Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

no niestety prowadząc tracking na Księżyc, gwiazdki będą pojechane przy dłuższych ekspozycjach

 

tu jeszcze taka próba pokazania, tego, co można było wczoraj obserwować

moon_hdr.jpg

dynamika tonalna aparatów niestety nijak się ma do dynamiki odbieranej przez ludzkie oko, jakąś namiastką pokazania tego jest technika HDR

 

Widzisz kolego, takie próby miałem na myśli pisząc o próbach zbliżonych do focenia światła popielatego.

Miałem chęć długiej expozycji na filmie przy prawie całkiem zasłoniętym księżycu, ale ... przy zasłoniętej połowie chmury przegnały mnie na dobre z balkonu. Byle do nastepnego roku. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomite zdjęcia Olu :)

 

a że Warszawa i jej okolice, były jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można było obserwować to niesamowite zjawisko, może jeszcze trochę wrażeń o samym zaćmieniu, otóż już na końcu zaćmienia półcieniowego, kiedy zaczynało się częściowe, czuć było nagle taką ciszę, heh porównywać ja można było tylko do tej ciszy podczas całkowitego zaćmienia Słońca, ten nagły bezruch powietrza, całkowity spokój, a po rozpoczęciu całkowitego, niesamowity widok gwiazd, ba przez chwilę było nawet widać Drogę Mleczną, widoczna Droga Mleczna podczas pełni! :)

szkoda, że jednak nie zdecydowałem się na długie prowadzenie nieba szerokokątnym obiektywem podczas całkowitego zaćmienia, co prawda, najlepiej jakby Księżyc byłby wtedy w pasie Drogi Mlecznej, a nie wierzyłem, że dałoby np. się załapać np. tę ogromną ilość słabych obiektów IC w kierunku Warkocza Bereniki w okolicach M65

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomite zdjęcia Olu :)

 

a że Warszawa i jej okolice, były jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można było obserwować to niesamowite zjawisko, może jeszcze trochę wrażeń o samym zaćmieniu, otóż już na końcu zaćmienia półcieniowego, kiedy zaczynało się częściowe, czuć było nagle taką ciszę, heh porównywać ja można było tylko do tej ciszy podczas całkowitego zaćmienia Słońca, ten nagły bezruch powietrza, całkowity spokój, a po rozpoczęciu całkowitego, niesamowity widok gwiazd, ba przez chwilę było nawet widać Drogę Mleczną, widoczna Droga Mleczna podczas pełni! :)

szkoda, że jednak nie zdecydowałem się na długie prowadzenie nieba szerokokątnym obiektywem podczas całkowitego zaćmienia, co prawda, najlepiej jakby Księżyc byłby wtedy w pasie Drogi Mlecznej, a nie wierzyłem, że dałoby np. się załapać np. tę ogromną ilość słabych obiektów IC w kierunku Warkocza Bereniki w okolicach M65

 

O tym samym myślałem. Zobaczyłem naprawdę niesamowite niebo podczas "tej pełni". Szkoda, że nie przygotowałem drugiego aparatu z szerokim kątem.

 

Co do ciszy - też to zauważyłem. Ale ciekawiej było odwrotnie. Jak księżyc wrócił do normy to psy w całej wsi potwornie ujadały. Nie wiem, czy to przypadek, czy nie - ale trudno było usnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiał nas dziwny odblask w chmurach-coś jak by Słońce poboczne lub kawałek halo widoczne w dwu miejscach-czy w innych było widać nie wiem bo budynek zasłaniał -czy wy też coś takiego widzieliście ?

 

d324c824d0774945med.jpg

 

u mnie tez było cos takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjechałem na zaćmienie do gór (przy granicy z Czechami) ponieważ miałem nadzieje, że chociaż mały kawałek nieba będzie bezchmurny :D (wiadomo jak to w górach, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie - także była szansa chociaż na chwilowe obserwacje)... B)

Jechałem dosyć długo, targałem Synte w błocie 3 kilometry pod góre (jakiś strumyk całą ścieżke podmywał :angry: ) , potem troche podjechałem wyciągiem krzesełkowym ( o mało co dobsnon nie wypadł mi na stok narciarski :blink: )

.... wieczorem zostałem nagrodzony piękną poświatą Łysego wyłaniającą się z chmur :burza::angry: później zadzowniłem do kumpla, który został żeby powiedzieć mu, iż w górach również "lipa" .....po czym usłyszalem odpowiedź : "również?? :o u nas czysto jak nigdy" .. wtedy zrozumiałem dlaczego ludzie sa zdolni popełnić samobójstwo

ale przynajmniej moge sobie pooglądać zdęjcia na forum :szczerbaty:

pozdro :Salut::Beer:

Edytowane przez siucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widze Wasze fotki to zastanawiam sie czy kiedys zrobie choc w polowie tak dobra fotke..... ja sprobowales swoich sil z Canone PowerShot A95 i lornetka z lidla 10x50. Kurcze ale ostrosci to nijak nie moglem ustawic na tym ekraniku. Jak sobie z tym radzicie?

 

post-2151-1173043773_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko. Czy te zaćmienie czasami nie bedzie też dzisiaj w nocy? Bo ja mam bardzo przyzwoitą pogodę B) . Szlak by to trafił...

 

To samo pytanie sobie zadałem przed chwilą zadałem :szczerbaty: . Właśnie chmury przechodzą u mnie. Pewnie zaraz ukaże się Księżyc.

No ale pamiętam w 2005 roku w październiku podczas zaćmienia Słońca były same chmury, a rozpogodziło się pół godziny po zaćmieniu. :angry:

 

Może niedługo ten temat z zaćmieniem wyprzedzi temat "astrodepresja" pod względem długości. W każdym razie oba wątki mają ze sobą dużo wspólnego :rolleyes: .

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie eclipse z małym happy endem ale jednak dużo po maksimum. Więc żal jest i będzie <_< .

Niebo piękne. Przed chwilą zrobiłem sobie bojowe zadanie sfotografować koniunkcję Księżyca z gwiazdą Zavijah w Pannie, bo sprawdziłem że jest :szczerbaty: . Trudna koniunkcja, bo Munek wali jak oszalały, ale udało się :rolleyes: .

 

Ale co do zaćmień Słoneczka to od 99 roku każde widziałem, choć jedno nie w Polszczyźnie :szczerbaty: , choć Adam z Polarisem focili je w Poznaniu, więc i tak bym je widział.

Edytowane przez Łukasz Wojtyniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi udało się strzelić kilka fotek ,niestety bez statywu :(

 

Gratulacje! Na zestawie Twoich zdjęć można sobie uświadomić, jak zwyczajnie szary jest Księżyc. Soczyste kolory w maksimum zaćmienia wyraźnie to podkreślają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudzilem sie dzis o drugiej. Patrze, a tu czysciutkie niebo i Ksiezyc w calej okazalosci. Ustawilem telepa. A jako ze przez okno patrzalem to sciana byla blisko. I tak sie zlozylo ze na scianie powstawal piekny obraz Ksiezyca. Zrobilem forke, ale z reki i z krotkim czasem to nie wyszlo za ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.