Skocz do zawartości

STS-117


Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze pytanko natury technicznej. nad polska przeleci wahadlowiec i odrzucony ET. kiedy ET zaczyna sie palic w atmosferze. jest szansa, ze trafi akurat nad nami i bedziemy mogli cos zobaczyc mimo cienia?

To by było zbyt piękne :) ET wchodzi na orbitę i spala się w atmosferze dopiero nad Pacyfikiem (coby Putinowi na cymbał nie spadło).

 

A teraz moje pytanie do fachowców. Przy zapłonie silników głównych widać snopy iskier lecące w poprzek dysz. Co to jest i po co? Od lat mi to spać nie daje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojna głowa :D . Podczas zaćmienia Księżyca jednocześnie userów w jednym topicu było kilkadziesiąt :D , bo nikt (no prawie nikt) nie miał pogody. 10 dla wahadłowca to mało :D .

 

Heh, tak było :D Live z Belgii z netu, bo pogoda kiepska była, a na czacie była balanga wtedy :pijacy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz moje pytanie do fachowców. Przy zapłonie silników głównych widać snopy iskier lecące w poprzek dysz. Co to jest i po co? Od lat mi to spać nie daje!

Zapłonniki, a jakże. Najładniej je widać w nocy.

Edytowane przez Wojciech Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może wahadłowiec i ET będą widoczne koło 0158 tuż nad zachodnim horyzontem z minimalnym odchyleniem na północ, zanim znikną w cieniu. To dla tych, którzy mają czysty zachodni horyzont. Ja spróbuję się przyczaić. Problem w tym, że będą słabe, pewnie nie jaśniejsze niż 3 mag (tak mi się wydaje przynajmniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Radek ,z tego co wiem ,to własnie w taki sposób wywołuje sie zapłon silników,lecz może sie mylę.
No nie do konca...

http://groups.google.com/group/pl.sci.kosm...215063360e21c7c

On Feb 16, 3:04 pm, Jaroslaw Berezowski wrote:

> Radzin napisał(a):> Witam

> > mam pytanie, podczas startu wahadlowca chwile przed uruchomieniem

> > silnikow glownych na paliwo ciekle widac iskrowniki wyrzucająceiskry

> > pod tymi silnikami, jaka jest zatem rola tych iskrownikow??

> Zapalic jakiekolwiek slady wodoru zanim ilosc i stezenie zrobia sie grozne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągaj szybko Real Playera i odpalaj wersję NASA TV dla niego - to jedyny sposób na oglądanie NASA TV na linuksie! :Salut:

co? jak? gdzie?

jak znam życie, to uda mi się zainstalować toto najwcześniej do jutzejszego poranka :szczerbaty:

ale przy najmniej jestem 'legalny' i coś ostatnio od jakiegoś roku nie mogę wirusa żadnego złapać :szczerbaty:

 

po raz kolejny przepraszam za OT - za dużo :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na www.Heavens-Above.com można już podejrzeć dane przelotów ISS-117

 

W tym celu trzeba wykonac małą sztuczkę:

otworzyć link z przewidywaniami dla ISS i w polu adresu zmienic wartość

satid=25544 na satid=99117 np tak:

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.asp?satid=99117&lat=50.317&lng=18.783&loc=Zabrze&alt=250&tz=CET

 

Luchio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz moje pytanie do fachowców. Przy zapłonie silników głównych widać snopy iskier lecące w poprzek dysz. Co to jest i po co? Od lat mi to spać nie daje!

fachowcem nie jestem, ale przychylam się do opini r.ziomber...

wodór + tlen = buuuuum

lepiej, żeby zapaliło się tuż po wylocie z dyszy, niż gdyby miało się'delikatnie' rozprzestrzenić po okolicy, po czym odpalić, gdy ktoś zapali zapalniczkę :blink:

 

pzdr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co? jak? gdzie?

jak znam życie, to uda mi się zainstalować toto najwcześniej do jutzejszego poranka :szczerbaty:

ale przy najmniej jestem 'legalny' i coś ostatnio od jakiegoś roku nie mogę wirusa żadnego złapać

Wczesniej poczytaj

http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML/pl ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje za Heavens-Above:

 

"Space Shuttle Mission STS-117

Atlantis is scheduled to launch at 23:38 UTC to the ISS. We will be posting

predictions once Atlantis is in orbit. Unfortunately, this time there will be no

opportunity to see the Shuttle and the external tank from Europe just after launch.

Atlantis will enter shadow just as it rises above the horizon as seen from British Isles."

 

Wielka szkoda!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowcem nie jestem, ale przychylam się do opini r.ziomber...

wodór + tlen = buuuuum

lepiej, żeby zapaliło się tuż po wylocie z dyszy, niż gdyby miało się'delikatnie' rozprzestrzenić po okolicy, po czym odpalić, gdy ktoś zapali zapalniczkę :blink:

 

pzdr ;)

No nie do konca,wodór+ tlen = woda :D

Tak dla odprężenia i trzymajmy kciuki ,ze wszystko pojdzie zgodnie z planem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.