Skocz do zawartości

soczewka barlowa


krisu

Rekomendowane odpowiedzi

witam :)

 

chciałbym kupić sobie soczewkę Barlowa do obserwacji planet (albo może polecicie mi coś innego tylko żeby planety było lepiej widać :)) tylko nie mam pojęcia którą wybrać... mam Syntę Dobson 200/1200 i dwa okulary (Super-Plossle) dołączane do niej

 

może mi coś doradzicie? :)

 

 

Pozdrawiam :)

 

 

PS. szukałem na forum, ale niewiele znalazłem, więc jeśli taki temat był to zamiast krzyczeć podajcie linka :szczerbaty:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jeśli Barlowa chcesz używać wraz z tymi okularami z zestawu Synty, to weź ... okular ortho, jeśli nie nosisz okularów na nosie, albo LV- jeśli wolisz (musisz mieć) LER. Wydaje mi się, że ogniskowa 6-7 mm byłaby OK, nawet ze wskazaniem na 7 - w każdych warunkach mógłbyś obserwować (niezależnie od seeingu).

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje barlowa soligora 2cale. Na astronocach oceniony bardzo dobrze i uznany w szeregach syntowcow. Zwieksza ci sie automatycznie gama powiekszen i masz sprzet jakiego przez sporo czasu nie zmienisz. Oczywiscie dobra alternatywa jest LV 6mm (ktorego tez chce nabyc i jakis LV). Ale moim zdaniem warto zobaczyc czy cieszy cie powiekszenie jakie daje 10mm+barlow czy tez moze potrzeba ci wiekszego powera. :Beer: Pozdrawim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Barlowa chcesz używać wraz z tymi okularami z zestawu Synty, to weź ... okular ortho, jeśli nie nosisz okularów na nosie,

akurat noszę okulary na nosie;P

 

a czym się różnią te okulary ortho?

 

albo LV- jeśli wolisz (musisz mieć) LER. Wydaje mi się, że ogniskowa 6-7 mm byłaby OK, nawet ze wskazaniem na 7 - w każdych warunkach mógłbyś obserwować (niezależnie od seeingu).

to samo pytanie co wyzej - czym sie wyrózniają te okulary LV? i co to jest LER?

 

Ja proponuje barlowa soligora 2cale.

tylko że te okulary co mam to są chyba 1,25' więc 2 cale (chyba) nie pasują

 

 

te okulary co mam to Super Plössl 25 mm i 10 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat noszę okulary na nosie;P

 

a czym się różnią te okulary ortho?

to samo pytanie co wyzej - czym sie wyrózniają te okulary LV? i co to jest LER?

tylko że te okulary co mam to są chyba 1,25' więc 2 cale (chyba) nie pasują

te okulary co mam to Super Plössl 25 mm i 10 mm

 

Ortho to typ okularów wyruzniający się wspaniałymi obrazami planet (wspanmiałe to żecz względna), niestety głównym problemem jest małe LER około 6-7 mm.

 

LER to odległość w jakiej musisz mieć oko aby widziec całe pole widzenia okularu. Czyli jeżeli LER ma około 6 mm to bedziesz żęsami smyrał okular, a jeżeli masz okulary w dodatku no to juz hardkor ;)

 

LV to okulary lantanowe daja równiez świetne obrazy planet (jest ostry spór które okulary są lepsze LV czy orto) maja wieksze pole widzenia, ale sa droszsze :/ i mają LER na poziome 20 mm!! Czyli ponad 3 razy większy !

 

Barlow Soligrola jest na 2 " ale ma przejśćówke na 1,25" więc problemu nie ma.

 

Pozdrówko !

 

P.S. Ja ma ten sam teleskop i zbieram na LV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiele osób ma takie dylematy, czy do istniejących okularów dokupić barlowa, czy zainwestować w dobry okular planetarny

masz 10 mm - to jest x120 z barlowem x240, przy realiach naszego seeingu i jakości planetarnej plossla, to rozwiązanie nie wzbudza we mnie entuzjazmu

 

Chociaż z drugiej strony, jeżeli kupisz do zastosowań planetarno - księzycowych dobrego barlowa (np. ultime) to powinien współpracować całkiem fajnie, tym bardziej jak w przyszłosci dokupisz sobie jeszcze jakiś średnioogniskowy okularek

Z dobrego barlowa zawsze mozna mieć pożytek

 

Zaznaczam jednak, że dobry barlow to wydatek wiekszy niż okular ortoskopowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, a mam jeszcze pytanie jak to będzie mniej więcej widac przez te okulary ortho/LV i barlowa z super plosslem 10mm?

