Skocz do zawartości

73P Schwassman-Wachmann 3 (2006)


Rekomendowane odpowiedzi

...Wszystkim którzy jeszcze nie zapolowali polecam składnik B, obecnie powyżej Vegi i epsilonów...

Dzisiaj nawet podczas obserwacji balkonowej bardzo ładnie widać część B komety /idealnie nad epsilonami Lutni/...nie trudno ją znaleźć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przed chwilą obserwowałem składnik B przez lornetkę 7x50 i Taurusa 270. Jego jasność oceniłem na zbliżoną do 6 mag. Niestety dużo gorzej prezentuje się składnik C. Nie oceniłem jego jasności, gdyż przeszkodziły mi chmury, ale nawet przez Taurusa widoczny był słabo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu wyjątkowo czyste niebo (dlaczego nie ma nowiu?). Oglądaliśmy składnik B z Waldkiem z miasta za pomocą lornetki 10x70 Fujinon oraz lunety Takahashi 128 w obu instrumentach kometa prezentuję się bardzo okazale. Kometa zasuwa jak szalona wyraźnie widać przesunięcie na tle gwiazd w ciągu 3-4minut (powiększenie 50x). Waldek postanowił ją sfotografować, a ja udałem się do domu. Składnik C ( w szyi Łabędzia)ledwo widoczny w lornetce. Chyba pociemniał bo tydzień temu w Zakopanym był zdecydowanie lepiej widoczny.Dzięki Adamo za pomoc w odszukaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Katowicach pogoda marzenie - przejrzystość powietrza jakiej jeszcze u nas nie widziałem. Pomimo wściekle świecącego miasta składnik B widoczny idealnie łącznie z ślicznym warkoczykiem, który zerkaniem staje się imponująco długi. Niestety C posiał się dokładnie w łunie od centrum miasta, więc pozostaje mi zaczekać na wyjazd z miasta.

 

Miłych kometarnych polowań!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłam z obserwacji składnika B.

 

Jest piękny ma wachlarzowy ogon w moim Taurusiku wspaniały...

 

2h obserwowałam i pokonał niezły kawał nieba (minął 3 gwiazdki)

 

Niesamowicie ulotne zjawisko.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak doczekałem się przerwy w chmurach i widziałem jak składnik B zamienił się rolami ze składnikiem C, który znacząco osłabł i ledwo był widoczny w lornetce 10x50. Fragment "C" wygląda niczym M13 w Herkulesie i ciekawe do czego to jeszcze doprowadzi. Pierwszy raz obserwuję taki spektakl mimo że obserwowałem wiele jasnych komet na przestrzeni lat. Zdołałem zrobić oceny tylko jednego, jaśniejszego składnika, na drugi zabrakło pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

W podpoznanskich Jeziorach gapilismy sie na B i C, choc zdecydowanie ladniej prezentuje sie B w Lutni.

Strasznie szybko sie przesuwa na tle gwiazd. To niesamowite uczucie, jak po kilku minutach na naszych oczach kometa "polyka" minuty katowe.

B widoczny z latwoscia w szukaczu 8x50.

 

Skladnik C znalazlem w Maku przypadkowo bladzac po niebie od Strzaly do Labedzia.

Wyglada niepozornie, bez wyraznego jadra. Ksztaltem przypomina mala galaktyke.

 

Wrazenia niezapomniane!

Szkoda, ze Ksiezyc tak blisko pelni :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba składniki (B i C) zdecydowanie zamieniły się rolami i teraz B jest jaśniejszy (ok. 6 mag.), a C słabszy (ok. 8 mag.). Tak przynajmniej było wczoraj wieczorem, bo dzisiaj może być całkiem inaczej. Dzięki temu cały spektakl z kometą S-W 3 staje się coraz ciekawszy :). Może to i dobrze, że jaśniejszy jest składnik B, gdyż jest widoczny w lepszych warunkach i dłużej będzie go można podziwiać. I tak jak zauważyła Ori ma piękny wachlarzowaty ogon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Składnik C ( w szyi Łabędzia)ledwo widoczny w lornetce. Chyba pociemniał bo tydzień temu w Zakopanym był zdecydowanie lepiej widoczny...

