Skocz do zawartości

Mlody Ksiezyc


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie niestety na jutro popołudniu chmurki zapowiadają. Ale kto będzie miał pogode może się o ładne zdjęcie pokusić.

Ja od jakiegoś czasu myślę o złapaniu jakiegoś ekstremalnie młodego Księżyca, zaraz po nowiu. Ale do tej pory nie mam szczęscia do pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie przypadkowo, i tylko dlatego, że mam okno na zachodnią stronę zauważyłem dzisiaj około godziny 20 cieniutki sierp księżyca nisko nad horyzontem - co za genialny widok!

 

a tak na marginesie, w Wielkopolsce była dzisiaj dosyć zmienna pogoda i zimny porywisty wiatr, ale wieczorem przegoniło wszystkie chmury i na niebie zrobiła się totalna żyleta, i niebo jest jak marzenie

 

jeżeli tak jest w całej Polsce, to podejrzewam, że społeczeństwo sięgnie dzisiaj po teleskopy i tłumnie uda się na obserwacje :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 tygodni pomagam córce robić zadanie domowe z fizyki (I klasa gimnazjum) . Zadanie polega na obserwowaniu przez miesiąc Księżyca i albo rysowaniu jego faz codziennie (jeżeli się da) albo fotografowaniu. My fotografujemy. Wczoraj chcieliśmy zapolować na młodziutki Księżyc ale padał deszcz. Dzisiaj upolowaliśmy już nie noworodek ale można powiedzieć osesek.

 

P1110349.JPG

światło popielate. Księzyc 3%(Jutro zapolujemy na ładniejsze światło popielate)

 

P1110344.JPG

Razem z Wenus (Jutro koniunkcja)

 

P1110335.JPG

Na tle łuny zachodzącego Słońca (Słońce 6 stopni pod horyzontem- zmierzch cywilny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepnym razem bedzie w weekend majowy wiec poluj ostro bo juz w tym roku tak dogodnego ustawienia ekliptyki nie bedzie.

No właśnie, chodzi o to, żeby ekliptyka była najbardziej pionowo nie? Takie ustawienie mamy raz do roku? Nie zastanawiałem się nigdy nad tym, musiałbym usiąść i pomyśleć. Albo zasymulować na kompie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, chodzi o to, żeby ekliptyka była najbardziej pionowo nie? Takie ustawienie mamy raz do roku?

 

A dokładniej, aby ekliptyka tworzyła jak największy kąt z horyzontem, a dodatkowo Księżyc miał dodatnią szerokość ekliptyczną, czyli przebywał na północ od niej. Obecnie mamy takie sytuacje od zimy do wiosny wieczorem i od lata do jesieni rankiem. Z tym, że rankiem możeny obserwować sierp "starego" Księżyca tuż przed nowiem.

 

U mnie dzisiaj Księżyc widoczny przez cirrostratusa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne Leszku !! :notworthy:

 

Pięknie dziś wygląda nasz Księżyc. Światło popielate wyraźnie widoczne.

Dwa zdjęcia (z tu pokazanych) zrobiłem w dzień na błękitnym niebie, a dwa jużpo zachodzie Słońca ;)

 

2007-04-21 18:46:42 i 18:59:01CEST

20070421184642oh9.th.jpg 20070421185901uv7.th.jpg

 

2007-04-21 20:31:03 i 20:33:57 CEST

20070421203103rq5.th.jpg 20070421203357gp0.th.jpg

 

 

Zdjęcia robiłem z pokoju przy otwartym oknie. Znów w taki ziąb nie chciało się wyłazić z domu ;)

 

20070421203357gp0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja Dobsonme!

 

Nastawiłem się dziś typowo na Księżyc.Zacząłem od 20.00 aż do teraz.Ślicznie się prezentuje Wenus i Księżyc.

Podpatrzyłem sobie 2 zakrycia gwiazd przez Księżyc (jedna to chyba ta brzegówka z dzisiaj?) a popielate światło z dzisiejszego wieczoru długo zostanie w mojej pamięci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.