Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy Baader UHC-S a możę Filtr mgławicowy "Antares" ALP 1,25"


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat chciałbym zakupić filtr mgławicowy Filtr mgławicowy "Antares" ALP 1,25" http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=210 albo Filtr mgławicowy Baader UHC-S http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7646b4405fe39b6 niewim czy będzie któryś z nich się do czegoś przyda. Czym nim zobacze i który lepszy?? Prosze piszcie!!!

Zgóry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu testów filtrów chyba zdecyduje się na filtr Filtr mgławicowy Baader UHC-S, poniewarz z testów wynika że jest on najlepszy i najtańszych.

 

A jaki masz teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bresser Pluto 114/500 jest bardzo jasny widas mgławice bez filtra chciałem zobaczyć więcej szczegółów. A i przy okazji chciałem zapytać co mozna nim zobaczyć i jak jakiś obiekt znaleść bo mam duże problem. Jestem początkujący.

 

No tak myslalem.

Niestety UHC-S nadaje sie do wiekszych sprzetow, od 200mm srednicy wzwyz.

 

W Twoim 114mm pociemni obraz i nic wiecej Ci nie pokaze.

 

Pojedz pod ciemne niebo i najpierw potestuj co naprawde widzisz i co bys chcial poprawic.

Cudow sie nie ma co spodziewac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za późno polaris, bo on się już zdecydował: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11877&hl=

co prawda, może jeszcze niekoniecznie ten, ale jakiś napewno :D

 

wiktor, jak Ty szukasz filtra do takiego teleskopu, a jednocześnie zakładasz taki topic:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11878&hl=

 

to czego sie spodziewasz po założeniu filtra?

że filtr Ci pokaże to, czego nie widać?

filtr jak sama nazwa wskazuje coś filtruje, czyli odcina,

a jak Ty nic nie widzisz poza najjaśniejszymi obiektami, to i nic więcej nie zobaczysz, choćbyś niewiem jaki cudowny filtr założył

 

przeczytaj uważnie test filtrów, który Ci podlinkował Hans, tam są takie obrazki, na których widać, co widać, co z filtrem, a co bez :)

pozdrowienia

 

kurcze, a może lepiej takie cóś Ci się bardziej przyda?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=165888 :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada 8" i wiecej ma zastosowanie do filtrow OIII. Baader UHC-S nadaje sie juz do teleskopow o srednicy 100mm.

Maciek

 

Hm, wg mnie to troche naciagane i szkoda dosc sporej kasy na filtr zeby po przetestowaniu stwierdzic, ze to nie to.

 

W moim 127mm UHC-S sie nie sprawdzil, nawet pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris - jakie obiekty nim obserwowales?

Maciek

 

M27, Ring w Lutni i takie tam...

Mialem go latem wiec dysponowalem letnimi obiektami.

 

I dziwnie zabarwial gwiazdy na zielono...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M27, Ring w Lutni i takie tam...

Mialem go latem wiec dysponowalem letnimi obiektami.

 

I dziwnie zabarwial gwiazdy na zielono...

 

Dodam jeszcze, ze patrzelismy przez niego razem z Astronocami i ta opinia byla ogolna (i to doswiadczonych Astroobserwatorow), a nie tylko moja.

Wiecej bylo widac bez i niz z filtrem.

 

No i go sprzedalem...

 

Moze jednym z powodow bylo swiatlo Maka f/12.1?

W takim ciemnym sprzecie kazdy filtr sciemni za mocno :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie powiedział, że filtry nic nie dają. Mam ALP Antaresa i jestem zadowolony z niego. Do lornety dokupiłem drugi filtr. Niektóre obiekty, jak mgławica Ameryka, Omega, Cirrusy itp. widać zdecydowanie lepiej niż bez filtra. Mam też filtr OIII i ten jest zdecydowanie ciemniejszy od ALP ale są obiekty tylko i wyłącznie widoczne przez ten filtr np. Crescent Nebula. Trzeba mieć światłosilne teleskopy o lustrze minimum 200 mm a najlepiej 250 i powyżej. Galaktyki widać raczej gorzej niż bez filtrów chociarz w niektórych przypadkach można odnieść pozytywne wrażenia jak np. obserwacje ramion spiralnych M31, wydaje się jakoby filtr ALP delikatnie podkreślał kontrast. Wszystko co napisałem ma się do obserwacji pod

ciemnym niebem w Beskidach. Nie testowałem filtrów w zaświetlonych miejscach ani przez małe teleskopy, mniejsze niż 250 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie teleskopiki dobre są do obserwacji księżyca i plam na słońcu.

 

Nie przesadzajmy. Jest dużo obiektów gwiazdowych i niegwazdowych w zasięgu telepów do 140mm. Do przeznaczonych do Księżyca i Słońca to raczej zaliczyłbym plastikowe pięćdziesiątki (mm) z allegro. Ale sprzętem jaki posiada Wiktor naprawdę można nieźle się naoglądać Wszechświata, przynajmniej tyle, aby połknąć bakcyla :) wiem coś o tym B)

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że się nie sprawdził w teleskopie 127 mm to wcale się nie dziwię. Jak ktoś chce kupić filtr do maleństwa 114 mm to naprawdę szkoda pieniędzy. Takie teleskopiki dobre są do obserwacji księżyca i plam na słońcu.

 

Astrodziadku, wiem, ze uwielbiasz duze srednice, ale takie stwierdzenia sa i nie na miejscu i zupelnie nieprawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
To i ja dorzuce swoja fotke...

 

uhcs.jpg

 

 

Toż to prawdziwa rewelacja te zdjęcia, widać wyraźnie jak dobrze filtr radzi sobie z wycinaniem żółtej linii sodu. Chyba go kupie do mojej synty 200/1200, choć oczywiście najpierw dobre okularki.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.