Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

w związku z tym iż jestem nowym użytkownikiem to dla mnie Jowisz jest jak najbardziej ok :D ... czy przy powiększeniu 120x na syncie 8" powinienem widzieć pasy itp. bo jakoś ciężko było mi je dojrzeć...pozdrawiam

Syntę 8" mam od miesiąca.. jako, że pogoda w tym okresie jest taka, jaka oczywiście musi być po zakupie sprzętu :Boink: - Jowisza oglądałęm jedynie 2 razy... w obu przypadkach sprzęt był praktycznie nie wychłodzony, do tego Jowisz znajdował się dokładnie nad pobliskim miastem :szczerbaty:

W wyniku tych "wspaniałych" obserwacji mogę powiedzieć tyle: Jowisz też mnie powalił :szczerbaty: i przy powerze 120 (SP 10) bez problemu widziałem (słabiutkie) pasy :D

Bardziej doświadczeni mówią, że to nie jest dobry okres na planety i że ten SP 10 z synty to lipa.... ja jednak, po dotychczasowych doświadczeniach z małym optisanem jestem generalnie w szoku po tym co zobaczyłem :banan:

teraz tylko lepsze okularki i nieeebo moje :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak <_<

Z Jowiszem to mam tak, że im mniejsze powiększenie tym więcej widać! :angry:

Używam powiększenia 90x ! Ale planetarny power! :ha:

 

Tak to niestety jest, tylko w naprawde sprzyjających warunkach można nieźle przypowerować. Według mojej opinii Jowisz prezentuje się teraz lepiej w kiczowatym SP 10mm (120x) niż w wypasionym LV 6mm (200x).

 

Co to będzie jak dopadnę Hypcia 13mm...mniam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety jest, tylko w naprawde sprzyjających warunkach można nieźle przypowerować. Według mojej opinii Jowisz prezentuje się teraz lepiej w kiczowatym SP 10mm (120x) niż w wypasionym LV 6mm (200x).

Już mnie kusiło kupić dwie 15-ki ( power 120x). Ale trzeba wytrzymać do zimy.

Będzie wysoko Mars i Saturn to się obserwacje planetarne rozpoczną :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mnie kusiło kupić dwie 15-ki ( power 120x). Ale trzeba wytrzymać do zimy.

Będzie wysoko Mars i Saturn to się obserwacje planetarne rozpoczną :Salut:

 

Wczoraj użyłem filtrów moon&skyglow + polaryzacyjnego (tak na 10 %). pomogło trochę zniwelować pływanie, tak że Ganimedes wychodzący zza tarczy ładnie się 'odciął' i pasy jako tako przy 154x.

mimo, że bez rewelacji to i tak fajnie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj użyłem filtrów moon&skyglow + polaryzacyjnego (tak na 10 %). pomogło trochę zniwelować pływanie, tak że Ganimedes wychodzący zza tarczy ładnie się 'odciął' i pasy jako tako przy 154x.

mimo, że bez rewelacji to i tak fajnie. :rolleyes:

Ten filtr moon&skyglow fajny jest do planet?

 

astronoce.pl :".....Podnosi znacząco kontrast, jednocześnie zmniejszając w bardzo odczuwalny sposób turbulencję i zawirowania powietrza, szczególnie niekorzystne przy obserwacji obiektu dość nisko nad horyzontem. ....."

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11&str=10

 

Rozumiem, że potwierdzasz?!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr moon&skyglow fajny jest do planet?

 

astronoce.pl :"Podnosi znacząco kontrast, jednocześnie zmniejszając w bardzo odczuwalny sposób turbulencję i zawirowania powietrza, szczególnie niekorzystne przy obserwacji obiektu dość nisko nad horyzontem."

 

Rozumiem, że potwierdzasz?!

 

Jak na moje niedoświadczone oko to tak. Widać to było zwłaszcza na księżycu wczoraj - fajna ostrość (mimo lekkiego pływania) przy 256x (LV 6mm a sprzęt jak widzę mamy podobny, z tym że ja 'orion').

Jak pogoda będzie sprzyjać to w sobotę popróbuję jeszcze:

 

http://www.astrocd.pl/modules.php?name=Kal...2007&col=11

 

dzisiejsza Europa mnie niestety minie (zobowiązania rodzinne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie ....... jak zwykle! :angry:

 

No pech.

W Krakowie chyba jednak lepiej wczoraj (a i wspomaganie moon&sky'em daje dużo, jestem już tego 100% pewien).

60x - pasy biegunowe dość ostro (fajnie Europa nagle z cienia wyskoczyła)

154x - pasy biegunowe kiepsko

256x - szara masa (na Księżycu fale :D )

 

pocieszam sie, że jadę za tydzień na totalną wiochę w okolice Ustki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lopez to identycznie jak ja :D pocieszyłeś mnie tymi stwierdzeniami... Jowisz dzisiaj był ładnie widoczny w okolicach Szczecina ale niestety nie od strony mojego okna :blink: ...pozdrawiam

yyyyy....

tylko mi nie pisz tutaj, że obserwujesz telepem przez okno :blink: ....

toż to prawie świętokradztwo i powinno być karane :P

jeśli na serio tak prowadziłeś obserwy, to grzecznie przeproś i wyjdź.... na zewnątrz... z telepem oczywiście :szczerbaty:

obserwy z budynku zabiją każdy sprzęt !!!

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też to chciałem napisać. Komary tną, seeing jak żyleta na Jowisza, chociaż obok księżyc cały w poświacie! Dziwny jet ten świat!!

 

Czosnku się trzeba nażryć i wtedy komar nie usiądzie, a jak usiądzie to już jest death. Dobry też na wampiry, co w nocy może się przydać. :smokin:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.