Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Poszedł dziś Jowisz na jasnym jeszcze niebie :) i tu pytanie do Was:czy jest możliwe zaobserwowanie jego tarczy przy pow.10x ? Ja ją widziałem,ale wole sie zapytać by ktoś potwierdził,żeby nie było niedomówień.

 

Jasne, że widać. Od tego się właśnie zaczęły moje obserwacje astronomiczne. Popatrzyłem na jasną gwiazdę przez lornetkę Tento 12x40 i zamiast punkcika zobaczyłem tłusty krążek. Trochę mnie to zdziwiło - po sprawdzeniu w internecie okazało się, że to był Jowisz. :Boink: Wtedy zacząłem czytać o astro i obserwować niebo.

 

Wczoraj obserwowałem przez kiepskiej jakości chińskie bino 20x70 (klasy powiedzmy Skymasterów. Jowisz z przy jednej krawędzi aberrował na żołto, przy drugiej na fioletowo) oraz wysokiej klasy 7x50. W tej drugiej obraz był dużo lepszy. Jowisz był tarczką - ledwie, ledzwie, ale jednak. Po lewej majaczyły słabiutko księżyce. Najfajniejsze było jednak to, iż można było równocześnie obserwować Księżyc, bo oba obiekty spokojnie mieściły się w polu (a przez widok przetaczały się majestatycznie obłoczki - malowniczy lanszaft).

 

Pozdrawiam Przemas. Po tym jak sprzedałem Kronosa mamy podobne sprzęty, z tym wyjątkiem, że Ty masz jeszcze pokaźne lustro w łazience. :szczerbaty: Miło pomyśleć, że Jowisz daje radochę także osobom z niskim astro-budżetem.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po długim czasie popatrzyłem na Jowisza i miałem takie szczęście że bez żadnego planowania obserwacji trafiłem na przejście cienia Lo, był widoczny doskonale niestety satelity nie sposób dostrzec w takich warunkach.

Zaobserwowałem także WCP przy brzegu ale to już było raczej domyślanie się że to czerwona plama, po sprawdzeniu w planetarium okazało się że to ona :D

Niestety kiedy połknąłem bakcyla i z niecierpliwością czekałem na pełne wystudzenie obiektywu w celu wyłuskiwania kolejnych zawirowań na tarczy z zachodu zaatakowały zorganizowane szeregi chmur, po krótkiej walce na myśli (poczekać czy nie poczekać) postanowiłem skapitulować co było trafnym posunięciem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ładnie dzisiaj wyglądał Jowisz na Podhalu... widziałem 3 pasy a do tego cień Ganimedesa na tarczy Jupka. Naprawde świetne były te dzisiejsze obserwacje bo przy okazji zaliczyłem konienkcie Wenus - Saturn :D ... dwie planetki w jednym polu, wyglądało to naprawde niesamowicie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja miałem chmury wieczorem, później przeszły ok. 1:00, ale jakis zmęczony byłem i poszedłem spać.

Ale 17 Lipca ma być tranzyt Europy, trzeba będzie zobaczyć, bo nigdy nie widziałem żadnego tranzytu. Polecam program Jupsat95 - dobry i prosty program do obserwacji księżyców Jowisza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj widziałem najlepszego Jowisza jakiego dotąd oglądałem. Widziałem jeszcze pare subtelnych pasów a do tego przejście Io na tarczy jowisza a później przejście jego cienia.

 

MASAKRA! :helo:

 

Pokusiłem się aby zrobić pare zdjęć ale nie umywają sie one do tego co widziałem w wizualu.

 

http://grodlife.astroweb.pl/Galeria/jowisz.htm

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj widziałem najlepszego Jowisza jakiego dotąd oglądałem. Widziałem jeszcze pare subtelnych pasów a do tego przejście Io na tarczy jowisza a później przejście jego cienia.

 

MASAKRA! :helo:

 

Pokusiłem się aby zrobić pare zdjęć ale nie umywają sie one do tego co widziałem w wizualu.

 

http://grodlife.astroweb.pl/Galeria/jowisz.htm

 

Hej to Io przechodziło to super też widziałem wczoraj i to księżyc szedł równo z pasem chmur he he...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak teraz są upały to seeing wieczorem będzie pewnie jeszcze gorszy. A już o 23.00 Jowisz mi za blok zachodzi, niedługo trzeba bedzie wychodzić za każdym razem. Zresztą jeszcze z miesiąc i będzie po Jowiszu. A za rok w Jowisz w Strzelcu, będzie jeszcze trudniej o dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz co ?.....kilka dni temu jak poprawil sie seeing ..wrzucilem 10mm z barlowem 2x co mi dalo 240 x...zorientowalem sie ze to pierwszy raz na Jowiszu zastosowalem bo niestety wczesniejszy seeing na to zabardzo nie pozwalal...i bylo ekstra ..to dopiero bylo wejscie w uklad Jowisza ;) tylko ze telepa mialem nie wystudzonego i malo czasu na patrzenie....nastepnym razem przysiedze przy jowiszu jak pogoda pozwoli byc moze bede mogl zastosowac juz nawet 320x :)....nie wiem czy sie reszta forumowiczow ze mna zgodzi ale sadzac po gabarytach uzyskanych obrazow przy takim powiekszeniu i zdolnosci rozdzielczej teleskopu to 240 x juz pozwoli spokojnie obserwowac ewentualny tranzyt ksiezyca na tle Jowisza :)

 

 

14'tego udało mi się zobaczyć cień Io na Jowiszu - mak 127, x154.

a jestem pewien, bo najpierw zobaczyłem a potem sprawdziłem co widzę (starry night).

sam księżyc - za słaby sprzęt posiadam, trzeba chyba osiągnąć circa x600 przy dobrej widoczności. fajnie za to wygląda jak wchodzi i schodzi z tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj był widoczny tranzyt Europy. Pierwszy raz w życiu widziałem tranzyt księżyca Jowisza (a właściwie cienia Księżyca). Patrzyłem przez okulary z zestawu SP25, a potem przez SP10. Na koniec przypowerowałem kellnerem 4 mm :szczerbaty: ale długo się nie napatrzyłem bo cirrusy zaczęły przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.