Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Czy jestes absolutnie pewien, że to zdjęcie było robione na SE? Bo jeżeli Roh był po prawej stronie kadru, to jest to niemożliwe - powyższe wskazuje na kierunek NE.

 

To na pewno był kierunek SE może bardziej SEE. W takim kierunku przebiega grzbiet Połoniny Wetlińskiej. Na NE to jest kierunek niemalże na Lwów.

Z symulacji którą zrobiłem na heywhatsthat wynika że między Rohem a sąsiednim wierzchołkiem powinien być Pikuj - ale ja byłem nieco poniżej szczytu, bo tam nie wiało i Pikuj był zasłonięty przez Połoninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z symulacji którą zrobiłem na heywhatsthat wynika że między Rohem a sąsiednim wierzchołkiem powinien być Pikuj - ale ja byłem nieco poniżej szczytu, bo tam nie wiało i Pikuj był zasłonięty przez Połoninę.

Patrząc ze Smereka Pikuj wyłania sie pomiędzy Wetlińską a masywem Małej i Wielkiej Rawki, czyli na prawo od Roha, a ty wcześniej pisałeś, że zdjęcie przedstawia perspektywę na lewo od tego szczytu. Zresztą na fotce na pewno nie ma Pikuja - a co jest, może dowiedzielibyśmy się, jakbyś podesłał jakieś szersze ujęcie i z mniejszym zoomem, żeby były jakieś punkty odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomnica z Św. Anny to dla mnie obecnie nr 1 wyzwań DO. Patrząc na dzisiejszy widok z kamerki z 6. rano skłonny jestem jutro przed świtem tam jechać.

Rzeczywiście na jutro zapowiadaja się dobre warunki. Obawiam się jednak, że rano wierchy beda jeszcze pokryte chmurami.

Ja bym tak bezkrytycznie nie wierzył hey what's bo np widoczność Łomnicy w Jesenikach jest dość dziwnie zaznaczona, na Annie tez cos mi sie to nie podoba, co nie znaczy że stamtąd jej nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak bezkrytycznie nie wierzył hey what's bo np widoczność Łomnicy w Jesenikach jest dość dziwnie zaznaczona, na Annie tez cos mi sie to nie podoba, co nie znaczy że stamtąd jej nie widać.

Ciekawe jest to, że widoczność nie jest zaznaczona na wierchołku Anabergu, tylko na północ od niego. Nawet przy wieździe autostradą na nią od strony Śląska praktycznie z auta powinno być widać Tatry Wysokie.

 

Jutro wstajemy o 5-tej i jeżeli wszystko ułoży się obiecująco, to jedziemy na Św. Anne. W tym samym czasie Zbyszek będzie szukał Łomnicy z prawie 190 km gdzie indziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czy ktoś ogląda zachód słońca ? Zróbcie jakies zdjęcie, błaaaaagam...

Zachód był śliczny. Jasne słońce chowało się za Kaczawskimi, na koniec błysnął zielony promień. Z lewej widoczna była Śnieżka, zach część Karkonoszy skryła się w chmurach. Później pojawiły się cienie opisywane kilkanaście postów wcześniej. Miałem aparat foto ale 15 pieter niżej w samochodzie a nie miałem na to czasu aby po niego zjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem w zeszłą niedzielę na Małołączniaku. Pogoda wyśmienita, widoczność do 100 km, jednakże miejscowo ograniczona przez wał zanieczyszczonego powietrza na północy. Z miejsca gdzie niebieski szlak z Przysłopu Miętusiego wychodzi z Kobylarzowego żlebu na Czerwony Grzbiet zrobiłem zdjęcie w kierunku Giewontu. Okazało się po analizie, że złapałem na nim najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - Busov, oddalony o 93 km, czy też podobnie odległą Lackową. Z samego szczytu jedną ciekawą obserwacją był Klak w Murańskiej Płaninie (50 km).

 

Busov:

 

img5946z2.th.jpg

 

Klak wyłaniający się za grzbietu Niżnych Tatr:

 

img5978.th.jpg

 

Widoczek ze szczytu:

 

http://www.panoramio.com/photo/27863682

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe elcupa rolleyes.gif

 

Dziwne że 11-tego jeszcze ani grama śniegu powyżej dwóch tysięcy nie było.

