Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Marek Substyk wrote:

Kolejne zaćmienia Księżyca w Polsce do 2010 roku

21 lutego 2008 – całkowite zaćmienie Księżyca (faza maksymalna: 1,111)

16 sierpnia 2008 – częściowe zaćmienie Księżyca (0,812)

9 lutego 2009 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,083)

6 sierpnia 2009 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,662)

31 grudnia 2009 – częściowe zaćmienie Księżyca (0,082)

21 grudnia 2010 – całkowite zaćmienie Księżyca (1,261)

15 stycznia 2011 – całkowite zaćmienie Księżyca (1,705)

10 grudnia 2011 – całkowite zaćmienie Księżyca (1,110)

28 listopada 2012 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,183)

25 kwietnia 2013 – częściowe zaćmienie Księżyca (-0,021)

18 października 2013 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (-0,267)

28 września 2015 – całkowite zaćmienie Księżyca (1,282)

 

dlaczego wszystkie całkowiete zaćmienia zdarzają się w okresie dużego zachmurzenia? Wyjaśni mi to ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tylko przez chwile w fazie maksymalnej i przed chwilą jak już był sierpik, teraz z ledwością się czasem przebija przez chmury sina poświata. To chyba moje pierwsze całkowite, ten Księżyc jest faktycznie pomarańczowy :) Świetnie to musi wyglądać w jakimś wiekszym Newtonie, skoro gołym okiem tak pieknie widać. Zrobiłem tez coś tam z reki przy 300mm ale nie będę zaśmiecał forum :)

 

Kiedyś w pewnej przygodowej książce czytałem, że jakieś plemiona afrykańskie wierzą, że gdy czerwony Księżyc świeci na niebie to w dżungli grasują olbrzymy. Od razu mi sie tak ten widok skojarzył :D

 

 

P.S. Sumas gratuluje szczęścia z pogodą!! (i zazdroszze jednocześnie) :Beer:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi nic... teraz minimalnie Księżyc wyszedł zza chmur... za to jako jedni z nie wielu w Europie mięliśmy pogodę na Saturna... a to z tej zakryciowej pary miesiąca było ważniejsze :szczerbaty:

 

See you next year...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam miałem szczęście :helo: udało się mi załapać jeszcze na kawalątek pełnego zaćmienia, gdy Księżyc wyłonił się zza balkonu powyżej

 

 

Bardzo pięknie, ale zmień zdjęcie zaćmionego Księżyca przez lustrzane odbicie !!!

To jednak nie to samo.

U nas w Łodzi było widać tylko końcówkę częściowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi nic... teraz minimalnie Księżyc wyszedł zza chmur... za to jako jedni z nie wielu w Europie mięliśmy pogodę na Saturna... a to z tej zakryciowej pary miesiąca było ważniejsze :szczerbaty:

 

See you next year...

 

Paweł, trzeba było w Warszawie zostać, pogoda dopisała jak nigdy, zaliczyłbyś i Saturna i zaćmienie Księżyca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.