Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Taka mała zagadka. Zdjęcie wykonane z miejscowości Sidzina (powiat nyski), z drogi Opole-Nysa.

Pora: wschód słońca Kierunek: południowo-wschodni.

Pytanie: co widać?

 

;-)

No nietety chmurki,ale rozbudza widokową wyobraźnię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pobije rekord 300km ?

 

Z tego punktu w Rumunii widać Gerlach oraz Končistá, w linii prostej 300km

 

Jezeli z tego punktu widac Konczystą to dlaczego nie ma go na symulacji ze Slawkowskiego? Pozo tym, jesli Gerlach widoczny jest z wys ok 1250 m n p m to dlaczego nie mialby byc widoczny z dalszego o 70 km Pietrosu (2303 m) i nieco blizszej Howerli (2061 m) ?

Prosze o wizualizacje z Lomnicy, Slawkowskiego na kierunek E do SE - tak jak to ladnie ktos zrobił dla G. Zborów, czy Czarnej Góry na rzekoma Szumawę. Bardzo interesuje mnie ten kierunek a jest tam mnóstwo pasm górskich zachodzacych za siebie i ciezko z mapy stwierdzic co widac. Wg mnie Howerla nie bedzie widoczna, podobnie Gorgany, bo zasłonia je blizsze pasma, ale pewnie sie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post witam wszystkich.

Byłem miesiąc temu w Bieszczadach kiedy była inwercja widoczność była do 200km i mam takie pytanie czy z Halicza lub Tarnicy jest możliwe zobaczyć Czarnohore bo Gorgany widziałem, Czy może ktoś zrobić symulacje czy to jest możliwe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o wizualizacje z Lomnicy, Slawkowskiego na kierunek E do SE - tak jak to ladnie ktos zrobił dla G. Zborów, czy Czarnej Góry na rzekoma Szumawę. Bardzo interesuje mnie ten kierunek a jest tam mnóstwo pasm górskich zachodzacych za siebie i ciezko z mapy stwierdzic co widac. Wg mnie Howerla nie bedzie widoczna, podobnie Gorgany, bo zasłonia je blizsze pasma, ale pewnie sie mylę.

Widzę, że w tej kwestii już komentowałeś na stronie :) Cóż, symulacji z Lomnicy już dawno nie widziałem (Rafał, prooosze :) ), ale z tego co pamiętam, to te Gorgany były osiągalne, niestety nie pamiętam konkretnych nazw szczytów. W sprawie widoczności z Tatr powinien się wypowiedzieć ORJ, bo od dawna rozpracowuje dalekie widoki stamtąd i on opisywał komentowane zdjęcie. Kiedyś sam pracowałem nad widocznością Howerli z Lomnicy na GE i wychodziło mi, że nie ma takiej możliwości, ale spotkałem się już z przeciwnym zdaniem. Trudno, następna wyprawa inwersyjna już nie w Morawski, ale najlepiej na Tarnice :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post witam wszystkich.

Byłem miesiąc temu w Bieszczadach kiedy była inwercja widoczność była do 200km i mam takie pytanie czy z Halicza lub Tarnicy jest możliwe zobaczyć Czarnohore bo Gorgany widziałem, Czy może ktoś zrobić symulacje czy to jest możliwe.

 

Cześć :Salut:

 

Wg symulacji zamieszczonej tu kiedyś przez mlodysta to nie.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=235096

W poscie: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=235095 jest symulacja tarnica + 1000m i tam już wystaje Pietros Czarnohorski i Howerla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem miesiąc temu w Bieszczadach kiedy była inwercja widoczność była do 200km i mam takie pytanie czy z Halicza lub Tarnicy jest możliwe zobaczyć Czarnohore bo Gorgany widziałem

 

Witam :D

Z Tarnicy lub Halicza oraz naszych Bieszczczadów niestety Czarnohory nie zobaczymy,jest zasłonięta przez Gorgany.

