Skocz do zawartości

Halo wokół Księżyca


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dziś w Tarnowie ok. godz 21 miałem okazję obserwować halo i to nie byle jakie - bo na pewno najpiękniejsze jakie dotąd widziałem w życiu. To było coś niesamowitego.

Przechodząc chodnikiem podniosłem głowe i krzyknąłem halooo...ale odpowiedziała mi głucha cisza :lol: . Natychmiast pobiegłem do domu po aparat (cyfrówkę) i statyw. Zjawisko trwało ok 20 minut i jak szybko się pojawiło tak po chwili szybko znikło. Zdjęcia nijak nie odzwierciedlają tego co widziałem gołym okiem. :astronom: Nie jestem w stanie objąć piękna tego zjawiska kompakcikiem, a poza tym po prostu halo nie mieściło mi się w kadrze.

W tle na dwóch środkowych zdjęciach jest Orion.

 

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wczoraj wieczorem w Lublinie można było podziwiać niesamowicie barwny i wyraźny wieniec wokół Księżyca. Szukając informacji na jego temat natknąłem się na to forum i postanowiłem podzielić się zdjęciami. :)

 

http://picasaweb.google.com/jakberlb/ZjawiskaOptyczne#5531159359220576482

http://picasaweb.google.com/jakberlb/ZjawiskaOptyczne#5531159392902737986

 

Nie sądziłem, że mój aparat (Samsung S85) jest w stanie wykonać w miarę dobre zdjęcia tego zjawiska, ale po chwilowej zabawie z ustawieniami zaczęło coś wychodzić.

Edytowane przez Jakub_B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na tych zdjęciach nie widać halo wokół Księżyca tylko rozświetlone przez jego blask chmury

halo to okrąg lub jego część oddalony o 22o (lub 44) od jego tarczy. Wygląda trochę jak aureola pochodząca od optyki co jest wyraźnie widoczne na naszych fotkach

 

moje zdjęcie zrobiłem kompaktem Panasonic LZ8 na statywie z czasem ekspozycji 6 sekund przy ISO 200 i najkrótszej dostępnej ogniskowej

przy krótszych czasach halo było bardzo słabo widoczne lub wcale

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na tych zdjęciach nie widać halo wokół Księżyca tylko rozświetlone przez jego blask chmury

halo to okrąg lub jego część oddalony o 22o (lub 44) od jego tarczy. Wygląda trochę jak aureola pochodząca od optyki co jest wyraźnie widoczne na naszych fotkach

 

To wieniec. Była o nim już mowa w tym temacie, więc pomyślałem, że też napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wczoraj przed północą także obserwowałem halo wokół Księżyca. Takiego wyraźnego jeszcze nigdy nie widziałem. W ruch poszedł Canon 300D z obiektywem kitowym. Bez statywu zrobiłem takie fotki:

halo3.jpg

halo2.jpg

halo1.jpg

Czasy od 0,8 do 2 sekund

ISO 400-1600

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek po wschodzie Księżyca można było u mnie obserwować kilka zjawisk z grupy halo. Oprócz halo 22* pojawiły się oba księżyce poboczne, górny łuk styczny, łuk okołozenitalny i co szczególnie ciekawe - halo 9*.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie takie "prawiodłowe" halo jak opisał Zbyt widziałem przedwczoraj. I nie znając tego wątku starannie policzyłem pomień mojego halo (nad Wrocławiem) wynosił trochę ponad 20 stopni. Policzyłem odkładajac na niebie na szerokość palców trzy środkowe palce dłoni wyciągnietej ręki - na odcinku od Księżyca do obręczy halo. Wyszły ponad 4 takie trójpalcówki => ponad 20 stopni {4x5}.

 

Przy okazji pytanko. Jak zaczynałem astro-amatorke (ponad rok temu) to Łysy jakoś tak niżej latał nad horyzontem niż ostatnio. Wadziły mi w obserwacjach anteny na dachu naprzeciwko. Jestem tym zdumiony, że teraz tak wysoko lata. A ile - najwyżej nad horyzontem - w stopniach mamy szanśe w Polsce go zobaczyć - 55*stopni czy więcej. Całe szczęście, że mój tani montaż (pod refraktorem sk 70/700) AZ2 pozwala wysoko zdzierać lunetę :)

 

No niby sam mógłbym odpowiedzieć sobie na to pytanie przyspieszajac niesamowicie czas (tempo) w Stellarium! Ustawiajac Łysego jako "w centrum" obrazu. Ale mógłbym oczopląsu dostać :D {jak wtedy co patrzyłem jak śmiagają księzyce Jowisze wkoło Jowisza - sprawdzając wiadomość uzyskaną od PanasaMarasa - że zawsze sa w jednej linii gdy patrzymy z Ziemi - co okazało się prawie dokładną prawdą (z drobnymi odchyłkami tylko)} :yes:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Udało mi się sfotografować z mojego balkonu halo księżycowe, właściwie tylko jego dolną część. Zdjęcie robione z ręki, niezbyt dobrej jakości, w miarę widoczne, robione w Gdańsku 15 lutego ok 20.00. Nastepnego dnia zaobserwowałam niepełny pierścień halo - łuk

z jednej strony.

Jak mówi stare przysłowie: "Halo wokół Słońca lub Księżyca, w lecie deszcz, w zimie śnieżyca".

ZM.jpg

 

No i dzisiaj popadało i pomroziło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj w Trójmieście było widoczne kolejne halo księżycowe ok godz. 20. Zanim dotarłem do domu po aparat pojawiły się chmury i zaczęło powoli zanikać ale coś tam udało się sfotografować. Później wrzucę moją fotkę. Czyżby znów miał spaść śnieg ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wracając z wyprawy na Drakonidy po drodze do Polski w środkowych Niemczech zobaczyłem halo z księżycami pobocznymi oraz z górnym łukiem stycznym.

Canon 500D + kit, 2sekundy z ręki.

 

09.10.20011 19:50

 

pozdrawiam Jakub M.

halo.JPG

Edytowane przez jakub880
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.