Skocz do zawartości

Kometa C/2006 P1 McNaught


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o 16.20 wyładowałem synte na wielkim polu. U nas w Wielkopolsce (jak sama nazwa wskazuje) sa naprawdę wielkie połacie z majaczącym w dali horyzontem. Był porywisty wiatr i wreszcie brak chmur. Wiedziałem dokładnie gdzie celować ale mimo to czesałem szukaczem a później plosslem horyzont po słonecznej łunie i wiecie co zobaczyłem? dokładnie nic. :szczerbaty:

Przeziąbłem, ubrudziłem nogawkę od klęczenia na błocie, przy dobie, jakby coś tam było bym to zobaczył w 20 cm lustrze

Prawda jest taka : McNaught jest zbyt blisko słońca i nie da się jej już zobaczyć, jak przedmówca będę czekać na coś innego.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachodzie były chmury, ale mała dziurka wystarczyła, żeby przez minutę lub dwie pooglądać kometkę. Gołym okiem była słabo widoczna (Słońce tylko 4* pod horyzontem), ale w Maku przy powiększeniu 50x wyglądała ślicznie. Zewnętrzna otoczka przechodzi w warkocz w ciekawy sposób, po obu stronach głowy widoczne są jakby wąsy wyginające się w górę. Szkoda że wiał taki wiatr i wszystko się trzęsło, ale i tak jestem hepi :) Jeszcze fotka przez Celestrona 80ED:

DSC_6177_850.jpg

 

I to by chyba było na tyle, jeślichodzi o tą kometę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje szukać jej za dnia. Próbowałem trochę dzisiaj z filtrem czerwonym i okularach przeciwsłonecznych na nosie, ale raz że pogoda była tylko chwilowa, dwa, miałem silne refleksy słoneczne w ED-ku od przejściówki. Nim je skasowałem dorabiając diafragmę, zachmurzyło na dobre.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna, rzecz ... Spójrzcie na animacje z LASCO C3

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/LATEST/current_c3.mpg

 

Na godzinie jedenastej oczywiście wkraczająca kometa, ale po "przeciwnej" stronie, na godzinie piątej jakiś obłok jakby CME ale zmierzający ku Słońcu :blink:

 

Czyżby to jakiś odblask od komety ? Dziwne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez wczoraj zauwazylem, ze cos leci nie w tym kierunku co nalezy, ale rzeczywiscie wyglada to na odblask.

 

poza tym teraz obraz wyglada jakby zmienily sie parametry wykonywania zdjec i jest o wiele mniej przepalen. jest mozliwe, ze zespol soho zmniejszyl czas naswietlania?

 

edit:

i jeszcze z nowosci, polska fotka na APOD: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070113.html

Edytowane przez aph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://apod.oa.uj.edu.pl/apod/astropix.html

Chcieliście polskie zdjęcie komety na APODzie, to macie! Nie jest to fota Papatkiego, nie ma ptaków, ale jest Andrzej Sawow i Kraków.

 

P.S. O ułamek sekundy mnie tu wyprzedzono ;)

 

 

Serdecznie mam dość zdjęć. Ja chcę obserwować a nie oglądać zdjęcia i niszczyć wzrok przed kompem.

Może ktoś wyczaruje pogodę. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.