Skocz do zawartości

UPADKI METEORYTÓW, BOLIDY 2007


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

A wczoraj 27.06.2007 około godziny 21:07 UT coś hukło

a następnie posypała się jakby garść lodu na dach sąsiada

tego co ma hurtownie warzywną. Akurat byłem w toalecie

i okno mam w stronę jego dachu więc słyszałem dokładnie.

Może ma to jakiś związek z materią z komety 7P/Pons-Winnecke ?

Nie trzeba szukać aż tak daleko...

Czytalem kiedyś że za takie przypadki odpowiedzialne zwykle bylo oblodzenie skrzydel samolotów badź też... opróżniane zawartości ich toalet :D

Edytowane przez DARK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba szukać aż tak daleko...

Czytalem kiedyś że za takie przypadki odpowiedzialne zwykle bylo oblodzenie skrzydel samolotów badź też... opróżniane zawartości ich toalet :D

 

Podczas seminarium meteorytowego PTM w Olszytnie 20.04.07 jeden zprelegentów wygłosił

referat w którym było przedstawione ze " z nieba" nie tylko spadają kamienie ale też

kawały lodu, dziwne pyły, i nawet galaretowate substancje :blink:

Niestety nie uczestniczyłem w nim więc nieznam szczegółów

Dziwne i ciekawe

 

Ale z samolotem to oczywiscie najprostsze i jasne wyjaśnienie

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos cos wie wiecej na temat przelotu i wybuchu bolida nad Chorwacja (26 lipiec 2007) ?

 

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=...ArticleId=54933

Euzebiusz

 

Np TUTAJ ;)

 

-------------------------------------------------------------------------

 

>>>>UPADEK METEORYTU KOLUMBIA

 

94b82d319cf07a8a.jpg

6 Lipca 2007 w kolumbijskiej wiosce Barrio Mariano Ramos koło Cali w godzinach popołudniowych (16:10) nastąpił upadek meteorytu. Kobieta, która znajdowała się w tym momencie w mieszkaniu na piętrze usłyszała głośny grzmot na zewnątrz aby po chwili usłyszeć kolejny tym razem dźwięk upadającego przedmiotu na dach jej domu. Syn, który również.......

 

Więcej na:

 

Upadek meteorytu Kolumbia

 

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skad wiadomosc, ze fotki i filmy sa fotomontazem?

 

Na powyższej fotce, którą wkleiłem wcześniej widać niebo o zachodzie Słońca a bolid

przeleciał o dwunastej w południe, następny błąd to ten łuczek podczas jonizacji jakby

zrobiony przez wadę obiektywu szerokokątnego typu rybie oko, ale nie kabel powyżej

jest prosty jak drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie nie zgodze z Twoim rozumowaniem....niebo na zdjeciu jest ciemne jak o zachodzie, to wina automatycznej ekspozycji. O 10 rano fotografujac bardzo jasny obiekt na niebie uzyskamy taki wlasnie efeklt. Dlaczego drut na pierwszym planie jest prosty a tor lotu bolidu zakrzywiony? Chyba dlatego, ze bolid nie lecial po linii prostej, on spadal po luku, tracil gwaltownie szybkosc.

Euzebiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to bolid

 

Po pierwsze:

Pierwszy filmik istnieje w sieci od przynajmniej roku. Bolid poleciał tydzień temu.

 

Po drugie:

http://www.spaceweather.com/

 

"Warning: This not the fireball"

 

Po trzecie:

Nie wygląda to poprostu na bolida wygląda sztucznie

mówi to osoba która obserwuje meteorki od 10 lat , no prawie 10 ;)

 

A pozostałe 2 fimliki wyglądają wręcz komicznie. Jakieś kłeby dymu lecą ;)

 

 

 

Pozdrawiam,

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...O 10 rano fotografujac bardzo jasny obiekt na niebie uzyskamy taki wlasnie efeklt. Dlaczego drut na pierwszym planie jest prosty a tor lotu bolidu zakrzywiony? Chyba dlatego, ze bolid nie lecial po linii prostej, on spadal po luku, tracil gwaltownie szybkosc.

 

Na pierwszy rzut oka ten psełdo meteor z Meksyku wygląda jak bolid, nawet sam

Thomas Grau asystent z European Fireball Network miał problem zinterpretować

ten dziwny obiekt i doszedł do ciekawego wniosku, że to samolot oświetlony

zachodzącym Słońcem i w miejsce jonizacji jest kondensacja, a film jest autentyczny

tylko przyśpieszony w odtwarzaniu stąd tak duża prędkość obiektu.

 

Obiekt leci nisko pod chmurami, a bolidy zaczynają świecić powyżej 70 km nad Ziemią

przecież przybywają z kosmosu.

 

Euzebiusz godzina 10:00 UT to dwunasta w południe czasu lokalnego, wtedy Słońce

jest wysoko na chabrowym niebie.

 

Zjawisko bolidu to emisja światła na wskutek jonizacji przy prędkościach powyżej 2,5 km/s

meteoroidu lecącego po elipsie wychodzącej daleko poza Ziemię.

Euzebiusz jeśli jest to bolid to jego elipsa wskazuje na pochodzenie ziemskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka ten psełdo meteor z Meksyku wygląda jak bolid, nawet sam

Thomas Grau asystent z European Fireball Network miał problem zinterpretować

ten dziwny obiekt i doszedł do ciekawego wniosku, że to samolot oświetlony

zachodzącym Słońcem i w miejsce jonizacji jest kondensacja, a film jest autentyczny

tylko przyśpieszony w odtwarzaniu stąd tak duża prędkość obiektu.

