Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkujący, własnie zamówiłem teleskop i czekam (jak na szpilkach) na kuriera. Interesuje mni eobserwacja planet, ale jak narazie z tego co się zorientowałem moznaobserwować Saturna, Neptuna i Urana. Co doobserwacji Saturna to jest sporo naforach i sobie doczytałem ale chciałbym się dowiedzieć jak widać Urana i Neptuna. Co własciwie moznazaobserwować na powierzchniach tych planet i jakiego najlepiej uzyc powiększenia. Wiem że to zalezy od wielu czynników ale tak tylko ogólnie chciałbym wiedzić czego moge sie spodziewać i czy w ogóle warto "napalać się " na obserwacje tych planet. Mój teleskop to bedzie Synta na dobsonie 200/1200 i okularki standardowe 10mmi 25 mm + barlow 2x. Czy jest sens przy takim sprzecie w tym okresie napalać się naplanetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tarcze tych planet da się zaobserwować ?

 

Oczywiscie.

 

Obecnie Uran ma srednice 3,65" a Neptun 2,28".

To wystarczy zeby spokojnie odroznic je od gwiazd.

Kolorek maja zielonkawo-niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie.

 

Obecnie Uran ma srednice 3,65" a Neptun 2,28".

To wystarczy zeby spokojnie odroznic je od gwiazd.

Kolorek maja zielonkawo-niebieski.

 

Tak, ale niskie położenie na ekliptyce tych planet skutecznie psuje wrażenia estetyczne przynajmniej ja tak mam. Co się wybiorę na te planety seeing jest słaby, przy powerze 200X przypominają chmurki gazowe. Raz tylko miałem dobry seeing i widziałem ładne tarczki. Dwa dni temu obserwowałem te planety i znowu kicha, jakieś tam "zamazańce". W związku z czym przerzuciłem się na komety. To już coś lepszego dla mojej armatki.

Pewnie u ciebe Polaris te planety wyglądają całkiem, całkiem zważywszy że to mak no i mniejsza apertura ( mniejsza podatność na słaby seeing) i mała światłosiła. Ale u mnie to nic szczególnego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie u ciebe Polaris te planety wyglądają całkiem, całkiem zważywszy że to mak no i mniejsza apertura ( mniejsza podatność na słaby seeing) i mała światłosiła. Ale u mnie to nic szczególnego.

 

Pozdrawiam

 

Obserwowalem je w zeszlym roku, ale to niewiele zmienia.

Fakt, ze bylo to poza miastem, wiec warunki byly dobre i widocznie trafilem na niezly seeing, bo nie "plywaly" tak tragicznie, zeby nic nie widziec.

 

Natomiast trafilismy faktycznie na beznadziejny okres na planety transsaturnowe i na Plutona.

Jesli chodzi o Plutona to i tak raczej nie dozyjemy lepszych warunkow, natomiast na Urana i Neptuna mamy szanse :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie mało profesjonalne pytanie ale jak wpływa wysokość nad horyzontem planety na jakość obserwacji - często spotykam sie z takimi stwerdzeniiami na forum - Jowisz jest nisko wiec kiepsko sie go obserwuje - dlaczego im niej tzm gozej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz proste rozwiazanie:

falownaie cieplego powietrza tzw.seeing

Ktory niesamoicie przeszkadza podas obserwacji.

Sam zobaczysz kiedy łatwiej sie obserwuje gdy obiekt jest nisko ,czy wysoko nad horyznontem.

Powodzenia :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z Tadeo widzieliśmy chyba Urana przez refraktor 70 mm (ETX). Miałem lekkie problemy z GoTo, tzn. napędy wymagały treningu i dlatego nie jestem pewien czy to naprawdę był Uran. Ale robiliśmy synchronizację prowadzenia na stosunkowo bliskich obiektach. A więc trafienia były po synchronizacji dosyć pewne. Podejrzana "gwiazdka" była wyraźnie jasno-niebieska. Ale mgła była już taka, że gołym okiem widać było tylko szarość w tej okolicy nieba.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj nastawiłem się na urana i neptuna. Ok godz. 21:25 Uran znajdował się poniżej lambda Aqr (da się jakoś wpisać greckie litery?) i ładnie świecił na zielonkawo-niebieski kolor. Natomiast lambda Aqr wyraźnie była pomarańczowa. Sporządziłem mapkę tego co widać było w okularze, porównałem z CdC tak dla pewności :D Neptun też się ładnie prezentował, jednak tylko przy małych powiększeniach.. jak założyłem krótszy okular to ciężko było wyostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj doznałem dzięki Lampce kolejnego objawienia astro

widziałem Urana - szok

ja żem go widział swoymy okamy uzbrojonymy w ETX'a 70

tej barwy - niebieskiego z pogranicza niebiesko/zielonego

nigdy nie zapomne

 

aż mi się cisnął na usta cytat z Blade Runnera-troszkę przerobiony

"Widziałem Urana, i pierścienie Saturna, trapez w Orionie ...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś trzy dni temu spojrzałem na Urana przez lornetkę, ale dopiero wczoraj, zachęcony postami na forum skierowałem na niego teleskop 300/1500. Przy powiększeniu około 200x tarczka planety wyraźnie widoczna z jej nietypowym zielonkawo-niebieskim kolorem :). Niestety słaby seeing rozmywał mi obraz i szybko przerwałem obserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Mam nadzieje,że nikt się nie pogniewa,że odkopuje starszy już temat.Nie ma sensu pisać nowego.