bo jak patrzyłem na Jowisza przez tego Super Plossla 10mm to było to widac mniej więcej tak:

 

jowiszde8.jpg

 

Na logike w okularze o dwa razy mniejszej ogniskowej czyli 10mm/2=5mm bedziesz miał 2 razy większy obraz tarczy. Ale trzymając się ograniczenia seeingu 7mm, będzie większy jowisz o 3/7. Zawsze coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LER to odległość w jakiej musisz mieć oko aby widziec całe pole widzenia okularu. Czyli jeżeli LER ma około 6 mm to bedziesz żęsami smyrał okular, a jeżeli masz okulary w dodatku no to juz hardkor ;)

Ja bym raczej powiedzial, ze LER to duzy ER, bo:

ER - eye relief - zrenica wyjsciowa i moze przyjac rozne wartosci liczbowe

LER - long eye relief - duza (dluga) zrenica wyjsciowa, i jest raczej okresleniem a nie liczba...

ale czepiam sie ;)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to na razie zdecyduję się chyba na tego barlowa 2" :)

 

znalazłem taką ofertę w Astrokraku:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=230

 

tylko w opisie jest takie cos:

dostosowana do okularów o średnicy oprawy 2" lub 1,25" wraz z redukcją na 1,25" z "clamping ringiem".

czyli rozumiem z tego że w zestawie jest już przejściówka z 2" na 1,25" tak?

 

aha i jeszcze z ciekawości ;) co to jest ten clamping ring?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie do tego barlowa masz przejściówkę z 2" na 1 1/4", a clamping ring to pierścień, który dociskasz śrubką, a on sam zaciska się na całym obwodzie tulei okularu. Bez clamping ringa śrubka dociska okular punktowo. Clamping ring widać na załączonej fotce w złączce kątowej i w Powermate.

clamping_ring.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Zdjęcia zrobiłem telefonem.. przystawiając do okularu Synty 8"

Czekam na Canona 350D i tutaj mam pytanie:

 

Czy istnieje jakiś "barloł" któym można zwiekszyć powiększenie przy fotkach w "ognisku" ????

 

Tak. Istnieje. Do tego celu sa soczewki barlowa od tych najprostszych za 100pln po takie wypasione dedykowane pod astrofoto za 1000$ od TV. Wsadzasz w wyciąg Synty barlowa, w barlowa kamerkę lub aparat bez obiektywu i focisz w ognisku. Mała uwaga. Synta po wsadzeniu do wyciągu standardowego barlowa x2 da ci prawie 2,5 metra ogniskowej - hardcore do uprowadzenia recznego na dobsonie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Mam Barlowa 1 1/4" Vixena - średnica nie jest za mała?

Co do prowadzenie, to nawet się nie łudze... licze na planetki i Łysego przy krótkim czasie i wysokiej czułości. Jest jakiśpierścień do mocowania lustrzanek? Ile to kosztuje, gdzie mozan dostać?

 

Pozdrawiam,

bienn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Mam Barlowa 1 1/4" Vixena - średnica nie jest za mała?

Co do prowadzenie, to nawet się nie łudze... licze na planetki i Łysego przy krótkim czasie i wysokiej czułości. Jest jakiśpierścień do mocowania lustrzanek? Ile to kosztuje, gdzie mozan dostać?

 

Pozdrawiam,

bienn

 

Szukaj wszelkich złącz i pierścieni w DO lub w AK. Na pewno i tu i tu dobiora Ci co potrzeba. Powiedz im co chcesz zrobić, a oni powiedzą ci co potrzebujesz i jak to połączyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napalajcie sie tak na tego Soligora 2". Bardzo przeciętnym ci on jest.

 

Pozdrawiam.

 

 

Przeciętnym ci on jest?

 

Na astronocach go dobrze ocenili. Pod jakim względem jest przeciętny? Dużo ludzi go ma lub zamierza kupić, więc dobrze by było abyś Hans sprecyzował dlaczego przeciętny?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętnym ci on jest?

 

Na astronocach go dobrze ocenili. Pod jakim względem jest przeciętny? Dużo ludzi go ma lub zamierza kupić, więc dobrze by było abyś Hans sprecyzował dlaczego przeciętny?

Pozdrawiam

 

Pod włos mnie bierzesz :)

 

Ścina detal obrazu (dosyc mocno), generuje odblaski (spore), wprowadza chromatyzm (niewielki, ale wprowadza).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.