Skocz do zawartości

73P Schwassman-Wachmann 3 (2006)


Rekomendowane odpowiedzi

Totalna porazka okazala sie proba odszukania skladnika C pomimo mapki pogladowej.

Mnie także nie udalo się odnaleźć składnika C. Ale jestem pod wrażeniem jak szybko przemieszcza się składnik B komety /zasuwa po niebie jak mały samochodzik/ B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była tam gdzie przewiduje efemeryda, tylko że osłabła (czerwony owal). Jej jasnosć ocenilem na 7,6 mag. i potrzeba dla niej silniejszej lornetki obserwując z miasta przy Księzycu. Pamiętać trzeba ze pozycja komety na mapie podana jest na godz. 00. UT. Obserwując wieczorem po upływie niemal całej doby szukamy jej nie pod datą tego dnia, tylko następnego, bo jest bliżej kolejnej pozycji. Dzisiejszego wieczora i nocy będzie przechodzić obok gromady otwartej NGC 6940, w dosyć czytelnej okolicy.

S_W_MAPA2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy widzą a ja narazie totalne zero :szczerbaty: mimo że Łabądek był nieżle w nocy widoczny.Chyba jednak lornetka 10x50 w mojej okolicy to ciut mało.Wyniosę dziś na ogródek jakieś większe szkiełko na statywie i zapoluje.Stanie w dachowym oknie grozi śmiercią lub kalectwem bo gdyby wyleciał patyk którym jest podparte zetnie łeb jak nic :D .Trzeba zrobić porządny zawias i podpórke pod lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Wszyscy widzą a ja narazie totalne zero :szczerbaty: mimo że Łabądek był nieżle w nocy widoczny.Chyba jednak lornetka 10x50 w mojej okolicy to ciut mało.Wyniosę dziś na ogródek jakieś większe szkiełko na statywie i zapoluje.Stanie w dachowym oknie grozi śmiercią lub kalectwem bo gdyby wyleciał patyk którym jest podparte zetnie łeb jak nic :D .Trzeba zrobić porządny zawias i podpórke pod lornetkę.

 

Ja spod domu rozmawiajac z sodowkami widze ja w szukaczu 8x50 wiec Ty tez powinienes :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spod domu rozmawiajac z sodowkami widze ja w szukaczu 8x50 wiec Ty tez powinienes :-)

[

 

Jak raz znajde będzie po problemie.Potem to już łatwo.Sodówek i innego swiecącego "dobra" też ci w okolicy dostatek.Naszczęscie liście na drzewach się rozwijają i kilka upie...........lamp będzie do jesieni załatwionych :szczerbaty: No i jest uszyty parawan jakieś 4x1,6 z takiego grubego chyba ortalionu.Nawet samochodowe halogeny specjalnie nie potrafią go prześweietlić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Zadna jesień ,dzisiaj w nocy powinna paść jak będzie pogoda :rolleyes:

 

Udanych lowow.

Na pewno ja zlapiesz, bo tam nie ma innych obiektow mglawicowych, a SW3 jest bardzo jasna i charakterystyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy tym Księżycu składnik B wygląda słabo nawet w 25x100. Z tego powodu zaniechałem obserwacji dla SOK, gdyż zbyt trudne warunki fałszuja oceny. Jeszcze o 3 nad ranem może jest sens obserwacji gdy Księzyc jest przy horyzoncie, jednak nim nie dojdzie do drugiej kwadry będzie mocno szkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że składniki komety raz jaśnieja, to znow przygasaja i opinie z przed 3 dni o jej widzialnosci sa już nieaktualne. Na dodatek łysy przed pełnią jaśnieje z dnia na dzień. Wczoraj tło nieba rozswietlał dużo bardziej niż przedwczoraj, a przejrzystość była podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem składnik B, kometa prezentowała się bardzo okazale szczególnie przy powiększeniu 117x.

warkocz wyraźny i bardzo długi szczególnie wydłużał się jak patrzałem w okular pod kątem, jest to moja pierwsza kometa ale jestem zachwycony obrazem, gdyby nie księżyc to kometa była by sto razy piękniejsza ale cóż czeba się cieszyć z tego co jest. Chciałem upolować wczoraj jeszce składnik C jednak chmury przegoniły mnie jeśli pogoda dzisiaj dopisze to będziemy dalej obserwować ten spektakl. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Gdzieś przeczytalem "czerwony owal".Czy kometa jest w tym kolorze bo jakiś czerwony obiekt wczoraj w Łabędziu widziałem.?

 

To chyba dotyczylo skladnika C ktory jest sporo slabszy od B.

Ja kilka dni temu widzialem C pod czarnym niebem i wygladal jak mala podluzna galaktyczka bez wyraznego jadra. Ale czerwieni tam nie widzialem.

Moze teraz jest inaczej.

 

Skladnik B jest na pewno bialo-szary z wyraznym jadrem i wachlarzowatym ogonem.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem składnik B przez Taurusa 270, lornetkę 12x60 i lornetkę 7x50. Widziałem kometę we wszystkich instrumentach, ale oczywiście przez lornetki nieco słabiej. Ale tylko nieco, gdyż przez to rozświetlenie nieba nawet w Taurusie kometa prezentowała się niezbyt specjalnie. Ocena jasności była bardzo trudna, gdyż przy rozogniskowaniu kometa stosunkowo szybko ginęła mi z oczu.

Niestety potem przyszły chmury i nie mogłem sprawdzić jasności składnika C. Może uda się dzisiaj.

 

Wciąż liczę, że to nie było ostatnie słowo tej ciekawej komety i jeszcze nam zaświeci ;)

 

W przypadku składnika B nie ma żadnego czerwonego odcienia i myślę, że podobnie jest ze składnikiem C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być bida .Patrze na zdjęcia z Eumetsata i te chmury z zachodu szybko idą. :burza:

 

Nigdy nie mów nigdy - trzy dni temu też patrzyłem na zdjęcia satelitarne nieba nad Kce i wydawało się, że nici z obserwacji, a tymczasem przeżyłem jedną z lepszych nocy obserwacyjnych od paru lat :)

 

Obecnie nad Katowicami niebo rodem ze słonecznej Cali, a Rybnik niedaleko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.