Skocz do zawartości

Prosze o troche szczegołow na początek


Kacpik

Rekomendowane odpowiedzi

Bede probował robić pierwsze fotki ciemnego nieba :help:

 

Podpowiedzcie:

- od czego zacząć (na niebie)

- w jakich czasach dla danych obiektow fotografować i ile powtorzeń - najlepiej na przykładach

- wszystkie inne ważne rzeczy ktore pozwolą maksymalnie wykorzystac zbliżający sie urlop

Pewnie dochodzenie do tych tajnikow owej sztuki jest trudne i czasochłonne ale ilość wolnego czasu

mam bardzo ograniczoną i licze, że podzielicie sie swoimi doświadczeniami z początkującym :)

 

Moj sprzet do foto: 300D+ED80+GPD2 (guidingu narazie brak)

Miejsce: przedmieścia Radomia

 

pozdrowionka Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede probował robić pierwsze fotki ciemnego nieba :help:

 

Podpowiedzcie:

- od czego zacząć (na niebie)

- w jakich czasach dla danych obiektow fotografować i ile powtorzeń - najlepiej na przykładach

- wszystkie inne ważne rzeczy ktore pozwolą maksymalnie wykorzystac zbliżający sie urlop

Pewnie dochodzenie do tych tajnikow owej sztuki jest trudne i czasochłonne ale ilość wolnego czasu

mam bardzo ograniczoną i licze, że podzielicie sie swoimi doświadczeniami z początkującym :)

 

Moj sprzet do foto: 300D+ED80+GPD2 (guidingu narazie brak)

Miejsce: przedmieścia Radomia

 

pozdrowionka Kacper

Moja rada jest taka : albo ktoś napiszę książkę na ten temat albo ...

przyczytasz wątki z ostatniego roku ,dwóch i przyjrzysz galerie forumową.

 

Pytanie jest tak obszerne że prawidłowej odpowiedzi zapewne nie doczekasz się nigdy a różnych opinii będzie kilkadziesiąt stron.

Sam musisz do tego dojść.

 

ps.

Czy mamy Ci mówić że dziś masz focić np. M101 albo NGC 7000 ?

Masz dość dobry sprzęt na początek ( mam podobny) więc efekty na pewno pojawią się "niedługo".

Moje nie wiem kiedy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum zczytałem bardzo szczegołowo i zrobiłem notatki :)

Potrzebuje tylko o kilka drobnych b.cennych uwag żeby nie wyważać już otwartych drzwi

Pytanie nie było aż tak szerokie, przypominam:

- od czego zacząć - na niebie - wystarczy 1-2 przykłady najłatwiejsze na początek

- jakiego czasu ekspozycji dany obiekt przy moim sprzecie wymaga by uzyskać dobry efekt

i wyciągnąć max dla sprzetu

 

Zdaje sobie sprawe że temat jest bardzo obszerny ale szczegoły dotyczące czasow ekspozycji

i ilości powtorzeń znajduje tylko pod zdjeciami - a ciekaw jestem czemu tak? żadnych szczegołow...

 

OK. Może jeden przykład na czerwiec 2007 - od kilku z was :)

A pogoda chyba bedzie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum zczytałem bardzo szczegołowo i zrobiłem notatki :)

Potrzebuje tylko o kilka drobnych b.cennych uwag żeby nie wyważać już otwartych drzwi

Pytanie nie było aż tak szerokie, przypominam:

- od czego zacząć - na niebie - wystarczy 1-2 przykłady najłatwiejsze na początek

- jakiego czasu ekspozycji dany obiekt przy moim sprzecie wymaga by uzyskać dobry efekt

i wyciągnąć max dla sprzetu

 

Zdaje sobie sprawe że temat jest bardzo obszerny ale szczegoły dotyczące czasow ekspozycji

i ilości powtorzeń znajduje tylko pod zdjeciami - a ciekaw jestem czemu tak? żadnych szczegołow...

 

OK. Może jeden przykład na czerwiec 2007 - od kilku z was :)

A pogoda chyba bedzie!!!

