Skocz do zawartości

Wielka mglawica w Andromedzie ?


lapa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osbiście polecam na początek M13, M27, M92. Są to ładne DS które nawet w tych dosyć trudnych warunkach prezentują się wspaniale. Co do NGC 700 To sam jeszce nigdy jej nieodnalazłem, choć kilka razy już do niej podchodziłem z lustrem 38cm. Natomiast M27 i M13 wyglądają cudownie!!!.

Pozdrawiam, pogodnego i ciemnego nieba. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do NGC 7000 dwa razy ja widziałem przez teleskop pierszy raz przez bodajze TAURUSA 380 na kudłaczach , a ze z doskoku i nie przez swój teleskop to nie wiem czy były wtedy filtry itd

Drugi raz w Czermnej i to w trzech osłonach;)

najpierw gołym okiem przez sam filtr o III potem przez lornetke przykladają filtr do lornetki a potem przez mój teleskop wkręczjac filtr do okularu 25 mm i wtedy własciwie widok był najpiekniejszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to strzeliłes sobie totalnego samobuja!!!!! :)

z taką źrenicą (25/5=5mm) niemasz szans na zgaszenie tła. nic dziwnego że kompletnie nic nie widziałeś :) w takich warunkach przy 10-12mm dopiero było by coś widać

 

 

Bys mogl to bardziej wyjasnic, bo chbya nie kumam ;p. A co do innych postow, to wielkie dzieki na numerki ;] - spisalem sobie i dzisiaj siadam do roboty ;D.

 

I co to jest filtr III lub OIII wymieniony wczesniej ;p ?

Edytowane przez lapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bys mogl to bardziej wyjasnic, bo chbya nie kumam ;p. A co do innych postow, to wielkie dzieki na numerki ;] - spisalem sobie i dzisiaj siadam do roboty ;D.

 

I co to jest filtr III lub OIII wymieniony wczesniej ;p ?

 

 

To taki filtr który przepuszcza fale o dlugosci ok 500nm i jest potrzebny do mgławic typu viel czy ameryka północna ktorej bez tego filtra praktycznie nie da sie zobaczyć podobnie jak i veila (chociaz w tym przypadku tez całkiem niezle radzi sobie filtr UHC). Wczoraj wkoncu udalo mi sie upolowac ameryke z filtrem OIII, super prezentuje sie z tym filtrem tez M57 i M27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prostu? :) w jaki sposob?

 

Powiem tylko ze to bylo w okolicy piatego mojego zdjecia nieba a chyba trzecie z dolaczonym motorem. Zrobilem zdjecie czesci labadzia na ktorej widac calkiem wyraznie mglawice. Dziwne ze sie udalo, bo caly czas kombinujemy z czasami i czuloscia filmow ( 800 ISO ~7 min ekspozycja). Pierwsze udane zdjecie - nadaje sie do albumu wakacyjnego ;D

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko ze to bylo w okolicy piatego mojego zdjecia nieba a chyba trzecie z dolaczonym motorem. Zrobilem zdjecie czesci labadzia na ktorej widac calkiem wyraznie mglawice. Dziwne ze sie udalo, bo caly czas kombinujemy z czasami i czuloscia filmow ( 800 ISO ~7 min ekspozycja). Pierwsze udane zdjecie - nadaje sie do albumu wakacyjnego ;D

 

Pozdr.

 

Ale co przez Synte? Z jaka ogniskowa? W sumie ameryka wychodzi najlatwiej na krotkiej ogniskowej nawet na moncie alt/az - kumpel tak focil i sie zarejestrowala calkiem wyraznie.

Czekamy na fotke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co przez Synte? Z jaka ogniskowa? W sumie ameryka wychodzi najlatwiej na krotkiej ogniskowej nawet na moncie alt/az - kumpel tak focil i sie zarejestrowala calkiem wyraznie.

Czekamy na fotke :)

 

Tzn. fotka byla robiona w Zenicie TTL (z jakim obiektywem to Ci niepowiem ;p)... tylko tak sie zastanawiam ... w sumie to jest pierwsza fotka jaka mi wyszla, w sumie niezle widac wszystko, tylko w porównaniu z zdjeciami z galerii, to moje mizernie wyglada ;]. Ale kiedys sie pochwale swoja robotą ;].

 

Pozdrawiam,

Tomek

Edytowane przez lapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj looknąłem na M31... W szukaczu bez problemu zlokalizowana... W okularze 25mm SP przy 48x wyglądała jak zupa.. Fakt, oświetlone miejsce, jednak nie tego się spodziewałem :] M13 i M57 poezja : ) Może uda mi się w przyszyłym tygodniu wyrwać za miasto : ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ta galaktyka pokazała całą swoją klase to trzeba poczekać na ciemniejsze noce i kożystniejsze położenie tego obiektu. W ciemne jesienne noce ta galaktyka wygląda wspaniale. Dla przykładu podam rysunek jak mniej więcej powinna ona wyglądać w Newtonie z lustrem o średnicy 38cm http://www.vartanian.net/astro/M31.HTM

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat zszedł na wygląd...Gdzieś tu na forum, był podane link do strony, na której były zamieszczone rysunki pokazujące obiekty DS dawane (chyba) przez Synte 8". Podesłałby ktoś link?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ta galaktyka pokazała całą swoją klase to trzeba poczekać na ciemniejsze noce i kożystniejsze położenie tego obiektu. W ciemne jesienne noce ta galaktyka wygląda wspaniale. Dla przykładu podam rysunek jak mniej więcej powinna ona wyglądać w Newtonie z lustrem o średnicy 38cm http://www.vartanian.net/astro/M31.HTM

Pozdro...

 

 

Wygląda wspaniale, ale w lustereczku 254 mm też chyba będzie fajnie.

Obserwowałem ją parę dni temu i widziałem fajną rozmytą mgiełkę , ale było to o 2 nad ranem i już świeciły łuny od słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat zszedł na wygląd...Gdzieś tu na forum, był podane link do strony, na której były zamieszczone rysunki pokazujące obiekty DS dawane (chyba) przez Synte 8". Podesłałby ktoś link?

 

Pozdrawiam.

O to Ci chodzi? http://www.skyrover.net/ds/library.php

Było na pierwszej stronie tego wątku :):rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że te rysunki jednak są trochę przedobżone, w rzeczywistości większość tych obiektów wygląda troche słabiej, ale za to niektóre wyglądają bardziej okazale niż przedstawiaja je te rysunki.

Ale to tylko takie moje zdanie.

Pozdro.

Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie szkice są robione na podstawie widoku z takiego samego sprzętu... Poza tym, nie wiemy też pod jakim niebem były obserwowane... Ale jednak pokazują one jak wyglądają takie obiekty w przybliżeniu...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.