Śnieg zaczął padać od 12-tego. W połowie października często nie ma ani grama na tej wysokości. Na Śnieżce czasem nie ma go w listopadzie, a w 2003 3 grudnia bylo 10 st i też ani grama sniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg zaczął padać od 12-tego. W połowie października często nie ma ani grama na tej wysokości. Na Śnieżce czasem nie ma go w listopadzie, a w 2003 3 grudnia bylo 10 st i też ani grama sniegu.

 

Dziwne, ponieważ około tydzień temu słyszałem że na Kasprowym już zanotowano kilkucentymetrowy opad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy juz prawie 150 na Kasprowym http://www.cyf-kr.ed...nikaty/dane.php

..chociaż te dane jakieś nieścisłe, bo w Zakopanem notują 0, a wiadome jest, że jest tam już 50cm. Na stronie topr'u mówi się o 87cm na Hali Gąsienicowej w dniu dzisiejszym i 71 na Kasprowym. http://www.topr.pl/i...&id=0&Itemid=80

Boje się tylko, że jak przyjdzie mocne ocieplenie, słoneczko przygrzeje to nawet jeśli na naszym terenie będzie super widoczność, to jak to zacznie topnieć i parować to będzie kicha...

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, ponieważ około tydzień temu słyszałem że na Kasprowym już zanotowano kilkucentymetrowy opad.

 

Troszkę sniegu mogło spaść około 5.10 a potem było parę bardzo ciepłych dni i wszystko stopniało. Niestety firma I My Gówno Wiemy (IMGW) nie przekazuje juz danych z Kasprowego do sieci miedzynarodowej i w tamtejszej bazie danych nie ma juz mozliwości siegnięcia do danych archiwalnych, a u nas udostępnia je jedynie za grube pieniądze i to jeszcze z błędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy juz prawie 150 na Kasprowym http://www.cyf-kr.ed...nikaty/dane.php

..chociaż te dane jakieś nieścisłe, bo w Zakopanem notują 0, a wiadome jest, że jest tam już 50cm. Na stronie topr'u mówi się o 87cm na Hali Gąsienicowej w dniu dzisiejszym i 71 na Kasprowym. http://www.topr.pl/i...&id=0&Itemid=80

Boje się tylko, że jak przyjdzie mocne ocieplenie, słoneczko przygrzeje to nawet jeśli na naszym terenie będzie super widoczność, to jak to zacznie topnieć i parować to będzie kicha...

 

W Zakopanem nie podaja 0 a brak danych. Z pokrywą śnieżna nie jest takie proste, bo na Kasprowym nie mierzy się jej grubości bo nie ma takiej mozliwosci a jedynie oszacowuje na ilości podstawie opadu śniegu (który tez jest mierzony z bardzo duzym błędem), osiadania pokrywy, przewiewania i topnienia. Może jeszcze cos biorą pod uwagę. Podawana wysokość zależy od doświadczenia dyzurnego obserwatora i obarczona jest dużym subiektywizmem. Stacje niżej położone mają już mozliwość pomiaru, jednakże i tu bardzo łatwo o błędy. W Tatrach i okolicy jedynie H. Gasienicowa i Zakopane są stacjami profesjonalnymi, reszta to punkty pomiarowe na zlecenie lub wręcz amatorskie i prowadzą je niekiedy osoby zupełnie przypadkowe bez odpowiedniego przygotowania i wyczucia zagadnienia. Zima w tym roku wszystkich zaskoczyła a do pomiarów śnieznych trzeba sie przygotować: wykosić trawę, wyrównać teren, ustawić tyczki pomiarowe a stare sprawdzić czy skala na niej odpowiada rzeczywistości. Poza tym nasz narodowy problem braku koordynacji działań (każdy sobie rzepkę skrobie) powoduje powielanie pomiarów, tzn rózne instytucje i osoby mierzą w podobnych miejscach i dane te później udostepniają. Pokrywa snieżna jest niejednorodna, więc wyniki pomiarów oddalonych od siebie kilkadziesiąt czy kilkaset metrów mogą się różnić, wiec potem w sieci spotykamy sprzeczne informacje. Czesto tez są mylone dni przy przekazywaniu danych, różne są godziny pomiarów, trudno więc tu o jakąś precyzję i spójność udostępnianych danych.

