Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek zupełna przebudowa pogody, koniec ciepłym i wilgotnym powietrzem oceanicznym z pd-zach i zacznie dmuchać mrozem z północy. Zobaczymy co z tego wyniknie.

 

Od poniedziałku tęga zima, pod koniec przyszłego tygodnia temperatura może spaść poniżej -20 st, aż trudno w to uwierzyć icon_salut.gif . Widać pogoda zemści się za szczyt klimatyczny w Kopenhadze i za te bzdury z ociepleniem klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejno na zdjęciach

Beskid Sądecki (Pasmo Radziejowej)

Beskid Niski, Pasmo Brzanki i Pasmo Jaworzyny

Maszty - Lichwin k. Tarnowa

Prosze, prosze... Kiedy tak obdarzyło widokami Woj. Świętokrzyskie? Czyżby to coś świeżego?

 

Dzisiaj od rana widzę z okna symptomy dobrej widoczności, jednak na kamerce DO niskie przymglenie, ale wydaje się, jakby 200 m wyżej było już super. Czyżby coś na kształt "niepełnej" inwersji?

 

A mnie już aż świerzbi, żeby wyprowadzić Nikona na spacer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te poranne widoki były wręcz "płonące".

plomienny_wschod.jpg

Obserwując co wyprawiało się wczoraj rano, dziś rano :) wybrałem się na mój pierwszy PO, na hałdę przy Szopena, sądząc że będą dostępne Tatry. Nic z tego - zamiast wierchów zastałem idealną przejrzystość i chmury nad Beskidem tak na wysokości 1300-1400m.

 

Jednak najbardziej zainteresował mnie kierunek zachodni ponieważ była widoczna duża przerwa pomiędzy chmurami i widać było jak te dalsze chmury przewalają się nad horyzontem. Jak się w potem okazało, po sprawdzeniu w domu, i po mojej myśli, te chmury przechodziły nad Jesenikami.

Poniżej potwierdzenie z Sat24 - trzy klatki z satelity:

1780-960-METE_RGB-12-12-1_europa1500m-ano_0912260700.gif1780-960-METE_RGB-12-12-1_europa1500m-ano_0912260715.gif1780-960-METE_RGB-12-12-1_europa1500m-ano_0912260730.gif

Zachod_o_poranku.jpg

 

Potem tylko po głowie chodził mi jeden scenariusz: gdybym był mobilny, to by były chyba pierwsze poranne Jeseniki, w dodatku też na tle czerwonego horyzontu. I na usta ciśnie mi się pytane do Was: Czy ktoś rano zaobserwował ten ruch chmur na horyzoncie i czy były widoczne Jeseniki?

 

A tak na deser to chyba dziś słońce zachodzi za Schneebergiem z Radhosta :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj rozpocząłem moją przygodę z dalekimi obserwacjami ;) Z kopca Piłsudskiego w Krakowie po 15 były widoczne Tatry (95 km), choć trochę zamglone i oczywiście Babia Góra. Wszyscy wklejają zdjęcia, ale póki co nie posiadam porządnego aparatu. Co byście radzili kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj ok 16 10, widziałem coś na kształt Jeseników. Chyba jakaś czapa chmur siedziała na nich, bo w niczym to nie przypominało jeseników, prócz położenia i podobieństa 'stworu z chmur' do pasma górskiego ; ).

 

Dokładnie. Nad Jesenikami przez cały dzień wisiały chmury. Tak około 14-tej wyłonił się Pradziad. Widoczny był z Biskupiej Kopy ;). Za to GOP było widać całkiem dobrze przez cały dzień :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie w górach był silny wiatr. Dzisiaj rano wstałem o 7mej, bo spodziewałem się niskiej mgły - wczoraj coś takiego się tworzyło i rano spodziewałem się bajecznych widoków.

Niestety koło 7mej nie było mgieł, więc poszedłem spać i wstałem około 9tej. A między 9a10tą były najlepsze widoki. Tatry też było widać, ale kiepsko, poza tym szczyty były zasłonięte chmurami. Być może były widoczne wcześniej - może tak około 8mej, kiedy ten pas czystego nieba, widoczny nad Beskidem był trochę bardziej na zachód.

A widoki takie wyraźne bo były robione obiektywem 500mm (pochwale się że to pierwszy tak wyraźny widok na góry robiony tym obiektywem). Wcześniejsze zdjęcia robiłem na 250mm.

 

EDIT

 

Trochę inne spojrzenie na te same górki(już z mieszkania robione)

Beskid Niski i Pasmo Jaworzyny

Pogórze Ciężkowickie

jaworzyna2.jpg

pogórze2.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry też było widać, ale kiepsko, poza tym szczyty były zasłonięte chmurami. Być może były widoczne wcześniej - może tak około 8mej, kiedy ten pas czystego nieba, widoczny nad Beskidem był trochę bardziej na zachód.

