Skocz do zawartości

Kometa C/2006 P1 McNaught


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

Czy komuś udało się już zaobserwować tą komete? Jeśli się rozpogodzi to spróbuje ja znaleźć. Jest mowa o tej komecie na astronomia.pl

 

A tu zdjęcie ze strony spaceweather.com

 

Dahle.jpg

i podane na stronie parametry zdjęcia: Nikon D70, 300mm f/5.6 lens, 800 ASA, 1s exp

 

Jak łatwo zauważyc na zdjęciu pewnie będzie to stosunkowo jasna kometa, jak się nie myle

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że o mało nie przegapiliśmy ciekawej kometki. W poprzednim roku nie była ona w zasadzie niewidoczna z Europy, a obecnie mamy kilka dni na to, aby odnaleźć ją rano kilka stopni nad wschodnim horyzontem. Kometa została odkryta w sierpniu 2006 jako obiekt 17 mag i od tego czasu była obserwowana z południowej półkuli, ale parę dni temu tempu wzrostu jasności mocno skoczyło i może mieć teraz ok. +2 mag i przez lornetkę widać wyraźny warkocz. Za kilka dni zniknie w promieniach Słońca, ale będzie widoczna w koronografie SOHO 11-15 stycznia. Ostrożne szacunki mówią o jasności w peryhelium ok. 0 mag, ale może osiągnąć nawet -10 mag!

 

Tyle udało mi się znaleźć na szybko.

 

Elementy orbitalne i efemeryda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, a nie wieczorem nad zachodnim horyzontem? Co patrzyłem w Atlasie powinna być w gwiazdozbiorze Tarczy.

Faktycznie. Obecnie kometa jest widoczna o 1645 na wys. 5* przy wys. Słońca -6*, a nad ranem przy tej samej wysokości Słońca na wys. 6*, czyli minimalnie lepiej. Poranna widoczność komety skończy się na dobre 10 stycznia, a na wieczornym niebie być może da się ją jeszcze wyhaczyć 12 stycznia na wys. 3* nad horyzontem (przy wysokości Słońca -4*), oczywiście pod warunkiem, że będzie dalej jaśniała tak jak teraz. Mamy parę dni na znalezienie dziurrry w chmurrrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być nie lada wyzwanie, pomimo tego że kometa jest stosunkowo jasna to jej wysokość nad horyzontem 3* jest mizernie mała. Jeśli pogoda się nie poprawi i będzie taki syf na niebie to niema najmniejszych szans żeby sensownie poobserwować kometkę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, jak to jest z "obietnicami ICM, ale siódmego rano na pewno będę próbować z podwójną uwagą.

post-2472-1167984050_thumb.jpg

 

Widział ją ktoś w ciągu ostatnich 2-3 dni? U mnie chmury rano i wieczorem robią mi niezłe "jazdy", odsłaniając różne kawałki nieba, ale skrzętnie omijając rejon, w którym powinna być kometa.

 

Skoro już o tych "jazdach" pisałem, to akurat TERAZ mam cały wschód wolny od chmurek. Przed wschodem Słońca wolny był ino ... zachód...

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie na dzisiejszą stronę APOD gdzie jest fotka tej komety zrobiona przez Jagera.

 

Świetna fota, szczena opada :blink: A pogoda u nas jak w porze deszczowej :angry::burza: Ja znalazłem w sieci takie zdjecie:

 

 

2006p1_0501_100mm.jpg

 

 

Wogóle bardzo dobra strona jesli chodzi McNaught'a: http://www.kometarium.com/2006p1.html (strona po niemiecku, wiec gdyby ktos nie wiedzial, to górna mapka to widok przy zachodzie, a dolna przy wschodzie słońca).

 

 

Pozdrawiam i Jodłowskich warunków!

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że liczyłem dzisiaj na chwilowe przejaśnienie, więc pojechałem za miasto w kierunku na kometę mniej więcej, ale horyzont nie był wolny od chmur, tylko szpary się tworzyły i niczego lornetką nie wypatrzyłem. Parę lat wcześniej to się człowiek uganiał za kometami jak ten Jager, tyle że nie dalej niż w promieniu 20 km. od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś rano troche się przecierało niebo, nawet były dość duże przerwy w chmurach, ale jak zmierzałem do szkoły to już tylko chmury i deszcz, który zaczął padać... :burza:

 

Może jutro rano się uda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (nie napisze polowałem bo jeden z użytkowników forum ma mi to za złe :P) szukałem na niebie komety C/2006 P1 o godzinie 7 rano. Na choryzoncie miałem około 2-3 stopni czystego nieba reszta chmury, niestety na komete się spóźniłem jakieś 15 minut prawdopodobnie bo było już po jej wschodzie i by ła w chmurach, ale troszke się przejaśniło i o godzinie 7.36 (w miejscu gdzie za 10-15 minut miało wzejśc słońce mniej więcej) zobaczyłem punkcik jasny. Wdg CdC _moim zdaniem_ bliżej było mu do Marsa (chociaż wątpie ze względu na jasnośc) ale mógł to byc też Jowisz co sądzicie o tym? Może to było zupełnie co innego?

 

Jutro znowu wstaje rano, tyle że tym razem troche wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewidziałem jej jeszcze :Cry:

Ciągle chmury na podlasiu.

 

 

=========

Tymczasem kilka animacji. POLECAM !

 

 

http://www.kometarium.com/2006p1_anim.html (SWF flash 3,09 MB)

http://vidar.grense.no/objekter/kometer/McNaught/Bilder.htm (WMV na górze 8,81 MB)

http://i112.photobucket.com/albums/n179/co...ht/mcnaught.gif (GIF 4,15 MB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony wieczornymi obserwacjami komety poszedłem wczoraj rano uzbrojony w cyfrowy aparat i kronosa 20X60. Na stanowisku byłem o 6.45, a o 7.00 ukazała się kometa. Najlepiej była widoczna o 7.10 to znaczy jakieś 40 minut przed wschodem słońca.

Pięknie widoczne jądro i dość długi i rozłożysty warkocz. Po godzinie 7.20 przyszły stratocumulusy, ale nawet wtedy to znaczy niecałe pół godziny przed wschodem słońca widoczny był warkocz, co świadczy o dużej jasności komety. Kometę było widać gołym okiem w rozpalających się zorzach.

Kometę udało mi się uchwycić na fotce zwykłym kompaktowym aparatem cyfrowym ( Panasonic DMC-LS2) jest widoczny nawet warkocz. Zdjęcie robiłem na statywie, ISO 80 i 1 s naświetlanie, do tego trzykrotny zoom.

 

C_2006_P1_McNaught2.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.