Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluje fantastycznych zdjęć !

 

 

Być może zaśmiecę tylko wątek, a może uda mi się kogoś zachęcić do samodzielnych prób, w każdym bądź razie zamieszczam zdjęcie ISS'a sprzed paru dni które wykonałem... cyfrakiem z zoomem 12x i niczym więcej. Fotki strzelałem z ręki, ostrość ustawiona na Jowiszu, czas 1/20, f/3,3, ISO 1250. Oczywiście obrobione na komputerze (powiększone, zmniejszona jasność).

 

Tak to wygląda:

post-2939-1186935871_thumb.jpg

 

Nic ciekawego, ale dla kogoś bez sprzętu to naprawde radocha :)

Żeby tylko się nie okazło że to przypadkowe plamy ze źle ustawionej ostrości :)

 

Z innych zdjęc zwykłym aparatem udało mi się także zrobić zdjęcie księżycy Jowisza, tzn układ kropeczek na zdjęciu zgadza sie z układem wg. Stellarium. Na inne przyjdzie czas jak się pogoda poprawi.

 

Pozdrawiam

Luchio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według calsky dzisiejszy przelot ISS ma mieć -5 mag - goz 21:34

 

Appears 21h30m03s 0.8mag az:276.7° W horizon

Culmination 21h34m57s -5.0mag az:191.5° SSW h:66.5°

distance: 380.8km height above Earth: 351.0km

Disappears 21h36m33s -3.7mag az:113.9° ESE h:23.3°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalem plame!!!zanim dokoncze,to powiem,ze to nie plama,tylko kolejna lekcja...

Otóż,wszystko bylo gotowe,niebo bezchmurne stacja miala nadleciec w ciagu minuty,wtedy zobaczylem,ze korektor mojego teleskopu pokryl sie rosa,wiec cap za suszarke i w czasie kiedy 2 pary oczu wypatrywaly na jasnym niebie,nadlatujacej stacji,ja suszylem korektor....

Wysuszylem go,tylko ze ani jedna klatka avi nie byla ostra :Boink:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp, a na podstawie swoich obserwacji możesz powiedzieć że stacja miała jasność ok. -5mag?

Nie mogę. Chociaż była porównywalna z Wenus, z przed paru miesięcy, ale to takie subiektywne odczucie. Na pewno najjaśniejszy obecnie obiekt na niebie. Wyrażnie różniący się od kolorem ( pomarańczowy?! ) i jasnością. Ba! Nie punktowy dla gołego oka, chociaż to pewnie autosugestia.

 

ciemnego nieba

 

ps. dzisiaj zaliczyłem obydwa przeloty, sama radość.

pss. Wenus była jasniejsza.... po namyśle...

psss. w zenicie mialem do stacji jakies 320-350km. to 3 godziny drogi samochodem...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalem plame!!!zanim dokoncze,to powiem,ze to nie plama,tylko kolejna lekcja...

Otóż,wszystko bylo gotowe,niebo bezchmurne stacja miala nadleciec w ciagu minuty,wtedy zobaczylem,ze korektor mojego teleskopu pokryl sie rosa,wiec cap za suszarke i w czasie kiedy 2 pary oczu wypatrywaly na jasnym niebie,nadlatujacej stacji,ja suszylem korektor....

Wysuszylem go,tylko ze ani jedna klatka avi nie byla ostra :Boink:

 

Ja zerwałem pasek napędowy 5 sek. przed przelotem :szczerbaty: ale to było 7-mego a nie 13-stego ^_^

 

Kurcze, Lemarc tez gdzieś przepadł :rolleyes:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy ostatanie wieczory miałem zachmurzone i tylko przez szczeliny chmurach widziałem przeloty stacji, dlatego nawet nie ustawiałem sprzętu. Co do jasnosci to oceniam zgrubnie na ok. minus 3 mag. a kolor żółtawy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. dzisiaj zaliczyłem obydwa przeloty, sama radość.

pss. Wenus była jasniejsza.... po namyśle...

psss. w zenicie mialem do stacji jakies 320-350km. to 3 godziny drogi samochodem...