Najbliższymi wierzchołkami widocznymi z naszych Bieszczadów z sąsiedztwa Czarnohory,to wierzchołki - kulminacja góry Tempa i Apecka z masywu Świdowca.

tam już prawie rzut beretem do Howerli

wedle symulacji o którei piszecie wspomniany przezemnie obszar widoczny jest i miesci się między 132,5 st a 134. :lol:

 

A tu mój fragmentaryczny opis

z_tarnicy_symulka.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na Wielkiej Rawce zrobiłem wtedy zdjęcia panoramy dookoło co widać: Kralową Hole w Niskich Tatrach, Tatry, Borżawe i za masywem Pikuja bardziej na wschód wystawały pojedyńcze szczyty dość daleko i właśnie nie wiem co to góry. Tak dla ciekawości z Kremenarosa też widać Tatry i Kralową Hole. Wszystkie zdjęcia po zeskanowaniu dam na forum. Teraz jak będzie inwersja to jade na Halicz.

Pozdrawiam

Edytowane przez Kornut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli z tego punktu widac Konczystą to dlaczego nie ma go na symulacji ze Slawkowskiego? Pozo tym, jesli Gerlach widoczny jest z wys ok 1250 m n p m to dlaczego nie mialby byc widoczny z dalszego o 70 km Pietrosu (2303 m) i nieco blizszej Howerli (2061 m) ?

Prosze o wizualizacje z Lomnicy, Slawkowskiego na kierunek E do SE - tak jak to ladnie ktos zrobił dla G. Zborów, czy Czarnej Góry na rzekoma Szumawę. Bardzo interesuje mnie ten kierunek a jest tam mnóstwo pasm górskich zachodzacych za siebie i ciezko z mapy stwierdzic co widac. Wg mnie Howerla nie bedzie widoczna, podobnie Gorgany, bo zasłonia je blizsze pasma, ale pewnie sie mylę.

 

Slavkowski Stit -> Rumuńskie Gutii obiektyw 100mm

183583.jpeg

 

Łomnica -> Rumuńskie Gutii Profil

183584.jpeg

Łomnica -> Rumuńskie Gutii obiektyw 100mm (Gutii schowane za Bogotą)

183585.jpeg

 

Koncista -> Rumuńskie Gutii Profil

183586.jpeg

Koncista -> Rumuńskie Gutii obiektyw 100mm

183587.jpeg

Koncista -> Rumuńskie Gutii obiektyw 200mm, inwersja na poziomie 600mnpm

183589.jpeg

 

Rumuńskie Gutii z Koncistej realne to złapania jedynie w takich warunkach jak ostatnia fotka Tatr z Góry Zborów, czyli inwersja na poziomie 250m+wschód słońca za Gutii, czyli 1/1000 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wiem co było widać: Połonina Piszkonia, Połonina Krasna, napewno Świdowiec i chyba też Apiecka- Dubove jak było widać Tatry to ten masyw tez musiałem widzieć. Jeszcze raz dzięki za symulacje z opisem.

Pozdrawiam

 

Tak tylko to fragmentaryczna panoramka,bardziej na wschód widoczne by były grupy Gorganów z Arszycą ,Jajkiem Iłemskim,Popadią z majaczącą z zza nich Sywulą ,grupa Perednej,za Piszkonią schowana jest Strimba,ta ostatnia powinna się wyłonić patrząc z Wlk Rawki.

 

Co do Czarnochory ,ujawniła by się z Pikuja i Połoniny Równej. :D

Pozdrawiam

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz na moje pytanie.

Paryski w WET pisze że z Łomnicy można zobaczyc Howerle ale tylko przy bardzo sprzyjających warunkach pogodowych.

Pozdrawiam

 

Paryski pisze, że widać też Śniezkę z Łomnicy co juz jest nieprawdą, więc nie wiadomo jak z tą Howerlą. Warto by zapolować na nia przed wschodem słońca. Jak to zrobic? Mozna wykupic apartament na Łomnicy za astronomiczne pieniądze lub być pracownikiem stacji meteo. Ja niestetety spedzilem lata na 2 x nizszej wysokosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paryski pisze, że widać też Śniezkę z Łomnicy co juz jest nieprawdą, więc nie wiadomo jak z tą Howerlą. Warto by zapolować na nia przed wschodem słońca. Jak to zrobic? Mozna wykupic apartament na Łomnicy za astronomiczne pieniądze lub być pracownikiem stacji meteo. Ja niestetety spedzilem lata na 2 x nizszej wysokosci.

