Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

O 1:00 dałem już sobie spokój z wyczekiwaniem na dziury w chmurach... prędzej doczekałbym się dziur w skarpetach... No cóż przyjdzie poczekać do lutego... Gratuluję wszystkim kolegom którym udało się ustrzelić Łysego, a szczególnie Sumasowi - piękna pomarańcza! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne obserwacje ważnego zjawiska nieudane z powodu chmur. Właściwie to już chyba całą dobę się te chmury utrzymują. Beznadzieja. Poprzedniego zaćmienia we wrześniu też nie widziałem z powodu chmur (no widziałem tylko końcówkę półcieniowego przez dziurę w chmurach), trochę widziałem zaćmienia Słońca sprzed roku, ale przez cirrusy, zaćmienia Słońca z października 2005 nie widziałem wcale z powodu chmur.

No i zakrycia Saturna też nie widziałem oczywiście z powodu chmur.

 

Jeżeli naprawdę ktoś jest zainteresowany zjawiskiem, to niestety trzeba je dobrze zaplanować. Oznacza to, że należy sprawdzić prognozy pogody, zdjęcia satelitarne i pędzić w miejsce w Polsce gdzie szanse są największe.

 

PS. To tak z autopsji przy okazji obserwacji komet :D

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że w Krakowie nie było szans na pogodę, postanowiliśmy pojechać w okolice południowej granicy Polski. Gdzieś w okolicach Nowego Sącza widzieliśmy fazę częściową, było sporo pogodnego nieba. Chłopaki zrobili sporo fotek. Potem niestety naszły chmury, więc pojechaliśmy dalej na południe. Sznsa na prawie całkowicie czyste niebo pojawiła się dopiero za granicą, na Słowacji, kilka km od Starlej Lubovnej. No i tam już widzieliśmy resztę, aż do maximum, kiedy to chmurwy naszły :) Ale obserwacja i fotografia zaćmienia w 100% się udała :) Księżyc miał piękny, ciemnoczerwony kolor. Było pięknie ;) To moje pierwsze całkowite zaćmienie widziane od jakichś 10. lat. A jak się zdążyłam zorientować, prawie nic nie pamiętam z tamtego, więc to było moje pierwsze całkowite ;) Udało się !! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę ktoś jest zainteresowany zjawiskiem, to niestety trzeba je dobrze zaplanować. Oznacza to, że należy sprawdzić prognozy pogody, zdjęcia satelitarne i pędzić w miejsce w Polsce gdzie szanse są największe.

 

PS. To tak z autopsji przy okazji obserwacji komet :D

 

Pozdr

Paweł

 

Racja Pawle! Tak trzeba u nas w kraju robić! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja do 9.30 miałem bezchmurne niebo. Nawet udało mi sie załatwic teleobiektyw do Zenita. Później byłlo tylko gorzej. U mnie tez było to podwójne zaćmienie. Czy ziemia i chmury zakryły księzyc. Ale jednak zauwazyłem zacmienie dopiero gdy juz było w 1/4 (prze chmury) Późbiej pstrykałem foty do 0.00 Jesli księzyc pojawił się w jakiejśc dziurze w chmurach. A nieco po północy zaczeło padac więc zwinołesm cały sprzed i do domu. MAm nadziej a za jak wywołam fotki to będzie się czym chwalic:)

 

Pozdrawiam

tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę ktoś jest zainteresowany zjawiskiem, to niestety trzeba je dobrze zaplanować. Oznacza to, że należy sprawdzić prognozy pogody, zdjęcia satelitarne i pędzić w miejsce w Polsce gdzie szanse są największe.

 

PS. To tak z autopsji przy okazji obserwacji komet :D

 

Pozdr

Paweł

 

Tak trzeba będzie robić. Czy z powodu, że Koszalin jest blisko morza jest więcej dni pochmurnych niż na południu Polski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trzeba będzie robić. Czy z powodu, że Koszalin jest blisko morza jest więcej dni pochmurnych niż na południu Polski ?

