Skocz do zawartości

Szkic Saturna


Rekomendowane odpowiedzi

Oj, widzę, ze tu bardzo dawno nikt nic nie wrzucał... No to wrzucę :)

sat5.jpg.59fa08f3b734451ed39193a4bf50aa79.jpg

 

No cóż... Saturn w całym sezonie jest w zasadzie taki sam ;) Bardziej jest to więc przedstawienie swoich umiejętności rysowania elipsy niż planety :mr.green:

Przerwa Cassiniego czasem lepiej lub gorzej widoczna, ale to już zależy od seeingu. Podczas tych obserwacji widoczna była tylko na krawędziach pierścienia. Podobnie z pasmem chmur na planecie, to dość subtelna struktura, więc dużo zależy od warunków..., być może tej nocy widziałem to pasmo chmur ;)

 

Ciekawią mnie zawsze księżyce, ich widoczność, ale podczas tych obserwacji, gdzie chodziło mi bardziej o test optyki, niż o planetę, to nie miałem zbytnio czasu, aby dokładnie przypatrzyć się widoczności księżyców. Zapewne zrobię to następnym razem, gdy już nie będę sobie zawracał głowy optyką :D

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

27 sierpnia 2021.

 

Saturn nie cieszy się zbytnią popularnością wśród szkicujących. Zastanawiam się, dlaczego? Czy jest to spowodowane jego niskim położeniem w ostatnich latach, czy może rysowanie elipsy jest wyczerpującym zajęciem? Nie ważne!

 

Poniżej to zobaczyłem w moim Newtonie GSO12, f/5 w powiększeniu 167 razy /okular Fujiyama HD-OR9/. Seeing w skali Antoniadiego oceniam na III, niebo czyste - lekko zamglone. Szkic wykonałem między 22:20 a 22:30.

 

Miałem łatwo ponieważ, szablon, a właściwie szkic miałem już przygotowany wcześniej 18 sierpnia br w Mak-u 150 SW. Poszedłem na skróty i poprawiłem poprzedni o niektóre detale /w Mak-u szkicowałem bez kątówki, więc orientacja kierunków ta sama co w Newtonie/. Poniżej to co mogłem zobaczyć. W okularze "Władca Pierścieni" w średnim teleskopie wygląda bardzo okazale z z gromadką kilku satelitów.

 

saturn.PNG.58253c13cc122872629d516da3e030cb.PNG

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

25 sierpnia 2022.

 

W końcu po sam nie wiem już której próbie obserwacji trafił się seeing, który skłonił mnie do sięgnięcia po ołówek. To chyba mój pierwszy planetarny szkic wykonany przez ED 120 Sky-Watchera. Korzystam z pryzmatu Baadera /ten zwykły 1,25 cala/ oraz "nowych" okularów Baader Genuine Ortho 5 mm i 6 mm. Przy lepszym seeingu znajdzie zastosowanie "wisienka na torcie", czyli Fujiyama Ortho - HD 4 mm.

 

Poniżej szkic, tj. namiastka tego co było widać.

 

sat.PNG.f15c9823560948950b6e7202600c0b77.PNG

 

PS. Po ostatniej sesji i zerknięciu na Jowisza zaryzykuję stwierdzenie, że w sprzyjających warunkach Edek powinien zgotować tam prawdziwą "rozpiździuchę".

Pozdrawiam Jarek

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

15 września 2023 - muszę przyznać, że Saturna w tym sezonie obserwuje już od dłuższego czasu i pomimo tego, że seeing nie rozpieszcza w moich warunkach i trudno o stabilny widok, to jednak Planeta jak zwykle zachwyca swoim wyglądem. Zastanawiam się czy mógłbym zobaczyć więcej w lepszych warunkach moim refraktorem. Poniżej rysunek wykonany z wykorzystaniem okularu Baader Genuine Ortho 6 mm. Saturn jak zwykle w pięknym kolorze, chwilami widoczne fragmenty przerwy Cassiniego oraz cień na pierścieniu.

 

1695462119297.jpg.38f6974e023a81b2e018e6699e54c993.jpg

 

Pozdrawiam Jarek

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, megrez23 napisał(a):

15 września 2023 - muszę przyznać, że Saturna w tym sezonie obserwuje już od dłuższego czasu i pomimo tego, że seeing nie rozpieszcza w moich warunkach i trudno o stabilny widok, to jednak Planeta jak zwykle zachwyca swoim wyglądem. Zastanawiam się czy mógłbym zobaczyć więcej w lepszych warunkach moim refraktorem. Poniżej rysunek wykonany z wykorzystaniem okularu Baader Genuine Ortho 6 mm. Saturn jak zwykle w pięknym kolorze, chwilami widoczne fragmenty przerwy Cassiniego oraz cień na pierścieniu.

 

1695462119297.jpg.38f6974e023a81b2e018e6699e54c993.jpg

 

Pozdrawiam Jarek

Saturn jest teraz jeszcze bardzo nisko. Jego czas dopiero nadejdzie!

Szkic super! Właśnie tak go teraz widzę.

Pozdr

Edytowane przez misiowaty
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.