Skocz do zawartości

Fotoclassic


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Parę dni temu dostałem maila, że wprowadzą lantany do oferty AK - dzisiaj już są w ofercie. Szkoda tylko że też po 4 stówy. Może ceny pójdą wkrótce w dół? Miałem nadzieje że AK zaproponuje trochę niższe ceny niż konkurencja.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Parę dni temu dostałem maila, że wprowadzą lantany do oferty AK - dzisiaj już są w ofercie. Szkoda tylko że też po 4 stówy. Może ceny pójdą wkrótce w dół? Miałem nadzieje że AK zaproponuje trochę niższe ceny niż konkurencja.

Pozdrawiam.

 

Dopoki nie zobacze na stronie Vixena, ze ich drugim dystrybutorem na Polske jest AK dopoty bede uwazal, ze AK kupuje sprzet Vixena od innego podmiotu. Moze nawet od DO.

No ale jak moglyby wtedy te okulary w AK byc tansze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopoki nie zobacze na stronie Vixena, ze ich drugim dystrybutorem na Polske jest AK dopoty bede uwazal, ze AK kupuje sprzet Vixena od innego podmiotu. Moze nawet od DO.

No ale jak moglyby wtedy te okulary w AK byc tansze?

Nie mogłyby być tańsze w takiej sytuacji. A szkoda bo to dobre okulary. Nie wiem skąd AK bierze okulary ale to, że wprowadzili je do swojej oferty to dobry sygnał. Może w przyszłości obecność tych okularków w ofercie kolejnego sprzedawcy spowoduje spadek cen? Bądz co bądz rynek się dzieli...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłyby być tańsze w takiej sytuacji. A szkoda bo to dobre okulary. Nie wiem skąd AK bierze okulary ale to, że wprowadzili je do swojej oferty to dobry sygnał. Może w przyszłości obecność tych okularków w ofercie kolejnego sprzedawcy spowoduje spadek cen? Bądz co bądz rynek się dzieli...

Pozdrawiam.

 

 

To dobry znak, że kolejny sprzedawca będzie posiadał te okularki.

Prawdopodobnie za czas jakiś na pewno stanieją; zacznie się prawdziwa konkurencja miedzy sprzedawcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem skąd AK bierze okulary ale to, że wprowadzili je do swojej oferty to dobry sygnał. Może w przyszłości obecność tych okularków w ofercie kolejnego sprzedawcy spowoduje spadek cen? ...

Też tak sądzę, nie ważne skąd firmy biorą lantany, ważne żeby były dobrej jakości i po korzystnej cenie. A tak apropos lantanów...mam LV 4mm do mojego Celestrona 80ED /pow. 150x/ i odnoszę wrażenie, że daje on ładny, ale trochę ciemny obraz. Zastanawiam się czy to nie jest jednak efekt dużej ilości zastosowanych soczewek w tych okularach /chyba 7 jeśli dobrze pamiętam/.

Czy ktoś z Was /użytkowników lantanów/ ma podobne odczucia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Też tak sądzę, nie ważne skąd firmy biorą lantany, ważne żeby były dobrej jakości i po korzystnej cenie. A tak apropos lantanów...mam LV 4mm do mojego Celestrona 80ED /pow. 150x/ i odnoszę wrażenie, że daje on ładny, ale trochę ciemny obraz. Zastanawiam się czy to nie jest jednak efekt dużej ilości zastosowanych soczewek w tych okularach /chyba 7 jeśli dobrze pamiętam/.

Czy ktoś z Was /użytkowników lantanów/ ma podobne odczucia ?

 

Mogloby sie wydawac, ze przy takim szkle obraz musi byc ciemniejszy, ale porownujac LV z ortho Baadera nie zauwazylem wyczuwalnej roznicy w jasnosci obrazow.

Ale testowalem 9mm i 7mm, a nie 4mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze, aby w tym przypadku dalo sie zauwazyc wyrazne pociemnienie obrazow. Jak porownuje swojego TeleVue Plossla 8mm z Naglerem 7mm i 9mm to nie widze zadnej wyraznej roznicy w jasnosci pomiedzy nimi, a Nagler to 7 soczewek a Plossl 4. Obecnie powloki antyodblaskowe sa bardzo zaawansowane.

