Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, sorki, że się może czepię ale warto byśmy wszyscy jako miłośnicy astronomii pamiętali o poprawnym pisaniu nazwy własnej naszego satelity bo jest to Księżyc a księżyc to np. Io czy Tytan.

 

Wątek zaćmieniowy to warto o tym przypomnieć, jak i o tym, że (mimo iż nie w dziale zakryciowym ten wątek jest) zaćmienie Księżyca to też zjawisko zakryciowe.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek zaćmieniowy to warto o tym przypomnieć, jak i o tym, że (mimo iż nie w dziale zakryciowym ten wątek jest) zaćmienie Księżyca to też zjawisko zakryciowe.

Sorki za czepialstwo, ale zaćmienie Księżyca to jest właśnie zaćmienie we własnej osobie, bo przeca Księżyc nie jest niczym zakrywany. Natomiast z formalnego punktu widzenia zakryciem jest zaćmienie Słońca.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh,nigdy nad tym się nie zastanawiałem ale faktycznie mamy tylko jeden rodzaj zaćmienia.Reszta to zakrycia.

Podczas zaćmienia Księżyca nic go nie przysłania na linii łączącej satelitę i obserwatora,stąd tylko to jedno wyjątkowe zaćmienie.

 

P.S.ten wątek już ma ponad 10 000 odsłon ;)!!

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem wyżej,zaćmienie Księżyca.nawet tak wynika z Twojej wypowiedzi.zaćmienie Słońca - to raczej zakrycie będzie.

nie wnikam już w półcieniowe czy całkowite zaćmienie Księżyca.

 

pozdrawiam :)

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapodaję link do kilku fotek jakie wrzuciłem na swoją stronkę, fotki bez ingerenacji komputerowej, właściwie takie jak pstryknąłem http://telewy.republika.pl/galeria/ksiezyc...arzec_2007.html

 

Na dole tej stronki znajduje się link do animacji (UWAGA 6MB)

 

P.S. No tak, spieszyłem sie trochę i nie podalem tych informacji. Fotki robione przez Celestron 80ED + TeleVue powremate2X, Canon 300D nieprzerobiony. Czasy i czułośc są w nazwach każdego pliku. Wszystkie fotki robiłem z Warszawy, z jej północnych regionów. Pogoda była naprawdę dobra przez całe zaćmienie.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was z czasami slonecznej Irlandii. :Salut:

Jesli chodzi o warunki obserwacji zacmienia Ksiezyca to wiekszosc dnia i noc mialem bezchmurna,

wiec cale zjawisko udalo mi sie obejzec a dopiero o 4 nad ranem miejscowego czasu zachmurzylo sie

calkowicie.

Nie czytalem calego tego tematu, nie mam czasu a i teraz jestem na internecie po dwuch tygodniach przerwy.

Dzis jest w Irlandii dzien wolny od pracy po festynie dnia Sw. Patryka, w ktorym oczywiscie bralem

udzial, relacje z tego wydazenia zamieszcze tu na forum za jakis czas.

Pozdrawiam was goraco i sorry za pisanie nie w temacie ale narazie nie mam wyjscia.

 

No to narazie z wiecznie zielonej wyspy.

 

pozdrawiam Solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.