Z mojego szrenickiego doświadczenia pamietam, że my mierzyliśmy pokrywę śnieżną na podstawie 5 tyczek pomiarowych sprawdzanych przed zimą a GOPR miał swoja tyczkę w innym miejscu i nasze dane niekiedy bardzo sie różniły. Na ogól wynikało to z przewiewania sniegu, którego potrafiło ubyć z naszego poletka pomiarowego nawet do prawie pól metra w 1 noc, a w innym mogło go sporo nawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pokrywą śnieżna nie jest takie proste, bo na Kasprowym nie mierzy się jej grubości bo nie ma takiej mozliwosci a jedynie oszacowuje na ilości podstawie opadu śniegu (który tez jest mierzony z bardzo duzym błędem), osiadania pokrywy, przewiewania i topnienia.

 

WOM Kasprowy Wierch musi mierzyć grubość pokrywy śnieżnej, ponieważ stacja(tak samo jak inne stacje I i II rzędu IMGW) należy do sieci WMO. z Kasprowego Wierchu trafiają dane do Krakowa, potem do Warszawy a stamtąd już sztywnym łączem systemu GTS do Pragi i dalej do wymiany międzynarodowej.

Pomiary dot. grubości pokrywy śnieżnej wykonywane są w ogródku meteorologicznym, w specjalnie wyznaczonym do tego celu poletku. Pomiary standardowo wykonuje się o 06 i 18UTC, przy czym w pierwszym przypadku dane koduje się w depeszach SYNOP o 06UTC, w drugim przypadku w depeszach o 19UTC i są wykorzystywane jedynie do użytku krajowego. Dodatkowo każda stacja(w tym WOM Kasprowy Wierch) przeprowadza pomiar o 06UTC zapasu wody w śniegu(informuje ona ile mm wody znajduje się w pokrywie śnieżnej) oraz pomiar świeżo spadłego śniegu(o 6 dnia poprzedniego kładzie się deskę o wymiarach chyba 1m x 1m, a następnego dnia mierzy się grubość śniegu na tej desce; eliminuje to błędy wynikające z przemian fizycznych pokrywy śnieżnej) i przesyła się je w depeszach o 07UTC(dane również do użytku krajowego).

 

Poza stacjami synoptycznymi, pomiary śniegu wykonywane są przez stacje III i IV rzędu(stacje klimatologiczne i posterunki meteorologiczne), jednak informacje z nich dostępne są wyłącznie w sieci Intranet IMGW, prawie nigdy całkowicie nie wychodzą na zewnątrz instytutu.

Informacje o pokrywie śnieżnej prawie zawsze są podawane w codziennych biuletynach CBPM w Krakowie:

http://www.pogodynka.pl/synoptic.php

 

A co do informacji w tym linku http://www.cyf-kr.edu.pl/tpn/komunikaty/dane.php nie wiem skąd je wytrzasneli. Dzisiaj rano stacja Kasprowy Wierch przekazała taką depesze:

 

AAXX 18061 12650 11360 80802 11069 21070 37935 48450 53001 69912 77174 885//

333 11057 21069 3//// 49071 70001 93097=

W skrócie, o 06UTC(8 czasu urzędowego) leżało na Kasprowym 71cm śniegu. Opad dobowy wyniósł 0,1mm.

Edytowane przez Mateusz_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do informacji w tym linku http://www.cyf-kr.ed...nikaty/dane.php nie wiem skąd je wytrzasneli. Dzisiaj rano stacja Kasprowy Wierch przekazała taką depesze:

 

 

W skrócie, o 06UTC(8 czasu urzędowego) leżało na Kasprowym 71cm śniegu. Opad dobowy wyniósł 0,1mm.

 

Tam są pewnie pomiary z 16.10 godz 8 bo u góry jest napisane, że dane nadeszły 17.10 o godz 1:29

Gdzie można znależć depesze z Kasprowego?

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOM Kasprowy Wierch musi mierzyć grubość pokrywy śnieżnej, ponieważ stacja(tak samo jak inne stacje I i II rzędu IMGW) należy do sieci WMO. z Kasprowego Wierchu trafiają dane do Krakowa, potem do Warszawy a stamtąd już sztywnym łączem systemu GTS do Pragi i dalej do wymiany międzynarodowej.