 

 

Hey.

 

Akurat tak się stało, że o 8 musiałem wstać i jechać do Bielska. Zainteresował mnie ten "pas widokowy" na horyzoncie. Ale wszystko było za chmurami, nawet upewniłem się przez lornetkę i tatr nie było, a beskid w chmurach.

 

Witam Krakus56. Zależy jaką kwotę chcesz wydać na aparat? Może to być albo ultra zoom z kompaktów, albo jakaś lustrzanka z odpowiednim obiektywem. Ja obecnie zdjęcia pstrykam ultrazoomem, ale w nowym roku zapoluje na Nikonowskiego D90 z obiektywem 55-200 VR.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam Krakus56. Zależy jaką kwotę chcesz wydać na aparat? Może to być albo ultra zoom z kompaktów, albo jakaś lustrzanka z odpowiednim obiektywem. Ja obecnie zdjęcia pstrykam ultrazoomem, ale w nowym roku zapoluje na Nikonowskiego D90 z obiektywem 55-200 VR.

 

 

W okolicach tysiąca, może trochę więcej. Jakość zdjęć nie musi być aż tak fantastyczna, bo z Krakowa najdalej można zobaczyć tylko Tatry, nie to co na Śląsku.

Edytowane przez krakus56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj krakus56. Dyskusję o sprzęcie prowadzimy w oddzielnym wątku, tak ja zaznaczył tc_ więc zapraszamy tam na pogaduchy :)

 

A tak swoją drogą nie spodziewałem się dziś wieczór wierchy ujrzeć. Niestety, przybyłem za późno na PO więc pozostało mi oglądanie czerwonego zachodu już bez słonka....

wieczorne_wierchy.jpgpanorama_beskidu_o_zach.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh Merti ... jak ja Ci zazdroszczę tak czystego powietrza na południe od Jaworzna :rolleyes:

Ty widzisz wierchy a ja w tym samym czasie smog nad Katowicami <_< Wszystko przez Mateusza, za dużo w piecu pali i później ja nic nie widzę na horyzoncie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Rydułtów widoczne były wczoraj jeseniki ok południa, ale szczyty były w chmurach, później przerwa i znowu chmury (białe) pewnie o nich Merti wspominał. Jechałem prawie do Mysłowic. Morawski zalało słońce i dopiero na wysokości hałdy Skalny widziałem z auta  grupę szyndzielnia - klimczok, możliwe że i skrzyczne. Dzwoniłem do Mateo, ale widocznie był przykładac do pieca  :szczerbaty: Jednak pewnie kamerka na DO pokazywała to samo.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na Siewierskiej od 15 aż do zachodu Słońca. Efekty żadne, bo nie było widać nic :) Babia ledwo ledwo osiągalna zerkaniem i przy sporej wyobraźni, o Jesenikach można było tylko pomarzyć. Za to przez gęstą warstwę przyziemnej mgły dało się zaobserwować, że na zachodzie praktycznie bez chmur, kolor tła na całej rozciągłości idealnie kontrastowy. Tak jak pisałem wcześniej, gdyby się znaleźć z 200 m wyżej, to byłaby bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam :Salut: ja udałem się po mojej nocnej zmianie na dach na Giszowcu,bazując teraz kilka dni na starych śmieciach,mówię warto się zainteresować,zachęcony dodatkowo wczorajszą rozmową z Mateuszem. <_<

Ale pomimo bezchmurnej nocy,rano nie było za dobrze,zamiast oczekiwanego różowiutkiego nieba,zobaczyłem zaśmiecone

chmurami,na których tle majaczyły Tatry.W miarę ok jak na te warunki wypadły Beskidy od Naroża z całą grupą Policy,Babia i Pilsko, bo dalej wszystko zasłaniają nasze potężne giszowieckie buki w lasku koło kościoła Św.Stanisława Kostki których czubki przewyższają dachy na ul Wojciecha nawet o 10 m.

Niebawem dodam panoramkę. :Salut:

Pozdro wszystkim :D

 

Ps.Nie wiem od jak dawna ale dziś dostrzegłem że miga komin w El.Zabrze no a gigant w Hucie Katowice dalej NIE!! :angry:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z dzisiejszego rana: Oly E-420 na monopodzie +

 

Ogolna_pano_z_Gory_pod_Wiankiem.jpgtu Telemegorem 180mm

 

Skrzyczne_przez_TK2.jpgTelemegor 180/5.5 + TK-1

 

Tatry_z_G._pod_Wiankiem_Balin.jpgTelemegor 180/5.5 + TK-1

wszystkie wywołane z Rawow

 

Ogólnie to żem się dzisiaj dokładnie po przyglądał wierchom. Ale z tele konwertera nie jestem zadowolony - zdjęcia co najwyżej nadają się do publikacji po zmniejszeniu..

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.