Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkujący, własnie zamówiłem teleskop i czekam (jak na szpilkach) na kuriera. Interesuje mni eobserwacja planet, ale jak narazie z tego co się zorientowałem moznaobserwować Saturna, Neptuna i Urana. Co doobserwacji Saturna to jest sporo naforach i sobie doczytałem ale chciałbym się dowiedzieć jak widać Urana i Neptuna. Co własciwie moznazaobserwować na powierzchniach tych planet i jakiego najlepiej uzyc powiększenia. Wiem że to zalezy od wielu czynników ale tak tylko ogólnie chciałbym wiedzić czego moge sie spodziewać i czy w ogóle warto "napalać się " na obserwacje tych planet. Mój teleskop to bedzie Synta na dobsonie 200/1200 i okularki standardowe 10mmi 25 mm + barlow 2x. Czy jest sens przy takim sprzecie w tym okresie napalać się naplanetki?

 

W tamtym roku w zimie ogladalem Urana przez teleskop 150 mm F8 stosujac rozniste powiekszenia przy 240x widac bylo niebieskawo zielona(cos lekko wpadajace w zielen albo mi sie zdawalo) bombke zatopiona w czarnej odchlani ....widac bylo ze jest to planeta i ze jest kula...... bardzo przyjemny widok ...stososwalem takze powiekszenia 340 x i bombka jeszcze bardziej klarownie sie rysowala :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba dobrze, bo podczas pewnej nocy (kiedy to upolowałem 40 obiektow DS), sprawdziłem widoczność graniczną na gwiazdach małej niedźwiedzicy to miałem ponad 6mag. :blink: Pod koniec sierpnia już spróbuję ,,skolekcjonować'' brakujące planety naszego Układu Słonecznego - brakuje mi tylko Urana i Neptuna :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj chciałem zapolować na Urana, ale warunki okazały się tragiczne (już przy powiększeniu x90 były problemy z ostrzeniem). Wycelowałem, coś tam niby widziałem, ale ręki bym sobie uciąć nie dał. Ogólnie kiszka. Na otarcie łez zerknąłem na m 31 i zebrałem sprzęt :(

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chciałem zapolować na Urana, ale warunki okazały się tragiczne (już przy powiększeniu x90 były problemy z ostrzeniem). Wycelowałem, coś tam niby widziałem, ale ręki bym sobie uciąć nie dał. Ogólnie kiszka. Na otarcie łez zerknąłem na m 31 i zebrałem sprzęt :(

Pozdrawiam serdecznie!

 

Ja dzisiaj parę dni przed pełnią wybrałem się na DS-y. Nie wiem co mnie podkusiło. Oczywiście z DS-ów nic nie wyszło. Zostały planety: widoczna tarczka neptuna ale to przy powerze 240X i urana, w tym wypadku o wiele lepiej. Rzuciłem jeszcze okiem na modną w tym czasie zmienną R CRB: ma jakieś 12.6m. Celem stał się księżyc, obraz jak zwykle poraża w 240X, choć nie jestem fanem obserwacji księżycowych.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, seeing nie rozpieszczał tej nocy. Miałem zamar zapolować na Neptuna ale wilgotność dawała porządnie w kość - problemy z ogniskowaniem i... rozmokłe pudełeczka z okularami <_< .

 

Dałem sobie spokój. Neptun raczy poczekać na lepsze warunki :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.