 

4mm w 80ED bedzie zawsze po prostu ciemny. 80mm apertury to bardzo malo i przy duzych powiekszeniach obraz robi sie ciemny. Co prawda 80ED potrafi nawet pociagnac powiekszenia 200x, ale wtedy mozna juz tylko ogladac dwiazdy podwojne, Ksiezyc, i jasne planety.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...4mm w 80ED bedzie zawsze po prostu ciemny. 80mm apertury to bardzo malo i przy duzych powiekszeniach obraz robi sie ciemny. Co prawda 80ED potrafi nawet pociagnac powiekszenia 200x, ale wtedy mozna juz tylko ogladac dwiazdy podwojne, Ksiezyc, i jasne planety...

Może macie racje, że to tylko moje subiektywne odczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak w tamtym roku chciałem dojrzeć już bardzo słabą gwiazdę nową w Orle. Miała ok. 14 mag. i miałem kłopoty z jej dostrzeżeniem przez lantana. Nie wiedziałem, czy ją widzę, czy tylko mi się momentami wydaje. I wtedy sięgnąłem po Plossla o podobnej ogniskowej i było to dobre posunięcie, gdyż udało mi się ocenić jasność tej słabej nowej. Plossl dał mi te dodatkowe 0,2-0,3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak w tamtym roku chciałem dojrzeć już bardzo słabą gwiazdę nową w Orle. Miała ok. 14 mag. i miałem kłopoty z jej dostrzeżeniem przez lantana. Nie wiedziałem, czy ją widzę, czy tylko mi się momentami wydaje. I wtedy sięgnąłem po Plossla o podobnej ogniskowej i było to dobre posunięcie, gdyż udało mi się ocenić jasność tej słabej nowej. Plossl dał mi te dodatkowe 0,2-0,3 mag.

pewnie lantan miał krótszą ogniskową i po zmianie na plosla , powiększenie spadło, jasność wzrosła i zadziałało. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamietac, ze oko ludzkie jest najbardziej czule przy srednicy zrenicy wyjsciowej okolo 2mm. Wieksze powiekszenia, ktore w rezultacie daja mniejsza zrenice powoduja, ze widzimy mniej.

 

Nie twierdze, ze wiecej szkla nie ma wplywu na jasnosc obrazu, bo na pewno ma, ale przy obecnych powlokach roznica jest na granicy percepcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie lantan miał krótszą ogniskową i po zmianie na plosla , powiększenie spadło, jasność wzrosła i zadziałało. :)

 

Sprawdziłem w starych zapiskach :). Otóż problemy z dostrzeżeniem miałem przez lantana zooma 8-24 mm, przy ogniskowej 8 mm (przy dłuższej ogniskowej było jeszcze gorzej), natomiast gwiazdkę dostrzegłem w miarę wyraźnie zwykłym okularem Plossla 10 mm :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Dzis w Jeziorach stwierdzilismy, ze porownujac orto i LV o podobnych ogniskowych, dalo sie zauwazyc, ze Ksiezyc w orto jest ciut jasniejszy. Odcien bardziej wchodzil w biel niz jasny braz jak w LV.

 

Ale na Saturnie i Jowiszu roznica byla niezauwazalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w starych zapiskach :). Otóż problemy z dostrzeżeniem miałem przez lantana zooma 8-24 mm, przy ogniskowej 8 mm (przy dłuższej ogniskowej było jeszcze gorzej), natomiast gwiazdkę dostrzegłem w miarę wyraźnie zwykłym okularem Plossla 10 mm :)

Hmmm to bardzo niedobrze :) ja sobie przypominam, że liczyłem zasięg w gramadach otwartych i miałem to samo. lepiej wypatrywało mi sie przez plosla 10mm niż przez zooma. OOOOjjjj niedobrze. moze to słabe wyczernienie zooma tak robi? niemam innego lantana żeby porównać. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie doswiadczenia z okularami zmienily moje poglady .

Dobry barlow i szerokokatny okular 26-30 mm . Do tego jakies rurki co pozwola odsunac okular od barlowa bardziej niz jest fabrycznie przewidziane. Dobrze by bylo, aby ktos co posiada taki zestaw sprawdzil na ile mozna odsunac okular i obraz nadal bedzie ostry , bez aberacji chromatycznej . Bo kazdy model okularu moze inaczej wspolpracowac z danym barlowem . Moj zestaw barlow astrokrak 2" i pokombinowany okular ok 28 mm bez problemu moze byc ustawiony jako 10 mm okular . Jak na razie brakuje mi rurek aby sprawdzic czy do 6 mm bedzie lepiej niz plossl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Potwierdzam zdanie Zbiga - otrzymałem od niego lekcję poglądową w Bukowcu. Uzyskane obrazy były znakomite. Szkoda tylko, że nie mogłem takiego samego zestawu przetestować na Taurusie.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.