Skocz do zawartości

pomózcie jestem zielony


adrianeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Z Zamościa jest Darek Smoląg i Solar, może oni Ci coś pomogą :unsure:

 

edit: jesli bedzie Ci sie chciało jechać 50km to zapraszam na obserwacje do mnie jak pogoda sie poprawi.

 

Czytałem wasze posty i widzę że wszyscy chcecie być ojcami chrzesnymi Adrianka :lol:

W Zamościu nie ma Darka Smoląga obecnie studiuje w Poznaniu, zdobyłem jego numer komórki.

 

Więc czekam aż Adrianek napisze do mnie na PW aby się jakoś umówić na pierwszą lekcję :rolleyes:

 

Arwe wykonałeś dobrą robotę, to chyba będzie najwiekszy sprzęt w Zamościu, (nie wiem co miał Darek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam za to coś innego w głosie niektórych kolegów, tj. przeświadczenie: skoro myśmy nie mieli jako nowicjusze takiej rury, to tym bardziej koleś który jest totalnym laikiem pod rzadym pozorem nie może takiej mieć bo to profanacja i brak szacunku. Niech kupi lornetkę bo taka do niego pasuje.

A ja powiem – bzdura!!! :szczerbaty: fajnie, że kupił synte 8” i fajnie Arwe żeś mu ja doradził...

 

 

Brawo :Beer:

Dokładnie to samo chciałem napisać.

 

Pozdrawiam Ignisdei. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o użytkowanie i przechowywanie teleskopu to najważniejsze.

 

1. Nie kierować bezpośrednio na słońce bez specjalnego filtra słonecznego (dobrze umocowana folia Bader). Przy obserwacjach słońca nigdy nie posługiwać sie szukaczem (ma być zakryty dekielkami).

2. Przechowywać w suchym miejscu, zawsze zakryty deklem, a w wyciągu okularowym zaślepką.

3. Nie dotykać lustra ani lusterka wtórnego (nie przecierać szmatką ani pędzelkiem). Przy twoim stanie wiedzy na temat teleskopów czynności te wykonywać najlepiej za pomocą innego doświadczonego kolegi obserwatora (i to tylko wtedy gdy to jest naprawdę konieczne). Drobne pyłki nie wpływają na jakość obrazu, ja obecnie mam tak upaćkane lustro że większość kolegów pewnie by padła z wrażenia.

4. Przy przenoszeniu teleskopu unikać uderzania tubą o otaczające przedmioty (podłoże, barierki, itp.).

5. Po skończonych obserwacjach zwłaszcza teraz gdy jest zimno zakrywamy teleskop deklami po czym jeśli to możliwe wnosimy najpierw do pomieszczenia gdzie jest umiarkowanie ciepło (ganek, garaż, klatka schodowa) i ustawiamy z dala od grzejników. Po pewnym czasie gdy teleskop nabierze temperatury pomieszczenia (wyższej od tej na zewnątrz) chowiemy go np. do ciepłego pokoju. Taka procedura ochroni optykę przed zaparowaniem i zabrudzeniem. Innym dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie teleskopu w najchłodniejszym (mało zakurzonym) pomieszczeniu budynku, ja np: mam telepa postawionego w spiżarce (zimą jest tam ok. 5st.C, jest czysto i umiarkowanie wilgotno).

6. Okulary do teleskopu również przechowujemy zakryte zaślepkami, podobnie jak sam teleskop po zakończonej obserwacji (zwłaszcza zimowej) zakładamy zaślepki a dopiero potem wnosimy do domu. Do czyszczenia okularów używamy specjalnych szmatek z mikrofazy (można je kupić u optyka - tego od okularów które nosimy na nosie :D ) lub innych urządzeń które są opisane na forum. Przy czyszczeniu trzeba naprawdę uważać (nie naciskać na soczewki, większe pyłki przed przetarciem mikrofazą zdmuchujemy gruszką gumową).

 

To tak z grubsza najważniejsze rzeczy przy konserwacji i częściowo obsłudze teleskopu, resztę informacji na podstawie tych punktów znajdziesz w dziale "Baza wiedzy forum", w dziale "sprzęt astronomiczny"oraz licznych wątkach w innych działach.

 

Astronomia to pasja na całe życie, można się godzinami wpatrywać w stosunkowo niezmienne rzeczy jak mgławice, galaktyki, gromady gwiazd czy księżyc. Można też obserwować bardziej dynamiczne a nawet niepowtarzalne zjawiska jak:meteory, komety, planetoidy, gwiazdy zmienne, zaćmienia słońca, księżyca, dynamiczne powierzchnie niektórych planet .

Ja obecnie poluję na kometki (nawet te najsłabsze, zupełnie nie efektowne)oraz na meteory bo wiem że niektórych z tych zjawisk nigdy więcej nie będzie mi dane zobaczyć.

 

Udanych obserwacji.

Pamiętaj że prawdziwy astromaniak musi byś tak cierpliwy i wytrwały w swoich obserwacjach jak bardzo nieogarniony jest wszechświat (zarówno w swoich rozmiarach jak i tajemnicach).

