Skocz do zawartości

Amatorski pomiar PE dla HEQ-5


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Sporo userów forum pytało mnie jaki PE ma mój HEQ5... A ja bezradnie rozkładałem łapki nie wiedzac co odpowiedzieć.

 

Nie mam pojecia jak użyc softu do sprawdzania PE więc postanowiłem poradzić sobie manualnie. Przy ostatniej sesji poskładałem kilka klatek 1:1. Potem sprawdziłem odległośc kątową pomiedzy dwiema zarejestrowanymi na fotce gwiazdkami. Nastepnie policzyłem jak ta sama odległość, ale w pikselach, wychodzi w mojej testowej fotce. Osiagnąłem wynik ok. 2,5/3.0" na piksel. Z tym przelicznikiem udałem sie do fotki ponizej i policzyłem na ile pikseli rozłazi sie mój zygzaczek. wyszło na to, że HEQ5 ma błąd PE w okolicach 20/25"

 

:unsure:

 

Jeżeli jest gdzies w moim algorytmie wyliczania błąd proszę o korekte procedury.

 

krab1.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bradziej miarodajne będzie, jak zrobisz jedną ekspozycję 10 minut. Oś biegunową trzeba odchylić od gwiazdy polarnej o kilka stopni, a gwiazdę do naświetlania wybrać z okolic równika niebieskiego.

W czasie naświetlania gwiazda będzie dryfować przez czip i ładnie rysować wykres PE.

 

PE.jpg

 

Coś takiego. Co prawda, tutaj jest tylko 4 minuty, ale chodziło mi o te oscylacje o okresie 15sek.

Okazało się, że miałem zbyt słaby naciąg paska zębatego.

 

 

 

(..) mam nadzieje że nowy HEQ5 z płytą Syntrek będzie miał jednak trochę mniejsze PE :rolleyes:

 

A co ta płyta ma robić, żeby zmniejszyć PE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy PE ma znaczenie przy ogniskowej do 500 mm, chyba jednak nie.

 

ależ ma, bo ogniskowa ma wpływ na FOV, czyli pole widzenia zawarte na zdjęciu i na rozdzielczośc obrazu, czyli jaki kąt łuku przypada na jeden pixel

 

a wzorki znajdziesz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=8528&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Hansie najłatwiej PE montażu wyznaczyć za pomocą programu AstroSnap,

po prostu rysuje go na ekranie, musisz tylko zdefiniować teleskop i kamerę (czyli wybrać z listy, albo samemu wpisać parametry)

program tu: http://www.astrosnap.com/

w wersji 1.3f2 jest freeware

 

 

i przy okazji pomoże ustawić Ci ostrość, bo ciągle masz nie ostry obraz,

ten programik ma wbudowany syntezator mowy, także nawet jak niemasz moto focusera, to kręcąc gałą wyciągu będziesz słyszał: no, no no, yes, yes, top top....no, no no :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

i przy okazji pomoże ustawić Ci ostrość, bo ciągle masz nie ostry obraz,

ten programik ma wbudowany syntezator mowy, także nawet jak niemasz moto focusera, to kręcąc gałą wyciągu będziesz słyszał: no, no no, yes, yes, top top....no, no no :szczerbaty:

 

:szczerbaty:

 

A czy na tym najlepszym ustawieniu mówi oh, ohhhh OHHHH! YES! YEEES! YEEEEEEES!

 

:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napawe ten HEQ5 optymizmem. Spory błąd okresowy, oj spory...

 

Toć to montaż za 500E tylko 100E drożej od EQ5 z PF i napędami. W sumie moglo byc sporo słabiej. Ten ma przynajmniej dosyć regularne to PE, kiedys widziałem wykres dla EQ5 i tam błąd był też w okolicach 30" ale z sinusoidą to ten wykres nie miał nic wspólnego. Już bardziej przypominał zapis 5 symfonii...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie, najlepsze to własnie masz w środku: top, top ,top :ha:

 

 

a kurde żeby troche uporządkować, to masz kamerę DSI, tak?

jak tak, to Pixel Size (microns): 9.6 microns (W) x 7.5 microns (H)

 

teleskop masz C102WV, czyli refraktor Celestron 120/1000mm, tak?

 

wzrór na rozdzielczość obrazu to:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

czyli 206,265*7,5/1000=1,55 arc sec/pixel w pionie

i 206,265*9,6/1000 = 1,98 arc sec/pixel w poziomie

 

a ile czasu ma ta ekspozycja?

