Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

W czasach początku astronautyki których byłem świadkiem zawsze używało sie zwrotu: ten satelita, zamiast: "ta satelita", sztuczny satelita, nigdy zaś "sztuczna satelita", tych księżyców, zamiast "tych księżycy" itp. dziwolągi. Co się porobiło z tym językiem? Chociaż sam nie jestem "orłem" poprawnosci językowej, czy gramatyki, to takie zwroty mnie dziwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach początku astronautyki których byłem świadkiem zawsze używało sie zwrotu: ten satelita, zamiast: "ta satelita", sztuczny satelita, nigdy zaś "sztuczna satelita", tych księżyców, zamiast "tych księżycy" itp. dziwolągi. Co się porobiło z tym językiem? Chociaż sam nie jestem "orłem" poprawnosci językowej, czy gramatyki, to takie zwroty mnie dziwią.

To już weszło do pospolitego języka nawet wśród astroamatorów i w sumie nie ma się czemu dziwić, bo język ewoluuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj spoglądając na Calsky, pomyślałem że możnaby spróbować cyknąć zdjęcie ISS'a.

O 20:45 nastąpił niski przelot stacji. Miało to być moje pierwsze tego typu zdjęcie, byłem naprawdę podekscytowany.

Nie obyło się bez różnych ,,przeciwności losu'' - na ,,polu walki'' skapnąłem się że mój wężyk wpustowy nie jest podłączony do aparatu także na chybił trafił próbowałem wczepić kabel do gniazda USB.

Udało się, zobaczyłem poruszającą się ,,gwiazdę'' i CYK! Spust migawki włączony, z osłupieniem gapię się na lot stacji i zacząłem myśleć co z tego zdjęcia wyjdzie.

Ach! SUPER!

 

kISS_zakop_Robert.jpg

 

A tu taj zdjęcie w pełnej rozdzielczości: ISS

 

Na zdjęciu widzimy ISS i pełno chmur. Chmury podświetlane są przez łunę z Zakopanego. Bardzo mi się podoba ten efekt, nie myślałem że nabiorę kiedykolwiek sympatii to tych świateł :szczerbaty: .

 

To jest mój pierwszy raz (mówią że najlepszy :Boink: ). Niedługo nakarmię was następnymi fotami! :Beer:

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Wczora ok 22.30 po raz pierwszy widzialem przelot stacji. Jakie bylo moje zdziwienie ze tak jasny punkt przelatuje dokladnie nad moja glowa i caly przelot moge sledzic. Akurat w trakcie przelotu mialem tylko szukacz 10x50, ale i tak stacja zrobila na mnie wrazenie. Nie spodziewalem sie ze bedzie tak "swiecic" i ze jest az tak duza. Predkosc przelotu tez jest imponujaca, co jednak moze byc przeszkoda w trakcie gdy bede stacje ogladal przez moja Synte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przdd chwilą obserwowałem ISS. To moja najbardziej udana obserwacja. 48x i widać bardzo dobre detale- nigdy wcześniej nie zauważałem tylu "chropowatości" na Stacji- to te wszystkie moduły itd.

Dokonałem też rzeczy absurdalnej, gdy Stacja była około 30 stopni nad horyzontem. Zwiększyłem power do 200x. Było naprawdę ciężko utrzymać ją w polu, ale poradziłem sobie i z tym- po delikatnej zmianie ostrości widziałem niesamowite detale- rozdzielony na dwie części panel słoneczny i "kreski" na nim, nie mówiąc już o wszystkich "dodatkach" czyli modułach itd. Seeing dzisiaj jest znakomity.

 

EDIT:

 

Adi, chyba 1200mm to za mało na foto...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja tez zachecony obserwacja krawata postanowilem sobie popatrzec na ISS.

Z powerkiem x32 bylo widac ogolny zarys ale szybkie przesuwanie i regulowanie ostrosci nie daly mi mozliwosci nacieszenia sie w pelni szczegolami.

Po przesiadce na x53 obraz sie jeszcze pogorszyl a potem zaleciala za okno.

Mimo wszystko fajnie sobie tak popatrzec na smieci nad naszymi glowami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Faktycznie, ciekawie wygląda pościg wahadłowca za stacją.

Obserwację poprowadziłem lornetka bo tylko to miałem pod ręką :angry:

Widok interesujący.

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.