 

Pamiętaj że ISS nie zawsze jest TAK SAMO jasna. Wczorajsze przeloty nie były aż tak jasne... dzisiaj według Calsky ISS będzie teoretycznie jaśniejsza od Wenus :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem wątek z obserwacji astro, które miały wczoraj miejsce w Raniżowie i przypomniałem sobie, że wczoraj podczas pierwszego przelotu stacji obserwowałem to co koledzy. I teraz pytanie co to było? Być może gdzieś tutaj w wątku było już wspomniane o tym, ale wątek ma już naście stron i nie będe wszystkiego przeglądał.

 

Tuż po zachodzie Słońca postanowiłem przygotować się do obserwacji i wystawić instrumenty na balkon. W trakcie tej czynności nad zachodnim horyzontem pojawiła się stacja ISS, bardzo jasna jak na tę wysokość. W tym momencie (kilka stopni wysokości) mogła mieć ok. -2 mag. Ponieważ gdy stacja jest nisko to przemieszcza się wolniej postanowiłem dopaść ją wizualnie przez Taurusa 410 :szczerbaty: . Niestety w tym momencie uświadomiłem sobie, że nie mam jeszcze założonego szukacza. Pędem więc do mieszkania i po chwili z szukaczem w dłoni pojawiłem się na balkonie. Szybki montaż i spojrzenie na ISS. Co zobaczyłem o tym zaraz. Po wycelowaniu chciałem oczywiście spojrzeć na stację bezpośrednio przez teleskop. I tutaj spotkał mnie zawód. Zamiast obrazu ISS zobaczyłem bardzo jasną mglistą plamę :( Jaki błąd popełniłem? To zadadka :rolleyes:

 

A teraz wracam do obserwacji szukaczem. Otóż stacja miała wyraźny, jasny ogon. Ogon jak u komety. Obserwacja była krótka, w pośpiechu więc trudno mi opisać dokładnie, ale ta jasna smuga rozciągała się chyba tak jak u komet w kierunku przeciwnym do Słońca i miała z 2-3 stopnie długości. Oczywiście przemieszczała się razem z ISS. Wiem, że to nie złudzenie, bo widzieli to także koledzy oddaleni od Jarosławia o około 50 km. Co to było?

 

Ja mogę snuć przypuszczenia. Ale może ktoś wie :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilką obserwowałem przelot ISS przez SC10", z powerem 78x i juz na początku, kiedy byla jeszcze nisko nad horyzontem dostrzegłem wyraźnie panele baterii słonecznych koloru rudawego po obu stronach jaskrawego podłuznego centrum, wyraźnie ciemniejsze niż reszta. Z czasem kiedy stacja się zblizała coraz trudniej było obserwować ze wzgledu na większa predkość kątową i większa jasność (cieńsza warstwa atmosfery) .Wahadłowca nie wysupłałem, ale i tak się cieszę z tego co widziałem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ,co opisuje Robert,ale chcialem zapytac,czy w ostatnich dniach stacja zostala jakos obrocona?Z zapisu ostatniej,nieudanej obserwacji fotograficznej,pomijajac rozmycie obrazu,wynika,ze stacja byla,w czasie wczorajszego przelotu,zupemnie inaczej zorientowana w przestrzeni,co utrudnia identyfikacje jej elementow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle jak na początek Zawisza.

 

Nie wiem ,co opisuje Robert,ale chcialem zapytac,czy w ostatnich dniach stacja zostala jakos obrocona?Z zapisu ostatniej,nieudanej obserwacji fotograficznej,pomijajac rozmycie obrazu,wynika,ze stacja byla,w czasie wczorajszego przelotu,zupemnie inaczej zorientowana w przestrzeni,co utrudnia identyfikacje jej elementow.

Nie wiem czy my piszemy o tym samym ale tak coś mi... Do tej pory na zdjęciach pięknie wychodziły nam panele słoneczne ale wydaje mi sie że to były zazwyczaj te panele które misja STS 117 Atlantis zdemontowała, a gdzie wtedy były pozostałe panele? Gdzieś w cieniu lub inaczej zorientowane i teraz obawiam się czy one tak juz nie pozostaną :rolleyes:

 

 

PS Widzę że nam wszystkim w tym rozdaniu pogoda doskwiera :wacko:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle....

 

Dzięki, warunki nie pozwoliły na więcej. Zdjęcie zapostowałem w nawiązaniu do pytania Roberta. Widać 12 sierpnia panele były zorientowane niemal równolegle do osi naszych obserwacji. Gdyby ktoś posiadał fotki z 13-15 można by spokojnie ocenić zmianę orientację ISS, czy też samych paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.