 

1. Ja bym nie zalecał żadnych obserwacji słońca na początek... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche nie miła atmosfera się prze zemnie zrobiła, teleskop zamówiłem przed rozmową z Arwe, telepa złozyłem bez problemów sam, z noszeniem też jest dobrze i mam 154cm, narazie nic nie ogladałem bo zła pogoda, chociarz w czoraj czyli 10.01 pobłądziłem po niebie z okularem 25, i zobaczyłem durzo gwiazdek, a co dotego słońca to wiem czytałem już o tym, czytam troche niebo na weekend, no i forum, jak bedzie się zapowiadać lepsza pogoda to może skontaktuje się z osobami z zamościa, a czy ktoś wie dlaczego w delta optical nie ma filtra LPR, bo zauważyłem że lampy wokół mojego domu jednak troche przeszkadzają, i czy wiecie ile taki kosztuje i czy w zamościu jest jakiś sklep astronomiczny :rolleyes:

Edytowane przez adrianeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche nie miła atmosfera się prze zemnie zrobiła, teleskop zamówiłem przed rozmową z Arwe, telepa złozyłem bez problemów sam, z noszeniem też jest dobrze i mam 154cm, narazie nic nie ogladałem bo zła pogoda, chociarz w czoraj czyli 10.01 pobłądziłem po niebie z okularem 25, i zobaczyłem durzo gwiazdek, a co dotego słońca to wiem czytałem już o tym, czytam troche niebo na weekend, no i forum, jak bedzie się zapowiadać lepsza pogoda to może skontaktuje się z osobami z zamościa, a czy ktoś wie dlaczego w delta optical nie ma filtra LPR, bo zauważyłem że lampy wokół mojego domu jednak troche przeszkadzają, i czy wiecie ile taki kosztuje i czy w zamościu jest jakiś sklep astronomiczny :rolleyes:

 

 

Chodzi ci chyba o filtr LP?? Jeśli tak to zerknij tu: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=211

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bo mi w instrukcji pisłao lpr i czytałem już troche niebo na week ogladałem obrazki, wiem że chmurki to nie jakieś byle coś, jest dobrze zkolimowany i nie ma śrubek do kolimacji nie weim co z tym zrobic, muszę jeszcze dobrze szukacz ustawić, a czy szukacz ma cos wspólnego z lornetką i czy mógby ja zastąpić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bo mi w instrukcji pisłao lpr i czytałem już troche niebo na week ogladałem obrazki, wiem że chmurki to nie jakieś byle coś, jest dobrze zkolimowany i nie ma śrubek do kolimacji nie weim co z tym zrobic, muszę jeszcze dobrze szukacz ustawić, a czy szukacz ma cos wspólnego z lornetką i czy mógby ja zastąpić

 

 

tu masz wątek ze śrubami do kolimacji synty !

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=13958&hl=

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki już czytałem, Solar narzie nie bede mógł przyjsć do ciebie, dopiero w lutym byśmy mogli coś zrobić,

i czy tylko podczas obserwacji mam zdejmować taki koreczek na pokrywie, czy całą pokrywe

Edytowane przez adrianeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wyboru sprzętu! Przez ten teleskop zobaczysz dużo.

Początki są zawsze trudne. Nie zniechęcaj się. Koledzy dobrze Tobie radzą. Dużo czytaj, tu na forum sporo się nauczysz i zdobędziesz niezbędną wiedzę nazwijmy ją teoretyczną. Wiedzę praktyczną zdobędziesz sam, ucząc się nieba i je obserwując.

Każdy z nas kiedyś zaczynał obserwować nocne niebo. Każdy z nas podobnie jak Ty, był na poczatku zielony w tym temacie.

Ty jednak jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że masz bardzo dobry teleskop. rzadko kto z nas miał od razu taką "armatę" na początek.

Nie rozumiem tej nutki zazdrości w niektórych wypowiedziach... To zupełnie pozbawione sensu.

Na szczęście masz tu na forum zdecydowaną większość życzliwych osób, które pomogą Tobie w wielu kwestiach. Na tych osobach zawsze możesz polegać i liczyć na pomoc z ich strony.

Sam jak zapewne zauważyłeś, również mam Syntę 8". Z tego teleskopu faktycznie jest kawał rury, ale przynajmniej coś już można zobaczyć. Jeśli masz jakieś pytania, to pytaj. Chętnie odpowiem i pomogę. Na mnie możesz liczyć.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przez 15 min było ładne niebo nawet zobaczyłem :helo: "gromadke" z około 7 dużych ładnych gwiazd się składała i kilkudziesieciu mniejszych, ale po chwili całe nie bo było w chumarach :burza:

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=25 coś do tego podobnego widziałem

Edytowane przez adrianeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adrianeczek

 

- Ja bym po każdych obserwacjach, wyciaganiu, chowaniu i przenoszeniu telepa pamietał o "wkręcaniu" wyciągu w teleskop tak by przy przypadkowym stuknięciu o ścianę lub coś podobnego jakoś się nie przekosił

- Zrób sobie kolimator z pudełka po kliszy - dość przydatny

- Skombinuj sobie jakąś walizeczkę plastikową ( np po wiertarce ) lub kup gotową walizkę uniwersalną w jednym supermarketów budowlanów ( ta na zdjeciu w BRICOT kosztuje 14 PLN ) do której skombiuj jakąś gąbkę lub styropian ( gorzej bo się kruszy ) i przyklej jakąś białą folię gdzie podczas obserwacji będziesz kładł okluary ( na białym w ciemnościach lepiej widać ). W tym trzymaj sobie szkiełka i inne duperele - wygodniej i są czyste, suche i bezpieczne....

walizaki-0.JPG

walizaki-1.JPG

- Jak tylko będzie cie stać to kup w pierwszej kolejności ( pewnie z kolejnością nikt się ze mną nie zgodzi : ) zielony laserek jako celownik - to jest super mega pomocna rzecz przy wyszukiwaniu obiektów ( wg. mnie - a doświadczenia mam nie za wiele ), szczególnie jak sie nie ma lornetki. Uważam, iż przy zwykłym szukaczu to se można co najwyżej kark skręcić. Poza tym taki laserek to super fajna zabawka - cena na allegro około 350-400 PLN ( o mocy 25mW )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.