Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18971

 

Na zdjęciu sumasa (tym najładniejszym :rolleyes:; link powyżej) widać gwiazdki o jasności do 14 mag!!! Normalnie szok.

 

I szkoda, że nie widać "ciut" więcej (przynajmniej na moim komputerze), gdyż akurat to zdjęcie zostało wykonane chyba tuż przed zakryciem planetoidy Juvisia (14,5 mag.) przez Księżyc.

 

Edit: po podkręceniu kontrastu w miejscu planetoidy coś widzę, ale nie mam pewności, że to ona.

 

Nie jednak jest zbyt słaba :(

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję paru farciarzom :) Fotki bardzo ładne, zwłaszcza te HDR-owe :)

 

W Jastrzębiu szkoda, że zaćmienie nie odbyło się tak w okolicach godz. 19.00-20.00 bo byly ogromne dziury w chmurach, pozniej niestety cale niebo sie zakrylo i padala mrzawka :angry: Ehhh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, po "eksperymentach" na zdjęciu sumasa nie udało mi się "wyciągnąć" planetoidy. W czarnym kółku jest gwiazdka 12,6 mag. niedaleko której powinna być planetoida. W niebieskim kółku jest gwiazdka 13,6 mag.

 

Niestety w momencie robienia zdjęcia planetoida była blisko "jaśniejącego" brzegu Księżyca.

 

post-2346-1172999023_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Warszawa była szczęśliwa ! Razem z PTLem obserwowaliśmy, a Paweł również focił z jego tarasu w Komorowie.

Do fazy całkowitej Księżyc przebijał się czasami przez grubą warstwę chmur. Ok północy podczas fazy całkowitej niebo wypogodziło sie w 100% odsłaniając łysego w kolorze pomarańczowo-czerwonym (w wizulu). Temperatura mocno spadła w dół z 5 stopni powyżej zera do ok -2st. Do końca fazy częściowej pogoda była dla nas sprzyjająca i utrzymywała się bez żadnej chmurki, a jedynie powstawała lekka mgła. Najpiekniej Księżyc wyglądał kiedy zaczął wychodzić z fazy całkowitej oświetlając cienki brzeg globu, co w połączeniu widokiem jasnej gwiazdy ok. 5' kątowych od tarczy stanowiły w refraktorze 60mm Borga wspaniałą ucztę dla oczu.

Co ciekawe jak wracałem do domu ok. 3:00, niebo znów spowiła gruba warstwa chmur. Ale fart ! :wink:

Dzięki Paweł za gościnę i pomoc sprzętową!

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Warszawa była szczęśliwa ! Razem z PTLem obserwowaliśmy, a Paweł również focił z jego tarasu w Komorowie.

Do fazy całkowitej Księżyc przebijał się czasami przez grubą warstwę chmur. Ok północy podczas fazy całkowitej niebo wypogodziło sie w 100% odsłaniając łysego w kolorze pomarańczowo-czerwonym (w wizulu). Temperatura mocno spadła w dół z 5 stopni powyżej zera do ok -2st. Do końca fazy częściowej pogoda była dla nas sprzyjająca i utrzymywała się bez żadnej chmurki, a jedynie powstawała lekka mgła. Najpiekniej Księżyc wyglądał kiedy zaczął wychodzić z fazy całkowitej oświetlając cienki brzeg globu, co w połączeniu widokiem jasnej gwiazdy ok. 5' kątowych od tarczy stanowiły w refraktorze 60mm Borga wspaniałą ucztę dla oczu.

Co ciekawe jak wracałem do domu ok. 3:00, niebo znów spowiła gruba warstwa chmur. Ale fart ! :wink:

Dzięki Paweł za gościnę i pomoc sprzętową!

 

Pozdro

Paweł

 

 

Super! Fajnie że Wam się udało :rolleyes: Czekamy na zdjecia :Beer:

W Krakowie oczywiście chury... Nie chciało mi się czekać nawet na "dziury dla naiwnych" i poszedłem grzecznie spać jak emeryt o 22:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ale klimat złapałeś http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18981

:gitara::banan:

 

A Sumas ... nie umiem skomentować http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18971

boskie!

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18967 a tu Ci wyszła perełka jak przy zaćmieniu Słońca :notworthy: 2w1

 

i jeszcze ta jest śliczna jak dla mnie (ALF'a) :helo:http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18979

Każda przedstawia ten sam obiekt ale Wy zrobiliście coś odmiennego.

 

Na Apoda wszystkie :Beer:

 

Szkoda że nie mogłem wizualnie obserwować bo tego żadna fota nie odda.Wasze zdjęcia powalają a co dopiero na żywo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, trzeba było w Warszawie zostać, pogoda dopisała jak nigdy, zaliczyłbyś i Saturna i zaćmienie Księżyca :)

 

Nie mów mi nawet... całą drogę z Warszawy myślałem co mi wyjdzie na lepsze.

Mogłem przeca, swój sprzęt zabrać do CAMKu i też by było oki...

Dałem ciała

 

Ale Saturn ważniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz pisał Mateusz w Krakowie było wspaniałe podwójne zaćmienie.

Niebywałe zjawisko. Księżyc zaćmiony przez Ziemię, a to wszystko wspaniale zaćmione na kilka godzin przez chmury.

Niezapomniane zjawisko.

Gratuluję wspaniałych zdjęć!

Sumas- świetne!!!

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne obserwacje ważnego zjawiska nieudane z powodu chmur. Właściwie to już chyba całą dobę się te chmury utrzymują. Beznadzieja. Poprzedniego zaćmienia we wrześniu też nie widziałem z powodu chmur (no widziałem tylko końcówkę półcieniowego przez dziurę w chmurach), trochę widziałem zaćmienia Słońca sprzed roku, ale przez cirrusy, zaćmienia Słońca z października 2005 nie widziałem wcale z powodu chmur.

No i zakrycia Saturna też nie widziałem oczywiście z powodu chmur.

 

Ciekawe jakie prawdopodobieństwo jest, że za rok nie będzie chmur. Z 10 %, 5 % ?

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.