Pomiary dot. grubości pokrywy śnieżnej wykonywane są w ogródku meteorologicznym, w specjalnie wyznaczonym do tego celu poletku. Pomiary standardowo wykonuje się o 06 i 18UTC, przy czym w pierwszym przypadku dane koduje się w depeszach SYNOP o 06UTC, w drugim przypadku w depeszach o 19UTC i są wykorzystywane jedynie do użytku krajowego. Dodatkowo każda stacja(w tym WOM Kasprowy Wierch) przeprowadza pomiar o 06UTC zapasu wody w śniegu(informuje ona ile mm wody znajduje się w pokrywie śnieżnej) oraz pomiar świeżo spadłego śniegu(o 6 dnia poprzedniego kładzie się deskę o wymiarach chyba 1m x 1m, a następnego dnia mierzy się grubość śniegu na tej desce; eliminuje to błędy wynikające z przemian fizycznych pokrywy śnieżnej) i przesyła się je w depeszach o 07UTC(dane również do użytku krajowego).

 

Poza stacjami synoptycznymi, pomiary śniegu wykonywane są przez stacje III i IV rzędu(stacje klimatologiczne i posterunki meteorologiczne), jednak informacje z nich dostępne są wyłącznie w sieci Intranet IMGW, prawie nigdy całkowicie nie wychodzą na zewnątrz instytutu.

Informacje o pokrywie śnieżnej prawie zawsze są podawane w codziennych biuletynach CBPM w Krakowie:

http://www.pogodynka.pl/synoptic.php

 

 

Nie ma fizycznej możliwosci zmierzenia pokrywy śnieżnej na Kasprowym bowiem nie ma tam poletka. Podobnie jest na innych stacjach wysokogórskich górskich jak Łomnica czy Śnieżka. Jeszcze raz powtarzam, że dane o wysokości porywy snieznej pochodzą z szacunków, podobnie jest z zapasem wody czy świeżo spadłym śniegiem bo inaczej tego zrobic się nie da.

Dane z Kasprowego nie trafiają do sieci miedzynarodowej bowiem IMGW zorientowało się, że są wykorzystywane bezpłatnie przez Polaków ściągających je z serwerów niemieckich czy amerykańskich a to nie jest po myśli wysokich osobistości w IMGW. Obecnie firma udostepnia do sieci międzynarodowj minimalną ilość stacji, a które to mozna się zorientować chocby tu http://www.wetteronline.de/cgi-bin/cgiakttab?DISPLAY=1&LANG=de&ART=kartealle&JJ=2009&MM=10&TT=18&TIME=2000&TYP=temperatur&KEY=PL&STATION=AMS (stacja w Kole stale podaje błędne dane).

Pokrywa snieżna i inne elementy meteo ale tylko z bieżącego dnia (z dużym opóźnieniem) dla Karpat podawane są do ogólnej wiadomości na stronie http://www.pogodynka.pl/sezonowa.php?miejsce=tatryipodhale (w zakładce info sezonowe dla reszty Karpat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj i w najbliższych dniach będą rewelacyjne warunki wysoko w górach. Napływa cieplejsze powietrze, które napotyka zimny grunt i tworzy gęste, niskie mgły.

W górach jest inwersja - wystarczy zobaczyć na stronę holidayinfo.sk (i ich czeski odpowiednik) - szkoda że kamery mają tak marną rozdzielczość.

W Warszawie dzisiaj rano był mróz i gęsta mgła, która sparaliżowała Okęcie. W pewnym momencie ledwo było widać przeciwległe skrzydło biurowca, gdzie pracuje - czyli widoczność była zaledwie na kilkadziesiąt metrów.

 

Także kto ma czas - niech się wybiera w góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z Kasprowego nie trafiają do sieci miedzynarodowej bowiem IMGW zorientowało się, że są wykorzystywane bezpłatnie przez Polaków ściągających je z serwerów niemieckich czy amerykańskich a to nie jest po myśli wysokich osobistości w IMGW.

 

Trafiają, bo muszą. IMGW jako PSHM podpisała rezolucje WMO i zgodnie z nią musi przesyłać wszystkie dane ze stacji synoptycznych do systemu GTS. Trzeba jednak odróżnić system GTS a dane dostępne w Internecie. IMGW zgodnie z rezolucją numer 40 musi w sposób wolny i nieograniczony przesyłać dane ze stacji RBSN i tak właśnie robi. Kasprowy jednak nie jest na tej liście, tak samo jak Zakopane. Depesze są ogólnodostępne na serwerach FSU http://www.met.fsu.edu/rawdata/syn/

 

A jako ciekawostkę powiem, że błędy ze stacji w Kole wynikają z błędnego nadawania kodu SYNOP-12 FM chybaprzez Pakistan(albo coś w tej okolicy), tj. z błędnym ID stacji, które odpowiada ID właśnie stacji Koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.