Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob.


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie zamowilem do testow Synte 200/1200 na Dobsonie. Sprzet zostanie przekazany mojemu znajomemu - jednak wczesniej mam nadzieje doglebnie sprzet przetestowac w grupie "warszawskiej". To bardzo tani teleskop, wrecz szokujaco tani. Z opinii innych uzytkownikow wynika, ze obrazy jakie daje sa bardzo dobre. Co o tym sadzicie?

 

Z taka aperatura przy dobrej jakosci lustra da obrazy DeepSpace znacznie jasniejsze (przez co lepsze) od nawet 130 APO refraktora. Jezeli w moich testach potwierdza sie relacje "swiadkow" zdecydowanie zamowie 2 sztuke jako specjalizowana maszynke do mglawic. Ale planety tez podobno bardzo dobrze. Dla mnie to pewna rewolucja cenowa w PL.

 

Ciekawy jestem, jak ma sie ona do np Synty 250/1200. To jeszcze fajniejsza aperatura, ale chyba nikt tego w PL jeszcze nie ma. Po dolozeniu aktywnego systemu chlodzenia czas studzenia spadlby pewnie o kilkadziesiat procent. A jednak lustro 200, czy 250 to juz jest fajna aperaturka...

 

Przypominam, ze 200-tka kosztuje 1750 zl!!! W zestawie z calkiem przyzwoitymi okularami (10 i 20 mialem okazje kiedys testowac).

 

Co sadzicie? Niech sie prosze wypowiedza tez osoby, ktore mialy kontakt z tym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion tam w zestawie 200/1200 jest jeszcze trzeci okular szerokokątny 2" 28mm!!!

 

A Bocian ma właśnie ten model 200/1200 sprawdź w archiwum recenzje i wydaje się, że ten model właściwie wyklucza jakością ceną i wyposażeniem wszystko do 200mm włącznie... :roll: oczywiście w kategorii dobson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie!

Prośba gorąca: jak już dostaniesz w łapy tę Syntę [200/1200], bardzo Cię proszę o sprawdzenie i podanie następujących parametrów:

-waga tubusa

-waga montażu

-średnica zewnętrzna tubusa

-średnica podstawy montażu

-całkowita długośc tubusa

Chodzi mi o faktyczne dane, nie te, które podaje producent... Kiedyś będę chciał mieć coś więcej niż 130mm i waham się miedzy 170-tką a tą właśnie 200-tką Synty. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozna to pozwole sie dolaczyc z pytaniem: jest szansa na rozsadne winietowanie i kome dla kadru 6x6 z tym teleskopem? Z parametrow wynika ze z malym obrazkiem nie powinno byc problemow. Ma ktos moze doswiadczenia w fotografowaniu tym teleskopem (no nie na standardowym dobsobie rzecz jasna ;) ). A moze chociaz dzienne jakies? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop jest bardzo lekki i zgrabny. Ponieważ zamierzam taki kupić i dorobić do niego sterowanie goto, wykonałem już dość szczegółowy obmiar poszczególnych elementów. Mam to wszystko jednak w domu i jeśli do popołudnia nie znajdzie się nikt kto poda dane wcześniej to zrobię to ja. Nie ważyłem go ale naprawdę zarówno montaż jak i tuba są dość lekki. Pamiętam, że podczas 'wietrznych' obserwacji w Jodłowie Janek bez problemu przesuwał się z teleskopem w miejsca gdzie nie wiało. Janek wozi ten teleskop bez problemu w maluchu na tylnym siedzeniu a do transportu dzieli go tylko na 2 części (montaż i tubus).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że wszyscy interesują się Syntą na Dobsonie. Mnie interesuje na EQ5 - to ta sama optyka tylko ogniskowa różna i światło inne - f6 i f5. Jeżeli sama tuba nie jest ciężka, jak mówi leszek, to może w tym przypadku EQ5 wystarczy do w miarę sensownego foto :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tboro - taki pomysł też mi chodził po głowie! :lol: ale cholerne lenistwo to potężna siła... :pistol:

Możę więc Synta na dobsonie - chyba taniej tej klasy się nie da - a do tego HEQ5 na rynku wtórnym np. Niemcy? Najsensowniej byłoby EQ6 ale to już duuuużo kasy. :cry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym EQ6 mam refraktor TMB152/1200 - http://www.teleskopy.pl/mateuszz/kudlacze/.../1/P1010012.JPG . Tu jest widoczny. Z astro-foto jestem jeszcze zielony, bo sprzęt mam dopiero od czerwca, a wcześniejszy wykluczał jakiekolwiek fotografowanie nieba. Bacznie jednak temat obserwuję i myślę, że CCD to przyszłość, ale jeszcze daleka. Najpierw Chromacor i jeszcze okular dający mi powiększenie między 120x, a 280x, bo tu mam lukę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech... Rysiek

TMB - pikne

Jak trójnóg - bo słyszałem że warto go wymienić na ciężki statyw geodezyjny? Czy tam - na zdjęciu - wiszą jakieś kabelki? Sterowanie też było w cenie? To zielone w wyciągu to Nagler?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.