Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już na tarasie siedze, co prawda jeszcze jasno, ale jowisz już upolowany, czekam na saturna, może trafie na merkurego i jakże zapowiadanego urana ... A "seeing predictions" są obiecujące, gdzieś miezy 3/4 w skali do 5 ;) Zero chmurek, nawet nie tak zimno ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się pochwalę moim dzsiejszym jowiszem :)

To moje drugie podejście w astrofotografii, bo dopiero zaczynam ale jestem zadowolony ze swojego wyniku, zdjęcie stackowanie z 300 klatek. Zdjęcie robione przez okno bo na dworze zimno :szczerbaty: oraz z przesłoną na tubie.

post-1526-1149715737_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies 10 minut temu wycelowalem teleskop w Jowisza.Narazie nie widze nic szczegolnego,procz jednego ksiezyca po prawej stronie planety w odleglosci ok 2 srednic tarczy.Mam obraz prosty wiec ten ksiezyc zasuwa aby predzej czy pozniej skryc sie za Jowisza.Do zachodu slonca pozostalo jeszcze kilka minut wiec obraz nie jest zbyt kontrastowy.Lece zobaczyc jakie wydazenia w ukladzie Jowisza beda mialy dzis miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wreszcie pogoda :)

 

Tym razem siedzialem na balkonie z teleskopem ...Jowisz byl ladny jak zwykle zreszta 2 pasy byly widoczne i niewielkie turbulencje na skraju widocznosci czego nawet do konca nie jestem pewien czy mi sie czasem nie zdawalo :)..powiekszenia maks 120 x..chyba zeby wieksze struktury zobaczyc w atmosferze Jowisza to bez filtrow planetarnych sie nie obejdzie

 

Przy okazji zerknalem na rejon M57 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiekszenia maks 120 x..chyba zeby wieksze struktury zobaczyc w atmosferze Jowisza to bez filtrow planetarnych sie nie obejdzie

Bardziej od filtrów obraz poprawia dobry seenig - właśnie taki miałem wczoraj - dawno takiego Jowisza nie widziałem. Można było spokojnie obserwować przy 200x powiększeniu.

Na tarczy oczywiście dwa pasy, a południowy wyraźnie podzielony na dwie cześci, pozatym jakieś szczegóły w strefie równikowej, zachodząca WCP...

może lepiej zilustruje to rysunek :)

 

skanuj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej od filtrów obraz poprawia dobry seenig - właśnie taki miałem wczoraj - dawno takiego Jowisza nie widziałem. Można było spokojnie obserwować przy 200x powiększeniu.

Na tarczy oczywiście dwa pasy, a południowy wyraźnie podzielony na dwie cześci, pozatym jakieś szczegóły w strefie równikowej, zachodząca WCP...

może lepiej zilustruje to rysunek :)

 

skanuj.jpg

 

 

wow ...ciekawe kiedy ja takiego Jowisza zalicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo... kto dziś nie obserwował Jowisza niech żałuje. Po kilku dniach przeciętnego seeingu dziś się wyraźnie poprawiło (przynajmniej u mnie :)). Wybornie prezentowała się WCP. Szkoda tylko, że planetka jest tak nisko na niebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powiem wam, że przez Newtona 150/750 + 4mm plossl na Jowiszu prezentują się wyraźnie pasy horyzontalne, jakieś tam zarysy WCP, niestety Nowojorska pogoda nie jest dla mnie zbyt łaskawa <_< ....

Też właśnie zauważyłem ten niby "piąty księżyc" i nie mogłem uwierzyć.. Wskoczyłem na komputer, sprawdziłem co to za obiekt, i faktycznie, to była gwiazda.. Ale niezły ubaw był :) Chociaż od początku byłem lekko sceptyczny co do tego .. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.