 

Złap jakąś kulkę, zdaleka od gradientu na północy, najlepiej taką, którą znasz. Nastaw dobrze ostrość - na kulce jest to i łatwe i trudne jednocześnie (łatwe bo widzisz wyraźnie różnice, a dlaczego trudne to załapiesz o co mi chodzi po 10 iteracji korygującej ;) ). Sprzęt rozstaw wcześniej, ustaw polarną, zdryfuj itd. Tak abys w okolicach jedenastej był ready. Teraz nie ma tak naprawde nocy. Więc nie szalej z czasami. Zacznij od serii 10x30sek ISO800. (odrazu wypal ze 3 darki na takich samych parametrach. Jak coś wychodzi, to walnij kolejną sesyjkę, tym razem 10x60sek (plus odrazu darki) i tak do momentu, az nie bedziesz miał jasnego tła na fotach, albo nie zrobi się dzień. Kurde, nie wiem jakie noce teraz w Polandii, tu u mnie jest bało całą dobe, gwiazdy nawet się nie pojawiają :blink:

 

A z przykładów obiektów na start to masz z kulek M13 i M92 prawie w zenicie w okolicach północy, a jak chcesz odsunąć się bardziej od poświaty na północy to troche niżej, na poludniu, jest w okolicach północy M10 i M5, coś powinno się też dać wydziergać z M3, ale to już może być za blisko zach. horyzontu (szczeg. przed północą).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Hans,

czy darki robimy za każdym razem gdy fotografujemy?

No i gdzie ty teraz jesteś? Pewnie w skandynawii... ale jak daleko na połnoc? :)

pozdrawiam

 

Darki możesz zrobić teoretycznie w innym momencie, ale robiąc je w chwili wypalania klatek zrobisz je w tej samej temperaturze. To istotne o tyle, ze przy -10*C matryca może zaświecić 10 hot pikselami i niewielkim gradiętem, a przy +20*C 110 hotami i całkiem poważną zaświetlanką na rogach. Może sie okazać, ze jak dopalisz darki po czasie (np w domu) to ilość i układ szumów zarejestrowanych od matrycy będzie inny. Same gradięty od ciepłej elektroniki tez zmieniają się dynamicznie. Ja osobiście walę darkami zawsze na koniec sesji i robie min. 1 darka na każde 10 klatek dla danego czasu. Jak mam czas i mi się nudzi, to robie je w trakcie sesji, jak nie mam czasu to kamera z deklem wędruje na taborecik i wypala darki na koniec, gdy ja w tym czasie zwijam cały szpej po sesji.

 

A do Warszawki mam ok. 1000km na SE :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAcpik, na początek to zrób tak: do canona przypnij jakiś obiektyw np. 135mm lub coś koło tego, ustaw na północną i pstryknij ngc7000. Chociaż teraz to nocki krótkie i na amerykę lepiej może w sierpniu zapolować. W każdym razie to łątwy obiekt do focenia, a takim zestawem fajne efekty możesz osiągnąć. Acha, nie wiem jakie masz warunki ale sodówki zabijają canona. Piszesz pzredmiścia i coś mi to słabo wróży, bo ciemne niebo to ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tomek

z tymi sodowkami to naprawde katastrofa - jedna strona zupełnie odpada (chociaż sie osłaniam i probuje :) )

zupełnie ciemne niebo jest z 10 km dalej - jak zacznie wychodzić bede jeździł :)

Tak też myśle, zapne obiektyw 135 - max 200 i sprobuje coś ustrzelić

Jak złapie troche wprawy wydłuże ogniskową

A jakie czasy ekspozycji przy obiektywach 4 do 5,6 ?

pozdrawiam Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie czasy ekspozycji przy obiektywach 4 do 5,6 ?

 

Z reguły im dłuższe tym lepiej, fotonów nigdy dość :) Ale czasy zależą od jakości tła, tak aby nie przepaliło ono klatki. Ja u siebie np. wiem że przy f/5 mogę sobie na upartego pozwolić na jakieś 20 minut naświetlania a może i więcej, zależy od przejrzystości powietrza.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacpik, z obiektywami do 200mm na początek spróbuj 5 minut i tyle jedź. W lato jest ciepło i przy dłuższych czasach wyłażą szumy, jak się trochę schołodzi możesz próbować dłuższe czasy ale z 5 minutami też fajnie wyjdzie. Jedynie to się boję, ze sodówki "zjedzą" cały efekt.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie np. wiem że przy f/5 mogę sobie na upartego pozwolić na jakieś 20 minut naświetlania a może i więcej, zależy od przejrzystości powietrza.

 

Tylko pozazdrościć :blink:

Ja przy ISO 400, F/5.6 już pod 3-4 minutach zaczynam niebezpiecznie zbliżać się do bieli. A czerwony kanał to się przepala jeszcze wcześniej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pozazdrościć :blink:

Ja przy ISO 400, F/5.6 już pod 3-4 minutach zaczynam niebezpiecznie zbliżać się do bieli. A czerwony kanał to się przepala jeszcze wcześniej :(

 

U siebie, to znaczy nie z balkonu w bloku a na polu 10 km dalej, więc nie jest tak różowo. Chociaż z balkonu z tego co pamiętam mogę maksymalnie dać 6 minut na ISO1600 przy f/3,5 i jest praktycznie biało ale da się obrobić, więc z kolei tak źle tez nie jest. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.