Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wieczorem było tak różowo że Beskid aż kłuł po oczach więc pewnie to był drugi wieczór na wyrwanie Jesenika ;)

Racja, z tym że nie cały Beskid a od Morawskiego, przez Śląski po fragment Małego. Żywiecki tonął w jakiejś nieprzejrzystej mazi... dokładnie jak napisał Krzysiek_S w temacie o Sudetach:

 

Zupełnie jakby strefy przejrzystego powietrza były poprzedzielane mętną zupą.

 

 

Luneta 20-tka i zoom ;)

Się ma takiego kurdupla to można kombinować... ehh, co to były za czasy kiedy tak się cudowało z bino czy nawet teleskopem :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tam gdzieś tego Krywania ?

Zdaje się, że nawet gdybym podpiął Rubinara to i tak nic by nie było widać bo las na horyzoncie skutecznie zasłonił to co powinno się ledwo pokazać <_<

Zdjęcia wykonane z wysokości 214 m n.p.m. z drogi wylotowej z Gogolina na Strzelce Opolskie. Kawałek dalej i na północ jest wzniesienie Szpica 256 m. Stamtąd należy próbować następnym razem.

 

Bonus: Z GSA

 

Veľky Kriváň - 154 km, Skrzyczne 105 km

Panorama Beskidu ślaskiego i M.Fatry z GSA nha 500 mm 29.08.2011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

 

Dziś była wyjatkowa przejrzystość powietrza - przekonałem sie o tym dopiero jadąc do pracy , więc nie byłem zbytnio przygotowany sprzetowo , miałem ze sobą jedynie canona 70-200...

 

Postanowiłem wstapić na moją miejscówkę znajdującą sie na północnym brzegu Jeziora Goczałkowickiego . Nieco sie spóźniłem bo byłem już po wschodzie Słońca , ale i tak widoki były zachwycające :):flirt:

 

Na pierwszy ogień poszły Wysokie Tatry ze Strumienia :

strumień_small.jpg

To zdjęcie jest dobrym przykładem że wysokość npm ma naprawdę duże znaczenie...

Postanowiłem wyjechać nieco wyżej... tak wyglądał widok z okolic Wisły Małej...

wisla mala2_small.jpg

Po czym pojechałem bardziej na wschód w kierunku Pszczyny do miejscowości Wisła Wielka , gdzie było jeszcze wyżej...

wisła wielka_small.jpg

Myślę , że to zdjęcie jest najciekawsze bo widac Niskie Tatry , które z większości miejsc Śląska są przysłonięte przez Beskidy...

 

Liczę na pomoc kolegów w identyfikacji szczytów :D

 

dane obserwacji : 13.09.2011 godz 6:35 , miejscowość : północny brzeg Jeziora Goczałkowickiego pomiędzy Strumieniem a Wisłą Wielką , aparat Canon 5D mII + 70-200/2.8 + filtr polaryzacyjny

 

Patrząc na prognoze ICM już się szykuje na wieczór i byc może na wschód o ile pogoda wytrzyma... Jeżeli sie sprawdzi to bedzie się działo ! Tym razem już biore 400-te z konwerterami B):helo:

 

pozdrawiam !

Edytowane przez Marcin Matusiński
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin >> rewelacja! Uwielbiam takie kadry - woda+Tatry. Niewiele jest w Polsce takich miejsc gdzie można coś takiego uchwycić. Prześlij je proszę na team@dalekieobserwacje.eu w oryginale to uzupełnię jedyną dotychczasową obserwację z Goczałkowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Patrząc na prognoze ICM już się szykuje na wieczór i byc może na wschód o ile pogoda wytrzyma... Jeżeli sie sprawdzi to bedzie się działo ! Tym razem już biore 400-te z konwerterami B):helo:

 

pozdrawiam !

 

Gratuluje! Tatry oraz jezioro na pierwszym planie wyglądają nadzwyczajnie. Dla mnie to są najfajniejsze zdjęcia sezonu 2011. Koniecznie podeślij je na : http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :) zaraz prześle na strone DO...

 

tak sie szykowałem na zachód i niestety..... pluję sobie w brode , ale byłem pół godziny za późno :(:no: nie wiem jak ja to zrobiłem - pakowanie sprzetu , korek i tak jakoś zeszło.... GRRRR ! , pocieszam sie że jutro jest jeszcze szansa , więc budzik nastawiony a sprzęt czeka w gotowości :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat pozornego podniesienia horyzontu na skutek niby różnicy temperatur.

