Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

 

 

Ostatnie doniesienia synoptyków wskazują na to, że najbliższy weekend może zaoferować ciekawe warunki do obserwacji gór. Dlatego, kto ma mozliwość, niech śledzi w najbliższym czasie topic, bo mamy zamiar z PPB tym razem skorzystać z okazji. Jeśli komuś zależy na szybkiej informacji, to proszę o numer kom. na priv. Jeżeli chodzi o miejsce docelowe, to skłaniamy się raz jeszcze ku hałdzie na Wełnowcu, a jeżeli warunki byłby bardzo dobre, to z opcją szybkiego przejazdu do Murcek czy Kostuchny.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o miejsce docelowe, to skłaniamy się raz jeszcze ku hałdzie na Wełnowcu

Teraz juz wiemy, że to wysypisko :)

Powiedzcie, kiedy chcecie byc na miejscu, postaram sie byc jutro, mała szansa tez na niedzielę, choc nie obiecuję (kaszel+ katar :( )

 

Do zobaczenia

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

jak Wasze obserwacje?

 

Pomimo ładnego niebieskiego nieba i niskiej temperatury w powietrzu dużo zanieczyszczeń, prawdopodobnie nie było widać nawet Beskidów - w końcu nie ruszyliśmy się nawet z domu. Prawda taka, że widoczność to nie imprezy masowe i nie występuje tylko w weekendy i dni wolne od pracy ;) Czekanie na Tatry, szukając ich tylko w soboty i niedziele, pomniejsza znacznie szanse na ich zobaczenie w dłuższej perspektywie czasu, dlatego postanowiłem sobie zawsze przejeżdżając ulicą Kościuszki (jest tam wzniesienie, z którego widać przez moment daleki południowy horyzont) badać bieżącą sytuacje i w przypadku dobrych warunków zaraz atakować na hałdy z binem. Problem jednak w tym, że z racji na naszą industrialną lokalizację na najlepsze warunki jest szansa głównie zaraz z rana - nawet przed wschodem Słońca - kiedy zanieczyszczenia jeszcze nie wiszą w powietrzu, a horyzont jest "pomalowany" przez wschodzące Słoneczko, co polepsza kontrast. Dlatego wydaje mi się, że jeżeli nie zmienimy metodologii obserwacji, to jeszcze dłuuuugo poczekamy na kolejne Tatry z Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :Salut:

jak Wasze obserwacje?

W sobotę rano widoczność pomimo ładnej podody nie rozpieszczała :zle:

Witam :Salut:

 

W sobotę było beznadziejnie, dzisiaj - w kierunku wschodnim kilkadziesiąt kilometrów (całkiem nieźle widać było elektrownię Siersza w Trzebinii), tylko co z tego... :mellow: Kolejny, nieźle zapowiadający się weekend przyniósł kolejne rozczarowanie. Niektóre obiekty, jak np.: kominy elektrownii Jaworzno, maszt TV czy wieżę kopalni Wesoła widać było lepiej niż w dniu kiedy "ustrzeliłem " Babią... :icon_question:

Miał ktos więcej szczęścia ?

 

Pozdrawiam

 

P.S. Mateusz - jak zauważysz cos ciekawego z Kościuszki, to daj znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Kościuszki, ale parku. Prawdopodobnie z wieży spadochronowej powinno być widać Beskidy. Byłem w lecie w ub. roku na wschodzie słońca, ale była kiepska widoczność i był dobry widok tylko na najbliższą okolicę; Dorotkę w Grodźcu było już ledwo, ledwo widać. Mam kilka zdjęć, ale na poludnie nawet nie robiłem.

I druga sprawa. Czy był ktoś na wieży, tzw dostrzegalni pożarowej w Murckach. Wg strony nadleśnictwa Katowice jest dostępny taras widokowy: http://www.lasykatowice.com.pl/strony/1/i/9002.php

Chcieliśmy sie wybrać z kolegą na nią wczoraj, ale była zamknięta. :(

Tu kilka zdjęć wieży i z wieży:

http://maks.efbud.com.pl/galerry/displayim...at=1&pos=85

Ja się wczoraj wybrałem na hałdę na Wełnowcu, której jest coraz mniej, ale się już sciemniało i miałem nieodpowiednie obuwie :) , poza tym była nienajlepsza widoczność to wlazłem tylko kawałek na nią.

A tu zdjęcie wysypiska z hałdy:

img6494ca4.th.jpg

Kiedyś można było przejsć z jednej górki na drugą, ale ślad dawnej linii kol. ogrodzili betonowym płotem i teraz się nie da już przejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

To jest opis do panoramy z Gliwic.

Dodam że złudne jest na tym zdjęciu iż pasmo Hrobaczej Łąki i Groniczków wygladają jakby były w tej samej odległosci co Babia Góra.Dalej od nich tutaj znajdują się np.Potrójna i Bukowski Groń(po lewej stronie zdjęcia) ,ale przejrzystość powietrza w tamtym kierunku widać jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :helo:

Panowie!!Myślę że przesadzacie,przyznam się że najtrudniej rozpoznawalny jest Beskid Mały ze względu na niewielkie zróznicowanie wysokości i kształty wierzchołków,tak samo Beskid Niski.

Spotykałem ludzi którzy umieli rozpoznać większe występy skalne na Tatrzańskich graniach i wiedzieli jak sie nazywają ,byłem po prostu w szoku. :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ICM zapowiada na jutro brak zachmurzenia i w miarę niską wilgotność powietrza i to przez cały dzień obserwacyjny. Co prawa nie chce mi się za bardzo wierzyć w jakąś rewelacje, ale trzeba się mieć na baczności. Wydaje mi się, że na dobre widoczki będzie szansa zaraz z rana, więc jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany jutro spotkaniem, to piszcie na Forum.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli jest to możliwe to perspektywicznie patrząc z Gliwic ewentualnie mogły by sie pojawić gdzieś w przesmykach pomiędzy Babią Górą i wierzchołkami Beskidu Małego,ale po prawej stronie Babiej. :D

Osobiście nie widziałem ale można by to poanalizować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :helo:

Jeżeki chodzi o Tatry z Gliwic to po moich analizach wynika że jeżeli je widać, to jednak jeszcze po prawej stronie Babiej Góry między Policą a Babią może się pojawić grupa Łomnicy i Lodowego,na Gerlach nie ma szans.A po prawej stronie Babiej nawet na znaczną już odległość od niej i pomiędzy wierzchołkami Beskidu Małego mogą się pojawiać szczyty Tatr Zachodnich,ale to też w zależnosci od miejsca obserwacji.

Jeżeli ktos posiada ewentualne fotki Tatr z Gliwic to bardzo o nie proszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaprezentować opisaną panoramę Tatr z Keprnika do której kilka dni temu Mateusz zamieścił link.

 

PS.

obszar objęty przerywaną kreską obejmuje częśc Tatr Zachodnich"wyprasowanych"na tle wyższych za nimi Tatr Wysokich. :D

Panorama_Tatr_z_Keprnika.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.