Skocz do zawartości

Żywotność lornetki BPC


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie mija 10 lat jak męczę taką lornetkę (BPC 20x60) i coś mi się zdaje, że jej dni dobiegają końca. Czy można określić jaka jest żywotność takiej lornetki? Czy można mówić o degradacji szkła? Zaznaczam, że lornetki używałem często i mocno średnio się o nią troszczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co masz na myśli, mówiąc o degradacji szkła?

czyżby ze starości, obraz był coraz bardziej żółty? :D

ale chyba raczej chodzi o powłoki, pewnie jakieś plamy się pojawiły, tak?

 

edit

A co sie dzieje? Drzewa umierają stojąc a jak umierają ruskie lornetki? :D

 

a ruskie lornetki umierają, żółknąc :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mija 10 lat jak męczę taką lornetkę (BPC 20x60) i coś mi się zdaje, że jej dni dobiegają końca. Czy można określić jaka jest żywotność takiej lornetki? Czy można mówić o degradacji szkła? Zaznaczam, że lornetki używałem często i mocno średnio się o nią troszczyłem.

 

Na obiektywach czasami pojawia sie mętny szary nalot (poprzecinany mikro ryskami). I to juz jest właściwie jej koniec. Zbig kiedyś całkowicie starł takie uszkodzone warstwy MC ale osobiscie wątpię aby to coś dało (powazne ryzyko mikrouszkodzeń). Mechanikę mozna ratować domowymi sposobami, pytanie co padło i ile bedzie kosztować (kasy i wysiłku) naprawa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie rosyjska optyka dostaje wżerów. tak jakby tęczowy zaciek w warstwach. tak miałem w rubinarze, w ruskim telekowerterze, w ruskiej tento. niewiem czemu tak jakby kwaśna wilgoć mi cos robiła albo co inne. pozatym lornetka dostała siateczkowatego nalotu na soczewkach obiektywów. tak jakby pleśń.

 

co by nie mówić lornetka ma prawie 20lat :)

 

ps. pozatym ja udaje ze dalej jest dobra i jej uzywam :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie na tle jasnego nieba widać wiele kropeczek lub plamek. Moim zdaniem ona zakończyła już swoją używalność. Mam problem co w zamian kupić.

Łe tam, masz farfocle i wszystko..

edit: a nie wyglądają troche jak plamy po zbyt twardej wodzie na szkle?

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łe tam, masz farfocle i wszystko..

edit: a nie wyglądają troche jak plamy po zbyt twardej wodzie na szkle?

 

To może być właściwy trop. Pewnie lornetka się rozszczelniła, wilgoć która przedostała się do środka osadziła się na wewnętrznej stronie obiektywu.

 

Poza tym strasznie mnie Panowie martwicie żywotnością ruskiej optyki. Czy nowoczesne powłoki MC (np. chińskie zielonkawe) też po 20 latach ulegają biodegradacji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj ruchol tez wlasnie dobiega do dziesiatki i trzyma sie swietnie, jedyne pogorszenie obrazu wynika z tego, ze oczy juz nie te same.

Jednak dwoje moich zanjomych tez sprawilo sobie jakis czas temu cos podobnego i obydwie juz nie zyja.

Sprawa jest indywidualna. Jak trafisz na dobry okaz to bedzie trzymac a jak nie to trzeba sie rozejzec za czyms nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Moja BPC2 7x50 ma już 23 lata i nie stwierdziłem pogorszenia stanu optyki, jedynie jest trochę odrapana i mostek trochę się chwieje :D . Do tej pory nie była rozkręcana (dopiero kilka dni temu rozkręciłem ją dla eksperymentów - patrz wątek "odkręcanie tubusów ..."). Może dlatego wilgoć nie miała wstępu do środkai szkła są jak nowe. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym strasznie mnie Panowie martwicie żywotnością ruskiej optyki. Czy nowoczesne powłoki MC (np. chińskie zielonkawe) też po 20 latach ulegają biodegradacji???

moje doswiadczenie jest takie, że ruska opytka, którą kupowałem w stanie idealnym, szybko dostawała jakichś wad jakby z definicji coś w miejscu gdzie mieszkam żarło ten rodzaj warstw. (może to siarowy dym z elektrociepłowni?)

 

chiński Maksutow "zielono-fioletowy" jak i okular lantan w tych samych warunkach trzyma sie bezbłędnie.

IMG_6886.jpg

IMG_6893.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa! Słusznie! Teraz widzę.

 

Takie "łezki" jak na zdjęciu po lewej, zrobiły się też w moim 15-sto lednim Tento 12x40, chociaż przez 10 lat leżał nieużywany w ciemnościach, zamknięty w futerale, w szufladzie, mając suchutko i temperatutrę pokojową. To chyba rzeczywiście autodestrukcja powłok, utlenianie się albo coś... w każdym razie chyba bardziej jest to powiązane z wiekiem niźli warunkami na jakie wystawiony jest sprzęcior.

 

A tak na marginesie. Swoją nową ogumowaną 7x50 też zawsze chowam na półkę do szafy. Nie trzymam jej na parapecie, bo od światła guma podobno szybciej parcieje i starzaje się (potem zaczyna pękać). Dlatego opon zimowych / letnich nie wolno trzymać w nasłonecznionym pomieszczeniu, tylko w ciemnym miejscu, najpiej w pokrowcach.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też BPC, taką tam... 7x50 ;)

Ma chyba 12-13 lat. Też zaczęły się na niej pojawiać takie "dziurki". Ale w sumie to i tak jej nie używam, a w każdym razie od czasu gdy Sz. P. Małżonka Moja raczyła była trzepnąć ją ze stolika na beton :szczerbaty:

 

W każdym razie wychodzi na to, że jest to wada ogólna tych lornetek. Zapewne chodzi o reakcje chemiczne z jakimiś składnikami powietrza. Lustro mojego Tała Alkora jest z 1992 r. i nie ma żadnych ubytków, uszkodzeń, czy czegoś takiego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 lat i żadnych ubytków?

 

A stoi sobie po prostu ... w warsztacie :szczerbaty:

 

Ale sporo osób już to moje "cudo" widziało, a więc świadków MAM :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.