 

To ciekawe zjawisko było obserwowane gównie zimą podczas inwersji, można wtedy stwierdzić, ze występuje nagle zmiana temperatury wraz z wysokością na małym odcinku rzędu 50-200m

 

UWAGA!! Mamy już trzy zdjęcia z dnia 2011.09.13 potwierdzające podniesienie horyzontu o 30m przy obiektach obserwowanych w odległości ok 150km

Nie są to tylko potwierdzenia symulacji polegające na tym iż punkt obserwacji trzeba podnieść o 30m http://www.udeuschle.de/ aby symulacja pokazała to co zdjęcie. Ale mamy zdjęcia do porównania robione z tego samego miejsca innego dnia, gdzie na jednym widać Tatry a na innym nie. Co ciekawe nie są to zdjęcia ze wschodu słońca, gdy występują różnice temperatur a są to zdjęcia popołudniowe. Zdjęcia z trzech różnych miejsc, trzech różnych obiektów.

 

Co na to eksperci ? czyt -> Krzysiek S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Dziś jedyne co udało mi się wypatrzeć z górki na środuli w Sosnowcu to Babia Góra. Liczyłem po cichu na Tatry ale się nie udało. Może następnym razem będzie lepiej.

Zdjęcia robiłem zwykłym Kodakiem C143 więc nie ma rewelacji w jakości zdjęć.

 

I mam jeszcze pytanie. Na północy w stronę Częstochowy bardzo bardzo daleko było widać dym. Wyglądał na dym z kominów ale nie widać było żadnych. Ktoś może się orientuje co to może być?

 

1002007f.jpg

 

1002009m.jpg

 

1002013a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Trzabało" :szczerbaty: być po zachodzie. To co się działo na horyzoncie to była bajka. Morawski wyostrzył się z Diablakiem do tego stopnia że śmiało zaryzykuję stwierdzenie że wierchy i dziadek były widoczne ;)

 

Fakt. Zachód słońca był masakrycznie "czerwony", a ja jak zwykle nie miałem przy sobie aparatu <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich. Śledzę ten wspaniały temat od jego początku istnienia. Niestety mieszkam dość daleko od gór (Olesno, woj opolskie), dlatego trudno mi je obserwować w takim wymiarze ja Wy tutaj. Jednak jestem pasjonatem tego tematu i gratuluję wspaniałych zdjęć jakie się tutaj pojawiły. Sam mam dość dużo fajnych zdjęć zrobionych w samych górach. Liczyłem na ładne widoki kiedy ostatnio byłem na Pilsku, ale niestety Tatry ledwo było widać, ponieważ wyżowa inwersja osiadania powodowała silne zapylenie powietrza. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim udanych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciekawa dyskusja dzisiaj na Fejsbuku na profilu Katowice Airport:

 

Marcin Mendrok: Podczas dzisiejszego startu Wizzair do Luton była piękna widoczność - wyraźnie było widać Tatry. Pozdrowienia z Luton.

 

Konrad Conrad Labocha: Tatry?? Z Pyrzowic?? Beskidy chyba raczej.. No chyba ze z Krakowa...:)

Dariusz Zwardoń: Tatry mogą być nawet widoczne z Sudetów właśnie o tej porze roku.

 

David Murański: Kiedyś zwrócę na to uwagę startując z Katowic. Po starcie z Aleksandrowic wystarczy wejść na 3000ft AMSL i przy widzialności 9999 bardzo ładnie widać Tatry, słowacki Krywań a także daleko w oddali pasmo Śnieżki. Latanie w górach to coś pięknego!!

Piotr J. Ochwał: ‎@KL Tatry to przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet z kopca Powstańców Śląskich w Piekarach Śl.

Śnieżka... Mają ludzie pomysły :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w sumie to można powiedzieć że widać, bo jak by nie patrzyć z jednego kilometra to jednak te pasmo trochę się ciągnie, choć samej Śnieżki nie widać ;)

A co Ty tam z "pasma Śnieżki" (czyli Karkonoszy) wypatrzyłeś ? Najdalszym punktem jest Szczeliniec Wielki a z tego co kojarzę to Góry Stołowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli prawie, tuż za winklem ;) No ale ok, niech ci będzie Virgo ...

 

A dziś... Czasami warto wcześniej zaprowadzić małego do przedszkola :) Widząc ten jasny pomarańcz coś mi mówiło że wierchy muszą być. Nie miałem czasu gdzieś się przemieścić, wiec poszedłem trzy bloki wyżej od siebie sprawdzić ile widać wierchów z symulacji Tatr. Ale nim tam się znalazłem już po drodze miedzy drzewami coś wypatrzyłem ...

P1000923e.jpg

A na miejscu:

P1000920e.jpg P1000919er.jpg

No i są: Łomnica, Durny, Lodowy i nawet Jaworowy, a reszta niestety schowała się za blokiem ;) Wszystko tak na 130 km :)

Na dzień przed deszczem to i tak dobrze. Kolejna miejscówka sprawdzona ;) ...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień przed deszczem to i tak dobrze. Kolejna miejscówka sprawdzona ;) ...

Zastanawiające... w górach inwersja a z "nizin" wszystko widać... Patrząc na meteorogram w ogóle bym się takich warunków nie spodziewał. Oby tak częściej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.