Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wlasnie jestem po obserwacjach ....widzialem Jowisza :) maksymalnie 2 pasy ...przy powiekszeniu 240 X czy mozna liczyc na cos wiecej przy aperturze 150 mm ...to byl wynik seeingu i pozycji Jowisza ?...fakt faktem jak zerknalem na Saturna nie bylo widac przerwy Cassiniego ..a przy dobrym seeingu przy 240 x widac ja doskonale....jak tam u was z obserwacjami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jak tam u was z obserwacjami ?

Ja też wczoraj wieczorem zerknąłem na Jowisza przez Celestrona 80 ED /obserwacja z balkonu/. Niestety widok mam na wschód i Jowisz dość szybko ucieka mi z pola widzenia. Najlepszy widok przy pow. 67x. Zastosowanie LV 4mm /pow. 150x/ już niczego nowego nie wnosiło i raczej było to już za duże powiększenie jak na warunki wczorajszego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie u mnie przy Plosslu 25mm czyli jakies 48 x bylo najlepiej widac...chociaz zrobilem blad ze nie zaladowalem do tego barlowa 2 x ...ponizej setki moze by jeszcze dalo rade na cos wiecej do zaobserwowania

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz bardzo piekny na moim 130/650 przy ogniskowej 6 miałem niecałe 109 ładnie widac dwa pasy i chyba coś po środku mi mignęło. Czyżby plama czy to możliwe przy 13 cm lustrze?. Byłem w lekiej konsternacji. Dałem barlowa ale przy 217 to już był rozmaz. Chociaż kto wie może coś widzałem - zawsze miałem dobry wzrok, np. czekając na tramwaj jako pierwszy z daleka odgadywałem numer kiedy inni nie widzieli nawet tablicy. A wy co myślicie - czy mogłem zobaczyć tajfun? :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, ja na 118 bez problemu widzialem (przy zastosowaniu okularu 17mm)

przy powiekszeniu okolo 60x (okolo bo w sumie nie wiem jaka ma ogniskową rosyjski

okular 14x-chyba 17.2mm).

 

Teraz się zacząłem zastanawiać czy z barlowem czy bez to było, w sumie to nie pamietam,

ale koniec konców w 130 wg mnie bez problemu zobaczysz wirki :)

 

A co do Cassiniego: w XT6 (150mm) widac doskonale juz przy 120x

Edytowane przez mbodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalismy Jowisza ostatnio w Roztokach, przy 240x mozna było dostrzec postrzępioną strukture chmur, wielką czerwoną plamę i cien księżyca na tarczy jowisza. Niestety długo nie można było sie cieszyc takim widokiem bo wilgoć robiła swoje i co jakis czas trzeba było suszyć sprzęt :icon_sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wróciłem, piękne niebo choć za dużo latarni ulicznych.

Okular 14x mikroskopowy ruski jest super sam go używam choc daje troche żółtawy obraz ogniskowa coś ponad 17.

Co do Jowisza to dwa paski jak malowanie widac już po 5-10 sek. od wycelowania. Wisi nad horyzontem wielki aż razi,.

Przy 108 x ładnie widać paski lekko wychyla się za tarczy Ganimed, a IO, Europa i Callisto rozstawione niemal proporcjonalnie. Plamki nie ujżałem.

Za to Saturna też malinka, i chyba widziałem cassiniego bo jakoś mi się pierscień rozszczepił. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wróciłem, piękne niebo choć za dużo latarni ulicznych.

Okular 14x mikroskopowy ruski jest super sam go używam choc daje troche żółtawy obraz ogniskowa coś ponad 17.

Co do Jowisza to dwa paski jak malowanie widac już po 5-10 sek. od wycelowania. Wisi nad horyzontem wielki aż razi,.

Przy 108 x ładnie widać paski lekko wychyla się za tarczy Ganimed, a IO, Europa i Callisto rozstawione niemal proporcjonalnie. Plamki nie ujżałem.

Za to Saturna też malinka, i chyba widziałem cassiniego bo jakoś mi się pierscień rozszczepił. :Salut:

 

Ja wlasnie wrocilem z balkonu.

Niestety Jowisza mam z drugiej strony budynku wiec nie widzialem, ale Saturn pieknie ostrzy i Cassini widoczny "z przylozenia" juz od 120x. I to na calym obwodzie.

 

Nawet przy 220x obraz byl ostry.

 

Niestety teraz zrobilo sie na niebie mleko i obserwacje zakonczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Jowisza to trudno o dobry seeing - obserwowałem go już kilka razy w tym sezonie i ani razu maksymalny power nie przekroczył 120x <_< bo przy 200x - totalna kiszka.

 

oto co zobaczyłem: (powiększenie 120x, kiepski seeing... i zbyt twardy ołówek :)

 

skanuj0003.jpg

 

Mnie też zastanawia ta plamka na środku... chyba mi się nie przywidziała ?

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Jowisza to trudno o dobry seeing - obserwowałem go już kilka razy w tym sezonie i ani razu maksymalny power nie przekroczył 120x <_< bo przy 200x - totalna kiszka.

 

oto co zobaczyłem: (powiększenie 120x, kiepski seeing... i zbyt twardy ołówek :)

 

skanuj0003.jpg

 

Mnie też zastanawia ta plamka na środku... chyba mi się nie przywidziała ?