 

Obiekt leci nisko pod chmurami, a bolidy zaczynają świecić powyżej 70 km nad Ziemią

przecież przybywają z kosmosu.

 

Euzebiusz godzina 10:00 UT to dwunasta w południe czasu lokalnego, wtedy Słońce

jest wysoko na chabrowym niebie.

 

Zjawisko bolidu to emisja światła na wskutek jonizacji przy prędkościach powyżej 2,5 km/s

meteoroidu lecącego po elipsie wychodzącej daleko poza Ziemię.

Euzebiusz jeśli jest to bolid to jego elipsa wskazuje na pochodzenie ziemskie.

 

Pierwszy sie im udał nieprzeciętnie :).. Pierwowzór to jak na mój gust sonda Stardust powracająca na ziemie ;)

http://reentry.arc.nasa.gov/Taylor01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział mały bolid w nocy z 11 na 12 sierpnia 07r., a ściślej to już 12 sierpnia o godz. 4:17 ????

 

W nocy 11/12 sierpnia wybrałem się poza miasto na obserwacje perseidów. Do godziny 3:00 nic się nie działo, tzn. było całkowite zachmurzenie. Przejaśniło się o 3:10. O 3: 22 zobaczyłem meteor, a o 3:32 dwa następne prawie jednocześnie. Potem znowu zaczęło się chmurzyć, do tego doszła mgła, no i było coraz jaśniej.

 

O 4:17 wzrok miałem skierowany centralnie na północ i po swojej lewej stronie (kierunek północny zachód) zauważyłem przelot jasnego bolidu. Ślad przelotu był wg orientacyjnej oceny na wysokości około 30 stopni nad horyzontem, azymut (licząc od południa w kierunku na zachód i północ), około 150. Miał barwę biało-zieloną, długość śladu około 2 stopnie na sferze. Ślad ten widziałem wyraźnie mimo warstwy mgły przesłaniającej niebo. Jasność - jak mi się wydaje - mogła wynosić -8 m. (Był znacznie jaśniejszy niż Wenus, a nie tak jasny jak Księżyc w pełni). Poruszał się w pozornym kierunku "od zenitu do horyzontu". Czas obserwacji nie więcej niż jedna sekunda. To wszystko są oczywiście dane tylko na podstawie tego co przez moment zobaczyłem na własne oczy - dodatkowo zmęczone całonocnym oczekiwaniem na perseidy. Z pewnością nie była to jednak taki zwykły meteor z roju perseidów. Obserwacji dokonałem w miejscowości Mirów (gm. Niegowa) woj. śląskie. Na północy od miejsca obserwacji znajduje się miejscowość Niegowa ( odl. 5 km), na zachód - Żarki (odl. 8 km), a kierunek północno-zachodni to Częstochowa (odl. ok. 40 km).

 

Czy ktoś jeszcze to widział i może to potwierdzić ? Wiem, że w pobliskich Żarkach Letnisku na dzień 12 sierpnia był planowany taki mini zlot Towarzystwa Obserwatorów Słońca, może więc w nocy 11/12 sierpnia około 4: 17 ktoś jeszcze na tym terenie go zobaczył ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Czy ktoś widział mały bolid w nocy z 11 na 12 sierpnia 07r., a ściślej to już 12 sierpnia o godz. 4:17 ????

 

Jak widać byłeś jedynym szczęściarzem ;)

 

----------------------------------------

 

Tymczasem...

 

>>>>BOLID -14.6 MAG nad USA : 12/13 WRZESIEŃ 2007

 

sandia_strip.gif

 

Więcej na:

 

http://www.spaceweather.com

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka minut temu nasze Wiadomości TVP 1 podały informację o upadku meteorytu na granicy Peru i Boliwii. Powstał 7 metrowy krater, wokół znajduje się dużo odłamków wydzielających jakieś "opary", które wg władz, mogą być szkodliwe dla mieszkańców. Podobno są jakieś przypadki "zatrucia oparami". Tyle nasze Wiadomości. No, o ile to rzeczywiście meteorty, a nie satelita szpiegowski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sprawie formalnej:

pozwoliłem sobie wydzielić posty dot. tej bomby do nowego wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18249

 

ponieważ Krzysiek zasugerował na początku tego roku, żeby wydarzenia ze Świata gromadzić w jednym wątku, aby nie zaciemniać tych, dot. przelotów nad Polską

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

>>>>BOLID NA FINLANDIĄ

 

Z tydzień temu nad Skandynawią pojawił się "superbolid" 100 razy jasniejszy niż księzyc w pełni

 

43f6d7f5555f5a1c.jpg

 

Więcej na:

 

http://www.yle.fi/

 

http://www.ursa.fi

 

---------------

ładne pojaśnienie nieba:

 

video 1

 

video 2

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tydzień temu nad Skandynawią pojawił się "superbolid" 100 razy jasniejszy niż księzyc w pełni

 

Wow, na chwile w środku nocy zapanował dzień :blink:

 

Chciałbym być świadkiem podobnego spektaklu :rolleyes:

 

Jaki był najjaśniejszy zaobserwowany przez was bolid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.