 

Pytanie bardzo proste:czy przez lornetkę da się uchwycić barwy Urana i Neptuna?W zasadzie teraz będzie opozycja każdej z tych planet,ale wysokość 20 st.nie zachęca do obserwacji... mimo to spróbuje,bo do zaliczenia całej wspaniałej 7-emki brakuje mi właśnie tych dwóch obiektów.

 

Neptun ma chyba bardziej intensywny kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz widzial tak jak gwiazdy czyli kolory jakies sa.

Neptuna ochywiscie barwe trudniej dostrzec.

 

ps. Z tego co pamietam to jakis wiekszy topic byl poswiecony obserwacji tych planet w zeszlym roku.

 

O ten chyba chodziło:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...;hl=uran+neptun

 

Niedługo trzeba się będzie zabrać za obserwacje tych planet, ale jak pogoda pozwoli. Urana w zeszłym roku widziałem przez Tento 10x50 i Refraktorku 60/700. Neptuna jeszcze nie widziałem nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie,że Uran będzie typową gwiazdka o barwie białej.Natomiast liczyłem na jakiś odcień niebieskiego kolorku na Neptunie.Czyli nie taka typowa gwiazda tylko takie coś co rzuci się w oczy.Po wypowiedzi Dobsonme'a wychodzi,że w lornetce nie będzie żadnej różnicy.A szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Parę informacji(od pewnego doświadczonego obserwatora)

Filtry do Neptuna - zielone bądź niebieskie.

Pasy zwrotnikowe na Uranie-w grudniu 2007 r. rozpocznie się jesień na półkuli południowej Urana- moze, pasy odrodzą się po tej dacie. Co do obserwacji Urana-słyszałem że w tamtym roku można było przez 10" teleskop widzieć jedynie różnicę jasności obu półkul( Uran był jakby "dwubarwny",względem lewa-prawa strona).

Myślę ze powinno się w tym i nastepnych latach częściej patrzeć na Urana-(jesli nie zobaczymy szczegółów to trzeba zobaczyć któregoś z jego księżyców)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomiałeś o księżycach Urana a nie sądzę aby były one widoczne w wizualu przy użyciu amatorskiego sprzętu... no, może jak ktoś ma 16" to może spróbować, najaśniejsze mają 14mag... Widział ktoś tych krasnali? :D

 

Co ty Grodlife w moim 0.35 m lapia sie spokojnie Ariel, Titania i Oberon.

Byc moze w lepszych warunkach Umbriel tez sie da wyluskac.

 

13.9 mag dla Titani to calkiem sporo jak na taki teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem w takim atlasie kosmosu,że Neptuna można zobaczyć przez lornetkę (chodzi o jasność) i że wygląda wtedy jak niebiesko-zielona plamka.Nie wiem czy ten kolor jest osiągalny skoro napisali,że to wyglądem przypominać ma plamkę.Trochę nieścisłe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem w takim atlasie kosmosu,że Neptuna można zobaczyć przez lornetkę (chodzi o jasność) i że wygląda wtedy jak niebiesko-zielona plamka.Nie wiem czy ten kolor jest osiągalny skoro napisali,że to wyglądem przypominać ma plamkę.Trochę nieścisłe informacje.

Przez lornetkę Neptun wygląda jak słaba gwiazdka (żadna plamka!), a o kolorze możesz zapomnieć, do tego trzeba już teleskopu, tak na oko 10cm i więcej. Oglądałem Neptuna przez 9cm i niby widziałem ten niebieski zafarb. Ale chyba tylko dlatego, że wiedziałem, że ma być niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę Neptun wygląda jak słaba gwiazdka (żadna plamka!)...

Ojej Radku,przecież wiem że nie zobaczy się tarczki,chodziło mi o to,że ta uwaga z kolorem podana przez ten atlas może być niepewna,właśnie ze względu na to,iż podają,że widać Neptuna jako tarczkę w lornetce - co jest ewidentnie nieprawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty Grodlife w moim 0.35 m lapia sie spokojnie Ariel, Titania i Oberon.

Byc moze w lepszych warunkach Umbriel tez sie da wyluskac.

 

13.9 mag dla Titani to calkiem sporo jak na taki teleskop.

 

W 270/1500mm spokojnie widać Titanie i Oberona - Urana oraz Tritona - Neptuna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.