 

 

Ja chocby takiej plamki nie dopatrzylem sie u siebie :) ....maksymalnie 2 pasy :) ..ale przy 200 x Jowisz jest ogromny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Cześć

Dzisiaj wreszcie pogoda zlitowała się nademną i pozwoliła wyciągnąć telepa na jakieś lukanko.

Na pierwszy ogień poszedł Saturn, ponieważ planeta jest coraz trudniejsza do obserwacji toteż chciałem ją poobserwować gdy była jeszce stosunkowo wysoko nad horyzntem ale seing okropny obraz pływał. Po kompletnej porażce na Saturnie przeżuciłem się na Jowisza i tu miłe zaskocznie, obraz stabilny!!. Na Jowiszu bardzo duża ilośc tetali, granulacja chmur widoczna, pasy bardzo wyraźne, coś pięknego. Ale niestety to co piękne długo trwać niemoże po 1,5h obserwacji nadeszły chmury które całkowice pokryły niebo :burza: .

Pozdrawim pogodnego nieba .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też obserwowałem. Wrażenia również pozytywne - pięknie ostro zarysowane pasy i zawirowania. Całe szczęście że się dobrze przygotowałem bo u mnie dziura w chmurach trwała może z pół godziny :rolleyes:. Ale zdążyłem i poobserwować Jupitera i jeszcze 3 aviki nakrecic :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

U mnie też pogoda sprawiła niespodziankę. I to JAKĄ!!! Co prawda ostrzyłem sobie zęby na dzisiejszego Saturna, ale musiałbym zmienić miejscówkę (drzewa). Ponieważ akurat było to niemożliwe, powgapiałem się znów w Jowisza. Seeing miałem znakomity, a przejrzystość powietrza po tych ostatnich deszczach i wichurach była wręcz powalająca! Co jakiś czas tu i ówdzie truję, że miałem tak piękną noc, że trudno sobie lepiej wymarzyć, no ale dziś to już było normalnie mistrzowstwo świata :)

Do 01.30 tylko Jupek i Jupek. No, ale TAKIEGO to widziałem do tej pory tylko na fotkach :)

Później i on zniknął za drzewami, to parę eMek zaliczyłem, no i po prostu tak bez celu po Drodze Mlecznej się powłóczyłem. Tuż przed trzecią znów chmury, ale TERAZ to mam je gdzieś ;) Choć może i troszkę szkoda, bo jeszcze nie miałem okazji luknąć Łysego przez Synciarę, ale nie wszystko od razu...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj ogladałem Jowisza, ale niestety na moim sprzecie nic ciekawego nie widac... jedynie ujzalem 4 satelity. Ehh tylko ze w sumie to wygladalo jak zwykle gwiazdy jedna duza i cztery mniejsze w jednej lini...

 

 

Jak sie uda to moze dzis porobie zdjecia... Ale nie licze na cos pieknego.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dokładnie tak samo, od dwóch tygodni pogoda jest okropna. W ciągu 14 dni miałem tylko jedną noc w której było kilka godzin czystego nieba a tak cały czas chmury i nic więcej. :burza: Mam nadzieje że pogoda się wkońcu wyklaruje, tym brdziej że mam zamiar wybrać się w góry na pare dni by wkońcu sobie poważnie polukać nowym sprzętem.

Pozdrawiam pogodnego nieba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... Chciałem dzis porobic fotki, ale moja siostra aparat zabrała na działke. A u mnie zapowiada sie czyste niebo. Poki co na polnocy brak chmur :D Moze chociaz cos poogladam. A liczylem na fotki <_<

 

 

 

22:10- Wlasnie ogladam Jowisza i poki co lekko widac 3 satelity. I widze jeszcze lekka mgle tuz pod nim i nie wiem co to moze byc.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niebo było dość dobre tak 3/5, Jowisz przy telepie Meade Bresser 150mm i okularze 10mm był nieźle widoczny, 2 wyraźne pasy i przy lepszych momentach WIELKA WIRUJĄCA KROPA :helo: . przez mój teleskop widziałem ją pierwszy raz, bo teleskop mam od niedawna, a dostałem z taką kolimacją że żal o tym wspominać :szczerbaty: Lecz przedwczoraj tata temeu zaradził, posiedział trochę i pięknie go skolimował, Obraz aż dech w piersi zapierał (wcześniej ledwo pasy było widać!!!) a i na księżcu małe skałki były widoczne B)

 

Pozdro wszystkim fanom Jupitera :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wczoraj w Kolobrzegu byly bardzo przyzwiote warunki obserwacji, dzieki czemu trafil mi sie najpieknieszy Jowisz EVER.

Przy 5mm widzialem niergularna strukture brzegow szerszego pasa oraz po raz pierwszy WCP na cienszym- wyglada troche jak 'slepe oko' z czerwona obwodka!

Poza tym rowniez widzialem plame-wybrzuszenie na szerokim pasie rownikowym - tak jak to zaznazyl kolega Maksio (ja mialem obraz do gory nogami w stos do zamieszczonego szkicu).

Co to - chyba nie druga CP.

Pozdrawiam i zycze nam wszystkiw WIECEJ pogodnych nocy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.