 

policz pixele od max do min tej fali i pomnóż przez (kurde, tu już trygonometria, bo masz pixel nie równy) rozdzielczość obrazu w kierunku prostopadłym do osi zygzaczka i podziel przez dwa i masz wartośc PE

 

ale ciągle nie wiadomo z jakim P, podaj czas ekspozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ ma, bo ogniskowa ma wpływ na FOV, czyli pole widzenia zawarte na zdjęciu i na rozdzielczośc obrazu, czyli jaki kąt łuku przypada na jeden pixel

 

a wzorki znajdziesz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=8528&hl=

 

 

Dziękuję za wyjaśnienie, wychodzi że PE ma znaczenie, ale np. przy ogniskowej 135 mm i PE 30" ma tak nikły wpływ na jakość obrazu, że można go pominąć B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie, wychodzi że PE ma znaczenie, ale np. przy ogniskowej 135 mm i PE 30" ma tak nikły wpływ na jakość obrazu, że można go pominąć B)

 

Generalnie jest prosta zależność:

 

Jezeli PE jest mniejsze od piksela to sie nie przejmujesz.

 

A piksel pokrywa tym wieksze pole im krótsza ogniskowa lub mniejsza rozdzielczość.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest prosta zależność:

 

Jezeli PE jest mniejsze od piksela to sie nie przejmujesz.

 

A piksel pokrywa tym wieksze pole im krótsza ogniskowa lub mniejsza rozdzielczość.

 

Pozdrawiam.

 

Właśnie do tego samego wniosku doszedłem, między innymi dzięki temu wątkowi B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty:

 

A czy na tym najlepszym ustawieniu mówi oh, ohhhh OHHHH! YES! YEEES! YEEEEEEES!

 

:ha:

 

 

 

A ten syntezator mowy to wersja damska czy męska?

 

Jak by co nagram taką mp3 i prześlę :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy:

 

DSI:

 

Pixel Size (microns): 9.6 microns (W) x 7.5 microns (H)

 

C102WV 102/500

 

czyli:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

206,265*7,5/500=3.10 arc sec/pixel w pionie

 

206,265*9,6/500 = 3.95 arc sec/pixel w poziomie

 

pixele od max do min fali = 9

 

czyli (3.95*9)/2 = 17.8

 

wynik:

 

PE= 17,8"

 

Czyli liczac na piechote byłem blisko.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdka z równika niebieskiego w czasie górowania.(JEŻELI INNA to wynik dzielic przez Kosinus deklinacji) montaż skręcony minimalnie w osi pionowej i wtedy gwiazdka rysuje wykres PE w górę lub w dół. warto najpierw puścić mont bez prowadzenia żeby sprawdzić jak gwiazda leci z lewej na prawo a potem włączamy prowadzenie i rysuje wykres w dół lub w góre.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdka z równika niebieskiego w czasie górowania.(JEŻELI INNA to wynik dzielic przez Kosinus deklinacji) montaż skręcony minimalnie w osi pionowej i wtedy gwiazdka rysuje wykres PE w górę lub w dół. warto najpierw puścić mont bez prowadzenia żeby sprawdzić jak gwiazda leci z lewej na prawo a potem włączamy prowadzenie i rysuje wykres w dół lub w góre.

 

OK. Ten podany wynik traktujcie z rezerwą. Uzbrojony w wiedze z tego wątku, postaram sie w rozsądnym czasie wykonac test jeszcze raz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze, jak przeczytałem posty Hansa o PE w HEQ5 to zaczynam z niechęcią patrzeć na swój montaż :szczerbaty::o przydałby się montaż Meade pod RC z trwałą korekcją PE - a właśnie - sprzedają np. same telepy RC OTA, ale nie widziałem w ich ofercie samych statywów bez tuby. Dlaczego? A może nie patrzyłem dokładnie? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedę miał chwilę czasu to wykonam podobny test z montażem HEQ 5 Pro SkyWatcher'a. Tam są już silniki krokowe w przeciwieństwie to poprzenich modeli (informacja producenta) ale nie wiem czy coś jest zmienione w mechanice.Generalnie montaż wyglada bardzo porządnie.Ledwo wyczuwalne luzy w osi RA i brak w osi DEC. Potrzebuję tylko długiej rury, najlepiej jakiś długi refraktor > 1000 mm ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.