Skocz do zawartości

Halo wokół Księżyca


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj około 19:30 widoczne było "delikatne" halo wokół Księżyca. Tak to wyglądało :rolleyes:

 

U mnie też było ogromniaste i piękne halo. Rozproszone na śniegowych chmurkach, do tego dookoła 15 cm śniegu. Istnie bajkowy krajobraz... Jakie parametry fotki miałes?

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo było..

 

Szkoda ze nikt nie wspomina o bardziej kolorowym

zjawisku optycznym, jakim jest wieniec. ;)

 

Czyżby nikt go wczoraj niezauważył ? ?

A był przecież doskonale widoczny...

 

5def0e36f3ad89e4.jpg

 

Im dłuzej naświetlany tym lepiej uwidacznieją się zewnętrzne kręgi,

Ciekawy ten pomarańczowy okrąg

 

8a01df0541a51c72.jpg

 

Tutaj chmury sprawcy tego jakże pięknego zjawiska.

 

a8bc34370187b67e.jpg

 

 

Zrobiłem małą zależność pomiedzy czasem naświetlania

a widocznością zewnętrznych kręgów:

 

c31d7dccdd99066d.jpg

 

 

Jak zawsze Nikon D70s ;)

 

Pozdrawiam

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc takie hala a juz wieniec zwany tez ,,lisia czapa,, wrózy tylko pogorszenie pogody ,nadchodzący front .

Na pierwszej i trzeciej fotce złapałeś łuk Parry'ego. Jest mocno rozmyty i wygląda bardziej jak jaśniejsza plama migdałowatego kształtu (styczna od góry do halo i halo opisanego). To bardzo rzadkie zjawisko, a już "księżycowy" łuk Parry'go to zupełny ewenement B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W Tarnowie przed północą było widoczne PIĘKNE halo księżycowe - niesamowicie wyraźne 22-stopniowe, z widocznymi kolorkami, górny łuk styczny, Księżyce poboczne, łuk parheliczny (a właściwie paraseleniczny) i do tego słabe, ale zauważalne bez problemu halo 46-stopniowe - dawno nie widziałem tak złożonego halo słonecznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tarnowie przed północą było widoczne PIĘKNE halo księżycowe - niesamowicie wyraźne 22-stopniowe, z widocznymi kolorkami, górny łuk styczny, Księżyce poboczne, łuk parheliczny (a właściwie paraseleniczny) i do tego słabe, ale zauważalne bez problemu halo 46-stopniowe - dawno nie widziałem tak złożonego halo słonecznego :)

 

 

:blink: Łooooł zazdroszczę !! Halo 46 stopniowe od Księżyca. Aż strach pomyśleć co by było wtedy na niebie jakby źródłem światła było Słońce. Myślę że widok byłby podobny do tego z 11 stycznia 1999 z bieguna południowego, czyli taki : http://www.atoptics.co.uk/halo/spsun.htm

ehhh być tam wtedy i to widziec ...

 

... a w Gliwicach w tą noc wokół Księżyca była tylko mglista otoczka <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem ok 22 takiego HALO to w życiu nie widziałem, coś niesamowitego, cyknąłem fotki komórką, ale nie wiem czy wyszły bo za chwilę padła i się ładuje;) Wogóle dzień 5 grudnia był bogaty w róznego rodzaju zjawiska atmosferyczne. Rano ok 8 pojawiła się tęcza (fotki też zrobiłem-wrzucę), niebo miało taki kolor, że :o

no i wieczorem właśnie Halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.