 

Następnym razem u nas będzie piękna pogoda :D Gratualcje dla Sumasa za przepiękne zdjęcia, siedziałem do 1 ale nie dane mi było coś zobaczyć :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę ktoś jest zainteresowany zjawiskiem, to niestety trzeba je dobrze zaplanować. Oznacza to, że należy sprawdzić prognozy pogody, zdjęcia satelitarne i pędzić w miejsce w Polsce gdzie szanse są największe.

 

PS. To tak z autopsji przy okazji obserwacji komet :D

 

Pozdr

Paweł

 

Ja wiem, te wszystkie prognozy są lekko do bani, chyba najlepsze efekty jednak daje analiza zdjęc satelitarnych. Wczoraj według prognoz nie było szans na osberwację zaćmienia, a rzeczywistośc pokazała jednak coś innego :)

Tak nawiasem jak tak kilka arzy zaplanujesz i pojedziesz gdzieś w drugi koniec Polski ze sprzętem aby tak oglądać chmury a w Twojej miejscowośći będzie super pogoda to szybko wymiękniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, po "eksperymentach" na zdjęciu sumasa nie udało mi się "wyciągnąć" planetoidy. W czarnym kółku jest gwiazdka 12,6 mag. niedaleko której powinna być planetoida. W niebieskim kółku jest gwiazdka 13,6 mag.

 

Niestety w momencie robienia zdjęcia planetoida była blisko "jaśniejącego" brzegu Księżyca.

 

KS__pop3.jpg

 

A zobacz, czy tu jej nie ma?

CRW_3306.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że w Krakowie nie było szans na pogodę, postanowiliśmy pojechać w okolice południowej granicy Polski. Gdzieś w okolicach Nowego Sącza widzieliśmy fazę częściową, było sporo pogodnego nieba. Chłopaki zrobili sporo fotek. Potem niestety naszły chmury, więc pojechaliśmy dalej na południe. Sznsa na prawie całkowicie czyste niebo pojawiła się dopiero za granicą, na Słowacji, kilka km od Starlej Lubovnej.

 

 

Cóż za determinacja !!! To wspaniałe :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze opis to tego ostatniego zdjęcia Adama.

 

Gwiazdka oznaczona białymi kreskami ma 13,9 mag.

 

Planetoida powinna być w miejscu zaznaczonym czarnymi strzałkami. Ale czy tam jest? Czasami wydaje mi się, że coś tam widzę. Ale może to "kanały na Marsie" ;)

 

Gdyby gwiazdki nie były "rozjechane" pewnie by wyszła.

 

post-2346-1173015801_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety prowadząc tracking na Księżyc, gwiazdki będą pojechane przy dłuższych ekspozycjach

 

tu jeszcze taka próba pokazania, tego, co można było wczoraj obserwować

moon_hdr.jpg

dynamika tonalna aparatów niestety nijak się ma do dynamiki odbieranej przez ludzkie oko, jakąś namiastką pokazania tego jest technika HDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety prowadząc tracking na Księżyc, gwiazdki będą pojechane przy dłuższych ekspozycjach

 

tu jeszcze taka próba pokazania, tego, co można było wczoraj obserwować

moon_hdr.jpg

dynamika tonalna aparatów niestety nijak się ma do dynamiki odbieranej przez ludzkie oko, jakąś namiastką pokazania tego jest technika HDR

 

Dokładnie, nie jest to proste. W tym obrazku, który wcześniej wrzuciłem, chciałem odtworzyć efekt wizualny tej fazy zaćmienia. Kiedy odpalę to na megakontraście, który mam możliwość zrobić na moim monitorze, efekt jest naprawdę bliski. Niestety - nie da się zagwarantować tego efektu na każdym monitorze.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18988

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze opis to tego ostatniego zdjęcia Adama.

 

Gwiazdka oznaczona białymi kreskami ma 13,9 mag.

 

Planetoida powinna być w miejscu zaznaczonym czarnymi strzałkami. Ale czy tam jest? Czasami wydaje mi się, że coś tam widzę. Ale może to "kanały na Marsie" ;)

 

Gdyby gwiazdki nie były "rozjechane" pewnie by wyszła.

 

jesion_xx.JPG

 

Mamy hita zdecydowanie jest tam gwiazdka. Czyli planetoida ma sie rozumiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.