetki 12x60 i 7x50 i największa jasność wychodziła mi przy obserwacji 7x50, a najmniejsza przy Taurusie. Składnika C nie oceniałem ze względu na niekorzystne warunki (rozświetlenie nieba).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę tutaj mamy doskonały przykład trudności obserwacyjnych z ostatnich dni. Dwóch doświadczonych obserwatorów z tego samego miasta, ten sam moment, a jak różne wyniki.

 

2006 5 10.94 - B - 6.5 - 1.0 - s6 - 0.1 - 250 - 10B - 25x

2006 5 10.94 - B - 5.1 - 11 - 7 - 5B - 7x

 

Dla porównania trzecia obserwacja prawie w tym samym momencie

 

2006 5 10.96 - B - 5.8 - 7 - 7 - &0.5 - 240 - 7B - 26x

 

Albo drugi przykład z wczoraj.

 

Ja oceniłem kometę na 6,7 mag.

Oskar napisał, że kilka dni temu dał jej 6,7 mag, ale wczoraj jej nie dojrzał przez lornetkę 20x60 i wywnioskował, że osłabła.

Tymczasem Piotrek Guzik donosi na A4, cytuję -

"Ostatniej nocy obserwowałem oba fragmenty (B i C) lornetką 10x50 a B również gołym okiem.

Fragment B w lornetce prezentował się bardzo ładnie, jako jasny (5.6 mag) mocno skondensowany, lekko eliptyczny obiekt z długim na około 0.5 stopnia, szerokim warkoczem.

Fragment C był znacznie słabszy (6.4 mag), ale i u niego był widoczny krótki (~15'-20') warkoczyk."

 

Zaznaczam, że nie piszę tego po to aby podważyć jakiekolwiek obserwacje, ale aby uwidocznić pewien problem i zastanowić się jak go zniwelować, bo zlikwidować na pewno się nie da.

 

Obserwując przez różne instrumenty i w różnych warunkach widzimy inaczej. Dochodzą jeszcze indywidualne predyspozycje obserwatorów (tak jak doskonały wzrok u Piotrka). Na szczęście im więcej obserwatorów tym wynik dokładniejszy (uśredniony).

Ale jak na przykład poradzić sobie z oceną wielkości otoczki w obecnych warunkach, aby nie było takiej rozbieżności (właśnie dlatego nie wysyłam obecnie swoich obserwacji do SOK, bo wydają mi się zafałszowane).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy obserwatorzy komety S-W 3 z niecierpliwością oczekują na czas, kiedy Księżyc przestanie przeszkadzać w obserwacjach. Kiedy to się stanie?

Takie podręczne "info" obliczone jak zwykle dla centralnej Polski. We wschodniej części kraju wschody następują ok. 10-20 minut wcześniej, a w zachodniej ok. 10-20 minut później.

 

Niestety, nie wygląda to dobrze. Owszem Księżyc będzie wschodził coraz później, ale kometa również :(

 

Wschód Księżyca (cwe) - faza - wschód skł. B - wysokość komety w momencie wschodu Księżyca):

 

13/14 - 21:22 - 99% - 19:44 - 07°

14/15 - 22:43 - 97% - 20:55 - 10°

15/16 - 23:54 - 92% - 21:56 - 12°

16/17 - 00:49 - 85% - 22:56 - 14°

17/18 - 01:28 - 76% - 23:41 - 14°

18/19 - 01:55 - 65% - 00:19 - 13°

19/20 - 02:13 - 54% - 00:53 - 11°

20/21 - 02:28 - 43% - 01:20 - 10°

21/22 - 02:40 - 31% - 01:42 - 08°

22/23 - 02:51 - 21% - 02:01 - 07°

23/24 - 03:03 - 13% - 02:18 - 06°

24/25 - 03:18 - 06% - 02:31 - 07°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przepraszam za zamieszanie. :D

 

Wracając do składnika B tej komety, to nie dosyć że ma on szeroki warkocz, to na dokładkę jest widoczny trochę od przodu (co widać na fotkach kolegów) i głowa nakłada się trochę na warkocz. Za tydzień, dwa, kometa będzie widoczna z boku, ale czy utrzyma jasność, tego nie wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o godz. 0.40 miałem niedużą dziurę w chmurach i przez chwilę popatrzyłem sobie przez Sky Mastera 25x100 na skladnik B, który wyglądał bardzo podobnie jak poprzedniej nocy w postaci bladej smugi, no może warkocz był ciut szerszy, a na przodzie błyskało czasem gwiazdowe jąderko ok. 10 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zdjęcie przedstawia obydwa składniki komety (B i C) oraz pozostałe mniejsze? Domyślam się tylko, że ten wyższy, jaśniejszy składnik to C, ten niższy to B, a za nim jeszcze troszkę słabsze (które to? chodzi mi o oznaczenia literowe? może m.in. G?).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko było, ale wyobraź sobie Robercie, że to zdjęcie przedstawia wszystkie, lub większość fragmentów komety, to ekspozycja wykonana między 04 a 06 maja i obejmuje pole ok 6° kątowych i na tym zdjęciu "załapało" się 40 do 60 lub więcej fragmentów komety

ja też byłem przekonany, że to tylko jeden z fragmentów i przepraszam za wprowadzenie w błąd

niesądziłem, że to zdjęcie obejmuje aż tak duży obszar

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że takiego cudeńka nie widać bezpośrednio na niebie. Ale byłaby jazda. A jakie powodzenie mieliby nasi koledzy z wiadomego forum. Przecież wtedy 99% społeczeństwa myślałaby o tym, że za kilka dni będzie koniec świata :szczerbaty:

 

A tak na serio, to ładnie by wyglądało, gdyby w jednym polu lornetki można było zobaczyć dwie w miarę jasne komety (z wyraźnymi ogonami) :). Ale to jeszcze nie tym razem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzisiaj obserwowałem jeden z fragmentów komety, ale nie wiem który dokładnie. Myslałem, że będą dość blisko na niebie a z tego co zdążyłem się zorientować są nieźle porozrzucane. Czy ktoś ma może jakieś dokładne mapki z położeniem poszczególnych składników na dzisiejszą noc? lub zna jakieś linki do mapek? Chciałbym jeszcze poobserwować kometkę jeśli pogoda dopisze.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.