Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Z Jowiszem już można się powoli żegnać. Dzisiaj chciałem zobaczyć tranzyt Ganimedesa. Wyszedłem na obserwacje około 22.00 - powinien być gdzieś tak środek tranzytu. Niestety po nakierowaniu na planetę był już tylko obraz nędzy i rozpaczy. JUż w SP 25 mm nie dało się dobrze ustawić ostrości, praktycznie żadnych szczegółów na tarczy i jeszcze czerwono - niebieska otoczka. Jowisz już był za nisko, a dopiero co się na dobre ściemniało. Widać, że około 22.00 jest za późno już na Jowisza. Jedyna pora aby oglądać planetę to chwilę przed lub po zachodzie Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południu Polski nie jest tak źle. :D Wczoraj, mimo złego seeingu pasek i pociemnienie biegunowe dało się zobaczyć. A kilka dni temu było znacznie lepiej. Jeszcze można nacieszyć oko, tylo proponuję szukać Jowisza jak jest jasno, niedługo po zachodzie Słońca.

 

dobrych warunków

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jowisz ladnie widoczny

Po zalozeniu okularu 26 widoczne 2 pasy no i oczywiscie satelity :Salut:

Chociaz warunki obserwacji coraz bardziej sie pogarszaja :angry:

 

 

Niedaleko jowisza widoczna jest jeszcze planetoida Vesta ( to dla zainteresowanych) :Beer:

 

POZDR

 

 

Shady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj spojrzałem przez Synte na jowisza ok. godziny 18:30. Był już niestety dość nisko. Spodziewałem sie dostrzec małą tarczę planety, i może jeden pas chmur. Tymczasem, jak założyłem okularek 10mm to chyba zawadzałem dolną szczęką o trawę... Obraz niesamowicie ostry, widziałem jeden duży pas chmur i 3 mniejsze i nawet chyba zobaczyłem WCP ale nie wiem czy to możliwe przy takich warunkach(seeing też nie był zbyt dobry, na dodatek wszyscy w mieście zaczeli hajcować w piecach że masakra!) i nie wiem czy była wtedy widoczna. W każdym razie wydawało mi się, że zobaczyłem na krawędzi tarczy takie coś :P

 

A dzisiaj chmury i dupa <_<

 

Pozdrawiam, Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spojrzałem przez Synte na jowisza ok. godziny 18:30. Był już niestety dość nisko. Spodziewałem sie dostrzec małą tarczę planety, i może jeden pas chmur. Tymczasem, jak założyłem okularek 10mm to chyba zawadzałem dolną szczęką o trawę... Obraz niesamowicie ostry, widziałem jeden duży pas chmur i 3 mniejsze i nawet chyba zobaczyłem WCP ale nie wiem czy to możliwe przy takich warunkach(seeing też nie był zbyt dobry, na dodatek wszyscy w mieście zaczeli hajcować w piecach że masakra!) i nie wiem czy była wtedy widoczna. W każdym razie wydawało mi się, że zobaczyłem na krawędzi tarczy takie coś :P

 

A dzisiaj chmury i dupa <_<

 

Pozdrawiam, Krawat.

Potwierdzam. Wczoraj na południu Polski również był niesłychany seeing. Obraz Jowisza, mimo niskiego położenia bardzo dobry. Wyraźnie widoczne pasy. Obserwowałem około 19.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tydzień temu widziałem ostatnio Jowisza. O dziwo tuż po zachodzie Słońca jest jeszcze dość wysoko. Przez ostatni miesiąc warunki obserwacji Jowisza się chyba nie zmieniły. Wziąłem tylko refraktor 60/700 - ale szczegółów na tarczy nie widziałem. Zresztą i tak wilgoć była bardzo duża. W Wodziesławiu jest pewnie lepiej - Jowisz trochę wyżej i nie ma tej wilgoci co na Pomorzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.