Wczoraj nie udało mi się znaleźć składnika C, ale też po prawdzie nie wiedziałem gdzie dokładnie powinien się znajdować. Może dzisiaj go przydybię B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj widziałem składnik B przez lornetkę 10X50 w warunkach miejskich. Widok niesamowity. Zresztą wczoraj w Toruniu była bardzo duża przezroczystość powietrza. Szkoda, że nie było takiej pogody kilka dni temu w Bukowcu. Mieliśmy ochotę zasadzić się na kometę, ale ruskie dymy strasznie przeszkadzały.

PS. To pierwsza kometa, jaką widziałem na żywca.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Komety to tylko błędy w Matriksie.

Poniżej link do avika, zrobionego z wczoraj na dziś. Fragment C.

 

http://www.iryda.pl/astronomy/sw9052006.avi

 

Niestety, pogoda w drugiej połowie nocy się pogorszyła, co widać na filmie.

Z racji ograniczeń przepustowości sieci film przycięty do 9.5mb.

85 klatek, każda po 180 sekund, binx2, prowadzenie za kometą z lekkim przesunięciem.

tak toa 130, sbig st-2000xm, losmandy g-11, maximdl

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu czytalem, ze przelot tej komety w poblizu Ziemii moze dac efektowny deszcz meteorow. jej obecne zachowanie daje nadzieje na takie cos?

Podobno nie tym razem, czytałem ostatnio artykuł (http://aquarid.physics.uwo.ca/~pbrown/taus.pdf), w której robili odpowiednie symulacje. Raczej dopiero w 2022 roku.

Ale wszystko może się zdarzyć, jak już pisałem w innym wątku, jak wiadomo już problem ruchu 3 ciał w polu grawitacyjnym jest nierozwiązywalny w sposób precyzyjny, a co dopiero kilkudziesięciu odłamków komety.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po powrocie z krótkiego wypadu poza miasto w miejsce nieco ciemniejsze niż moja dzielnica - po pierwsze jestem bardzo zaskoczony tym, jak fragment B zapiernicza po niebie (jeszcze wczoraj siedział sobie nad epsilonami, dzisiaj po przeciwnej stronie). Nieco ciemniejsze tło pozwoliło mi na lepsze dostrzeżenie struktury samego ogonka - rzeczywiście wygląda jak symetryczny wachlarz. Sama koma jednak mnie troszke rozczarowała - jeszcze dwa tygodnie temu spodziewałem się czegoś mocniejszego (czyt. jaśniejszego). Mam nadzieje, że do niedzieli coś się jeszcze zmieni.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować, więc sorki za powtórkę.

Znalazłem taką fotkę na http://www.spaceweather.com/:

Guido.jpg

Co to za "fala uderzeniowa" widoczna na fragmencie u góry po prawej?

 

I jeszcze taki filmik z kometą. Ale zastanawia mnie wędrujący pixel widoczny na początku zaraz za warkoczem komety. Ale to zapewne "błąd" w montażu. (Pytam z ciekawości. ;) )

Edytowane przez -=Dvc=-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowaliśmy wybuch składnika B, dzisiaj jego aktywność spadła. Koma zmalała, jasność też. Składnik C powoli słabnie, ale ta rozwałkowana kometa jest nieprzewidywalna i trzyma w napięciu.

 

Spadła ale obecnie nadal prezentuje się bardzo ładnie. Nawet gdy osłabnie warto ją oglądać bo to bardzo dynamiczna i ciekawa kometa, nigdy nie wiadomo co nam pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Dzis pomeczylem SW-B w projekcji.

Wyniki takie sobie, bo Ksiezyc daje po oczach, srodek miasta i jeszcze sodowka 10m ode mnie.

 

Totalna porazka okazala sie proba odszukania skladnika C pomimo mapki pogladowej.

 

Mak 127/1540, PL32mm, A75, stack w Registax 15x15sek. ISO400, dark.

EQ3-2 z prowadzeniem w RA.

 

Exp. time: 00:21-00:30

 

 

 

Exp. time: 01:24-01:33

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.