 

Dla 1-4 osób 430 euro z kolacją i śniadaniem. Kto chętny i kto da gwarancje widoków? http://www.vt.sk/aktywnosci/noc-na-omnicki...czycie/pl/zima/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paryski pisze, że widać też Śniezkę z Łomnicy co juz jest nieprawdą, więc nie wiadomo jak z tą Howerlą. Warto by zapolować na nia przed wschodem słońca. Jak to zrobic? Mozna wykupic apartament na Łomnicy za astronomiczne pieniądze lub być pracownikiem stacji meteo. Ja niestetety spedzilem lata na 2 x nizszej wysokosci.

 

Witam.

O widzialności Śnieżki z Łomnicy słyszalem w radiu Katowice, coś w tym może być?!

 

A dla ludzi lubiących sięgać wzrokiem za horyzont Olympus wypuścił kolejnego zooooma :lol:

 

http://www.optyczne.pl/1495-nowość-Olympus...nym_zoomem.html

i jak tu sie nie skusić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko to fragmentaryczna panoramka,bardziej na wschód widoczne by były grupy Gorganów z Arszycą ,Jajkiem Iłemskim,Popadią z majaczącą z zza nich Sywulą ,grupa Perednej,za Piszkonią schowana jest Strimba,ta ostatnia powinna się wyłonić patrząc z Wlk Rawki.

Ale sama Sywula jest chyba niewidoczna (schowana za Grofę). Przynajmniej na symulacji jej nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

O widzialności Śnieżki z Łomnicy słyszalem w radiu Katowice, coś w tym może być?!

 

A dla ludzi lubiących sięgać wzrokiem za horyzont Olympus wypuścił kolejnego zooooma :lol:

 

http://www.optyczne.pl/1495-nowość-Olympus...nym_zoomem.html

i jak tu sie nie skusić :D

Ten temat był juz chyba poruszany. Dla ludzi z rdzennej Polski Sudety to tylko Śniezka. Dlatego pewnie ktoś widząc coś daleko za Beskidami słusznie uznał to za Sudety ale pomylił Pradziada ze Śnieżką i tak sie to rozeszło. Zreszta nawet gdyby było to mozliwe to i tak przy tej odległości nie mozna by jej rozpoznac wyłaniajacej się zza Jesenika. Prędzej dojrzało by sie Łomnicę ze Śnieżki, no ale tego jeszcze nikt nie widział.

Tak wielokrotne zoomy są jednak siłą rzeczy słabe optycznie, wiec nie wiem czy taki byłby wystarczajacy do fotografowania dalekich obiektów, ktore ledwie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś zrobić wizualizację ze środulskiej górki zwłaszcza południowy wschód i wschód mnie interesuje.

 

oczywiście chodziło mi o południowy zachód i zachód, na wschodzie widać tylko bloki:)

Edytowane przez Wojsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś zrobić wizualizację ze środulskiej górki zwłaszcza południowy wschód i wschód mnie interesuje.

kolego jak zamieściłeś poprzednim razem zdjęcie na tatry ze Środuli kilka postów niżej Kosciak zamieścił za moją prośbą symulację z MD z Czeladzi z DK94 przy Oberży, widok z Środuli będziesz mieć więc identyczny bo w tej samej linii leży.

http://img118.imageshack.us/img118/2390/sym1rj8.jpg

 

Korzystając z okazji chciałem wam pokazać artykuł od którego u mnie "wszystko sie zaczęło" w kwestii spoglądania w horyzont:

http://www.siemianowice.pl/isi/index.php?o...=9&nid=5124

Jeśli już to widzieliście to sorry ;)

A tu zdjęcia ustrzelone kiedyś z bloków w dzielnicy Piaski w Czeladzi:

dsc02032ld0.th.jpg dsc02027jb3.th.jpg

 

a co do przepięknych zdjęć użytkownika 10log znad Jeziora Czorstyńskiego to powiem wam ze nie często zdażają się tam takie widoki mimo że jak sam napisał zaledwie 30km do Tatr Bielskich w linii prostej bo teren położony na stosunkowo niewielkiej wysokość (550-600mpn) mimo takiej bliskości gór więc często przejrzystość nie pozwala na takie widoki jak ten jeśli sie nie mylę z południowych stoków Góry Wdżar:

pantatrwielkafi0.th.jpg

 

Zawsze można sie wdrapać na wyższe od tych Pienińskich szczyty Gorców i liczyć na inwersję ;)

(znalezione w sieci) Lubań:

wwwegoryplpolskabeskidyyq8.th.jpg

i Turbacz:

turbacztatrygs8.th.jpg

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.