Skocz do zawartości

Dobson 6" i Obserwacje...


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, od razu przejdźmy do rzeczy! Na długi weekend byłem na wsi. Warunki jak ta lala. Więc postanowiłem, że przejdę do obserwów. Patrzę, jest herkules. No to trzeba looknąć na M13. I tutaj o mało nie dostałem sami wiecie czego. Namierzam szukaczem miejsce, gdzie jest M13. Zaglądam w okular i... nic! Szukacz był dobrze ustawiony!!! Widzę kilka ciemnych gwiazd. Wogóle to jak zaglądałem w niego, to troszkę się połapać nie mogłem gdzie dokładnie jest M13... :(. Albo triplet lwa... Też nie mogłem znaleźć, mimo że dokładnie(!) przestudiowałem mapki nieba... HELP!

 

Skończyło się na Saturnie, którego rozpoznam w 2 sekundy. I z namierzam go w 3sekundy.

 

PS. Może jak pojadę na grupowe obserwy to się nauczę "prowadzenia" Dobsa?

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, po co wam ten szukacz? Długi okular w wyciąg, tuba mniej wiecej w rejon poszukiwań i powolne ruchy po okręgu. Przy takich lampach jak M31, M13, M42 itd. Walka z szukaczem to tylko strata czasu.

 

Pozdrawiam.

 

 

jak ma się na koncie setki obserwacji to można sobie machać tubą bez szukacza, a nie każdy ma takie doświadczenie :notworthy: ... dlatego siedzę i szukam, szukam , i szukam

 

a kuba może postaraj się lukać przez szukacz "obuocznie" wtedy jest łatwiej :P

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, od razu przejdźmy do rzeczy! Na długi weekend byłem na wsi. Warunki jak ta lala. Więc postanowiłem, że przejdę do obserwów. Patrzę, jest herkules. No to trzeba looknąć na M13. I tutaj o mało nie dostałem sami wiecie czego. Namierzam szukaczem miejsce, gdzie jest M13. Zaglądam w okular i... nic! Szukacz był dobrze ustawiony!!! Widzę kilka ciemnych gwiazd. Wogóle to jak zaglądałem w niego, to troszkę się połapać nie mogłem gdzie dokładnie jest M13... :(. Albo triplet lwa... Też nie mogłem znaleźć, mimo że dokładnie(!) przestudiowałem mapki nieba... HELP!

 

Skończyło się na Saturnie, którego rozpoznam w 2 sekundy. I z namierzam go w 3sekundy.

 

PS. Może jak pojadę na grupowe obserwy to się nauczę "prowadzenia" Dobsa?

 

Widzę że obserwacje prowadzisz na Wsi :D Ja też zamierzam obserwacje prowadzić na Wsi jak wiadomo ciemne czyste niebo a muszę testować mój sprzęt Syntę bo jeszcze nie wywiozłem na wiochę he..he.. :D A jak daleko prowadzisz obserwację na wsi od miasta :D

Edytowane przez Shoemaker-Levy9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko napisane - ale, w moim przypadku - gdyż w sumie pogoda pozwoliła mi raz prowadzić obserwacje - to kwestia mapki i ... przede wszystkim cierpliwości :Salut: Podczas pełni, gdy pierwszy raz znalazłem M13 cieszyłem się jak dziecko - następne 20 min i M82 wraz z M81 radowały mnie niesamowicie. Wiec życze jeszcze raz cierpliwości, dobrej zabawy i ciemnego nieba.

 

Podrukuj sobie mapki - z Cdc np. z dosyć dużym przybliżeniem i potem po kolei kolejne identyfikujesz w drodze do celu - może trwa długo ale tylko za pierwszym razem. Później naprawdę idzie szybko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie. Dokładnie. Musze być cierpliwy i podrukuję sobie dokładne mapki danych gwiazdozbiorów...

 

Em... Jak wygląda przez teleskop M13? Bo czasem wydaje mi się że trafiłem na jakąś gromadę :D

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie. Dokładnie. Musze być cierpliwy i podrukuję sobie dokładne mapki danych gwiazdozbiorów...

 

Em... Jak wygląda przez teleskop M13? Bo czasem wydaje mi się że trafiłem na jakąś gromadę :D

 

Nie pomylisz z niczym innym. Nawet w tych KITowych okularach i przy Łysym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze... Jedyna gromada jaka "wpadła" mi w okular to Mel20 w Perseuszu, ale to jest takie... takie... flaczkowate...

 

Poszukaj sobie na naszym forum wątków o szkicach astro. Zawsze mówiłem, że te fantastyczne zdjęcia kolegów wypaczają młodym adeptom widzenie kosmosu!!! Szkice pokazują to, co rzeczywiście WIDAĆ w okularze!

 

ciemnego nieba i cierpliwosci

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i znajdę! Nie lubię stwierdzenia "mglista plamka". Nie wiem czemu :blink:

 

 

tyle, że z obserwacji to w sumie większość obiektów to faktycznie jest mglista plamka, ale w sumie mam kitowe okulary od synty,

ale dla mnie osobiście największą frajdę sprawia znalezienie tej mglistej plamki, co czasem wcale nie jest łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna gromada jaka "wpadła" mi w okular to Mel20 w Perseuszu, ale to jest takie... takie... flaczkowate...

 

 

Flaczkowate czy nie, w mojej lornetce Mel 20 wygląda bardzo fajnie, bo jej rozmiar to 185,0' a jasność 1,2 mag.

Przynajmniej tak wynika z SkyMapPro :blink:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.