Skocz do zawartości

Totalny hardcore :)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Polowałem na pewnego NGCa w Lwie. Spudłowałem. Ale jeżeli dobrze zidentyfikowałem rejon gdzie poszła seria, to naswietliłem coś ciekawego :)

 

2.jpg

 

Pytanie:

 

Co takiego niezwykłego sie naświetliło na załączonej fotce?

Oznaczyć "to coś". :)

 

Jak po 24h nie bede miał odpowiedzi, podpowiem w jakiego NGCka strzelałem. Osoba która odpowie na pytanie i prawidłowo oznaczy obiekt zagadke na fotce, bedzie spokojnie mogła nosić przydomek OBi-Wan :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Przypuszczałbym, że chodzi o Abella 1367 (gromadę galaktyk), ale te 10 mag raczej to wyklucza. Jeśli chodzi o złapanie planetoidy- to "wysiadam", nie mam żadnej możliwości sprawdzenia "o co loto" :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, mi to wygląda na gromadę słabych galaktyk, nie bardzo widzę możliwość wyodrębnienia jednego wyjątkowego obiektu. Na twoim zdjęciu jest kilka prawie identycznych obiektów, dlatego sugeruje że jest to gromada galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Czas przedstawić historie tej fotki:)

 

Jak juz odgadł Krystian, polowałem na NGC2903. W planetarium wygłądało to tak:

 

3b.JPG

 

Nakierowałem teleskop na "ten" (jak mi sie wydawało) rejon i pacnąłem seryjkę. Wyszło jednak to:

 

3a.jpg

 

Gdzie moja galaktyka? :blink: Nima :oco: znaczy sie spudłowałem... Ale jezeli spudłowałem, to bardzo chciałem wiedziec gdzie dokładnie strzelałem. :unsure: Zacząłem szukać po okolicy układu gwiazdek. Problem jednak w tym, ze kierować się mogłem tylko tymi najjaśniejszymi, bo moja kamerka potrafi wyciągnąc naprawdę takie maleństwa, ze mi mapy głupieją. Szukam, szukam... cholera :angry: nie ma takiego układu w okolicy... Ale zaraz, a co mi tu za labelke planetarium pokazuje inną barwą? Planetoida? Hee... a moze? Przebiłem date i czas symulacji dokładnie na okres puszczenia "spudłowanej" sesji i co zobaczyłem? :rolleyes: to:

 

3.JPG

 

Heh... ale zaraz, czy planetoida nie powinna byc kreseczką? No niby powinna, ale pomierzyłem jej ruch kątowy i wyszło mi, ze w trakcie tych 15min. naswietlania przesunęła sie jedynie o 5"... tia... PE mojego montazu to okolice 17-18" :) nie miała prawa zarejestrować się jako kreska.

 

No, po balu, jezeli dobrze zinterpretowałem te fotke, to widac na niej kamola który ma zaledwie 71km średnicy i lata sobie po US obiegajac Słoneczko raz na mniej wiecej 4,5 roku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, jak pogoda pozwoli to przy okazji jak z Ciastkiem ponownie do Ciebie zawiniemy, to pokaże Ci gdzie celować, żeby trafić w NGC 2903.

 

O ile do tego czasu sam nie trafisz ;):Beer:

 

Nie ma problemu, zapraszam. A w ogóle to mam pecha do tej galaktyki, juz 3 razy sie do niej przymierzałem. Za pierwszym razem pudło, za drugim przylazły chmurwy i teraz znowu pudło. Zaczynam sie irytować :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewny nie jestem.

 

To jedyny zblizony układ jaki mi zapasował. Niewielkie róznice kątowe nauczyłem sie pomijać, bo SN generalni zbyt dokładny to nie jest.

 

Jak namierzysz ten układ (bezposrednie okolice NGC2903) i bedziesz pewny, ze mój jest błędny czym prendzej daj znac to odkrecimy te moje spekulacje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.